בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מביעים שאט נפש מהתמיכה של 'המוקד' במחבל"

משפחות שכולות וארגון עד כאן פנו לשר הפנים אריה דרעי בבקשה ליטול חלק בשימוע שיערך למחבל שביצע פיגוע בקו 37 בחיפה בדיון על שלילת תושבותו

  • ז' סיון תשע"ט - 13:10 10/06/2019
גודל: א א א
צילום: יעקב כהן
צילום: יעקב כהן

 

נציגי משפחות חללי פיגוע אוטובוס קו 37 בחיפה וארגון עד כאן פנו לשר הפנים אריה דרעי בנוגע לשלילת מעמד תושבות הקבע של המחבל מוניר רג'בי, שנטל חלק משמעותי בביצוע הפיגוע המדובר, זאת בעקבות מכתבו של ארגון 'המוקד להגנת הפרט' המייצג את המחבל ופועל למניעת שלילת תושבותו.

נזכיר כי המחבל, מוניר רג'בי, נטל חלק בביצוע הפיגוע הנורא באוטובוס קו 37 בחיפה בשנת 2003, בו נרצחו 17 בני אדם מתוכם 9 תלמידי תיכון. בעקבות הפיגוע הורשע רג'בי בעבירה של סיוע לאויב בשעת מלחמה ונגזר עליו מאסר עולם, שנקצב למאסר של 20 שנה.

בפניה לשר הפנים התייחסו המשפחות השכולות וארגון עד כאן למכתבם של אנשי 'המוקד להגנת הפרט' , בו טענו כי הם מייצגים את המחבל ואת משפחתו – ששלושה מבניה ביצעו יחד את הפיגוע הנורא, וכי מלבד טענותיהם המשפטיות המתנגדות לשלילת תושבותו, טענו אנשי 'המוקד' גם טענות מ'עולם המוסר והערכים'.

בנוסף, טען ארגון 'המוקד' כי הליך שלילת התושבות מהווה פגיעה קשה בזכויות היסוד של המחבל, וכי השלילה לא תשפיע על המצב בפועל משום שהמחבל יקבל רישיון ישיבה ארעי ועוד.

משפחות הנרצחים פנו בתגובה לשר הפנים דרעי "מביעים שאט נפש מהתמיכה וההגנה שמעניק 'המוקד להגנת הפרט' למחבל הנתעב. סיוע למחבל שכזה מהווה יריקה בפרצופן של המשפחות השכולות. נראה כי לא מדובר בייצוג משפטי גרידא, כי אם בסיוע מתוך תחושת שליחות ואמפטיה של המוקד להגנת הפרט למחבל מוניר רג'בי".

לטענת המשפחות בחירת המילים של 'המוקד' מביעה את יחסם אליו "המוקד בחר לתאר את הפיגוע הנורא שגבה את חייהם של לא פחות מ17 בני אדם כ"בשל מעורבותו באירוע שבגינו נשלחה אליו הודעה", וכן הצגת המשפחות השכולות כ'קהל מסוים' שריצויו אינו מהווה תכלית ראויה".

בנוסף, תקפו המשפחות השכולות את 'המוקד' לגבי נכונות הטענות "עינינו קוראות את מכתבם של המוקד להגנת הפרט ומסרבות להאמין למה שנשקף להן. לא זו בלבד שהמכתב מבוסס על טענות שאינן נכונות.. אלא אף רצופות עיוותים בעולם הערכי. הסבל הרב של 17 המשפחות שיקיריהן נרצחו לא הוזכר אף לא ברמז במכתב שמתיימר לדאוג ל'זכויות אדם'".

המשפחות פנו ל'מוקד' "אינכם מתביישים מצד אחד להציג את הפיגוע הנורא כ'אירוע' ואת הבקשה לשלילת התושבות כ'צעד חריף ואכזרי'? האם נעלמת מכם העובדה כי המחבל הנתעב ניצל את היותו תושב ישראל ואת היכרותו עם העיר חיפה בה התגורר כדי לסייע בפיגוע הנורא?".

במכתבן לשר הפנים ציטטו המשפחות השכולות וארגון עד כאן אמירות מההליכים המשפטיים נגד המחבל, בניהן "אויב מבית"," אם היה ניתן לצפות לחרטה מהנאשם, או לפחות מידע שיתרום להבנת מחשבתו, אין בתסקיר לא זה ולא זה", "מלחמה לנו בשרשרת המוות, כמלחמתו של ישראל בעמלק. מלחמת חורמה ללא פשרות. ובזירה המשפטית, גל על בית המשפט לעשות כמיטבו כדי לשבור את השרשרת, כל חוליה וחוליה בה".

במכתבן דרשו המשפחות השכולות מהשר לקחת חלק בשימוע העתיד להתקיים בהמשך החודש, לשטוח בו את טענותיהן, את הסבל הרב העובר עליהם ובנוסף להופיע בפני השר בטרם תתקבל ההחלטה בדבר שלילת התושבות.

את מכתבן סיימו המשפחות וארגון עד כאן בקריאה לשר "אל תירא ואל תחת, אל תיתן לטענות על הפגיעה בזכויותיו של המחבל הנתעב לבלבל את עולם הערכים והמוסר הברורים לכל. הפגיעה במשפחות השכולות אינה דבר של מה בכך, וחובתה של מדינת ישראל לעשות כל שביכולתה כדי להגן עליהן ולמנוע פגיעה בהן, גם אם מדובר רק ב'מעשה הצהרתי' – כפי שנטען על ידי המוקד להגנת הפרט. בשביל חלק ממשפחות השכול, לצעד הצהרתי שכזה יש ערך שלא יסולא בפז".

מנהל המחלקה המשפטית של "עד כאן", עו"ד צור פלק, מסר כי: "סוגיית שלילת התושבות למחבלים נדונה למעלה מעשור בבית המשפט העליון. עתה, לאחר שינוי החקיקה המאפשר את השלילה "בדרך המלך" אנו עדים לניסיונות למנוע זאת מצד עמותת "המוקד להגנת הפרט" המתיימרת לשמש עמותה שמקדמת זכויות אדם, אולם בפועל משמשת שופר לבקשות של מחבלים מורשעים ובכך פוגעות הן ברגשות המשפחות השכולות והן בהליך שלילת התושבות עצמו, בו הם מעלים טענות של "שיהוי" ו"הימשכות הליכים" בעוד הם עצמם אחראים במשך השנים האחרונות לעיכובים שנוצרו.


אנו קוראים לשר דרעי לפעול ללא לאות עד שתישלל התושבות של המחבל המתועב שגדע את חייהם של 17 בני אדם".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד