בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מנעו מהציבור ליהנות מהמורשת הלאומית של כולנו"

ערבים מעילבון גילו מתחת לביתם מערכת מערות מסועפת בת כ-2000 שנה, חפרו בה במטרה לאתר ממצאים קדומים - ונתפסו

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תשרי תשע"ח - 18:04 18/10/2017
גודל: א א א
המערכת התת קרקעית שהתגלתה בעילבון צילום: רשות העתיקות
המערכת התת קרקעית שהתגלתה בעילבון צילום: רשות העתיקות

תגלית ארכיאולוגית מתחת לבית פרטי בכפר עילבון בגליל התחתון הפכה לזירת שוד עתיקות. רשות העתיקות מדווחת כי מערכת מערות מהתקופה הרומית (לפני כ-2000 שנה), שככל הנראה שימשה כמחסן וכאורווה לאורך מאות שנים, נחשפה בסתר מתחת לביתם של תושבי הכפר. הגילוי נוצל לחיפוש הרסני אחר עתיקות תוך ניפוץ אבני המערה הקדומות וניסיון בזיזת הממצאים העתיקים.

לפי המקורות ההיסטורים והממצא הארכיאולוגי, היה הכפר עילבון יישוב יהודי בתקופת הרומית, לפני כ-2000 שנה. ע"פ המקורות, התישבה בכפר משמרת הכהונה ממשפחת הקוץ. בעבר זוהו בו פריטים אדריכליים המעידים על קיום בית כנסת באתר.

במבצע משותף של מפקחי רשות העתיקות, שוטרי משטרת טבריה ומשמר הגבול שנערך ביום ב' השבוע, נתפסו שני תושבי הכפר בחשד שביצעו חפירות לא חוקיות במערכת המערות העתיקה.

החפירות זוהו לפני מספר ימים על ידי מפקחי רשות העתיקות במהלך פיקוח שגרתי בכפר. המפקחים פנו לבעל הבית על מנת לבחון את שנעשה, אבל כניסתם למקום נמנעה על ידי התושבים.

אתמול בשעות הצהריים המפקחים הגיעו למקום בשנית כשהם מלווים בשוטרי משטרת טבריה, ונכנסו לבית מתוקף צו חיפוש.

הארכיאולוגים מרשות העתיקות גילו, לתדהמתם, בור קדום מרשים, בעומק של כ- 3 מ' וברוחב של כ- 4 מ', ובקצהו פתח המוליך לחלל תת-קרקעי מסועף. הארכיאולוגים מעריכים, כי החל מהתקופה הרומית החלל שימש כמחסן תת-קרקעי, ולאורך השנים נוצל גם  כאורווה. במקום התגלו שקתות לבהמות ושברי אגני מים, סירי בישול וכלי אגירה ואחסון. למרבה הצער, החפירה ההרסנית במערה היתה רחבת היקף.

החשודים עוכבו לחקירה בתחנת משטרת טבריה, הודו במיוחס להם ושוחררו בערבות. התיק יועבר בימים הקרובים ליועץ המשפטי של רשות העתיקות לצורך הגשת כתב אישום.

על אף שמדובר בערבים שמתגוררים כיום בכפר יהודי עתיק, מדבריו של ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד עתיקות עולה כי המורשת הלאומית של הכפר היהודי שהיה במקום שייכת לכלל אזרחי המדינה. "עצוב שבשם בצע כסף אנשים לוקחים את החוק בידיים, הורסים ופוגעים בעתיקות ומונעים מכלל הציבור במדינת ישראל ליהנות מהמורשת הלאומית ששייכת לכולנו. חשוב שהציבור ידע כי כל גילוי של עתיקות, גם אם מדובר בשטח פרטי, מחייב דיווח מיידי לרשות העתיקות".

יש לציין כי הלילה דיווח מוקד הצלה יו"ש כי סמוך לישוב מצפה יריחו נעצרו שני ערבים בחשד שביצעו שוד עתיקות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד