בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

תקשורת של קשר ותקשורת של שקר

קשר אפשר להפוך לשקר. אך את השקר אפשר להפוך לאמת ובחדשות הקול היהודי יודעים לזהות מהי אמת, ולהפריד אותה משקר וזיוף - על שקר ואמת מאת ישי אביעזר

  • ישי אביעזר
  • י"א אב תשע"ח - 14:15 23/07/2018
גודל: א א א

ציצית בגימטריה שקר. רק אם מחברים אליה חמישה קשרים ושמונה חוטים כמניין אחד, אפשר לראות את האמת. העולם הזה הוא עלמא דשיקרא לא בגלל ההתנהגות האנושית, אלא מפני שהוא מסתיר את האמת. עולם מלשון נעלם, כי הוא מעלים את האמת ומסתיר אותה מאחורי כיסויים וציפויים, המעניקים לה נראות חיצונית שקרית. מציאות הנגלית לעין מהצד החיצוני שלה, לא יכולה להעניק התרשמות אמיתית של הויה נכונה. רק חיבור לשם הוי"ה של ה' אחד, יכול לתת פרספקטיבה אובייקטיבית.

שבת חזון הקושרת את ההויה היומיומית לחטא המרגלים בפרשה, עניינה למרכז את המבט ב-  zoom inולמקד את האבחנה באירוע שהפריד בין שקר לאמת. ה-  fake news של המרגלים לא התגלה בדיבור הראשון, אלא רק אחרי הלחץ של כלב. בחלקו הראשון של הדיווח, מראים המרגלים את פרי ארץ זבת חלב ודבש, מדווחים כי עז העם ושהערים בצורות גדולות מאוד. לחץ של כלב – עלה נעלה וירשנו אותה, חשף את הפייק ניוז. לא נוכל לעלות אל העם וארץ אוכלת יושביה, הסתתרו בדברי המדווחים כבר בתחילה, וכלב הוציא אותם לאור (ראו בפרשתנו כיצד מציג משה את הדברים לדור באי הארץ).

המרגלים לבשו ציצית כשהלכו לתור את הארץ, אך היא לא הייתה קשורה לאחד של חמישה קשרים ושמונה חוטים. את הציווי הזה מביאה התורה כמסקנה לפייק ניוז בקדש שבמדבר פארן. כדי לראות ולהתבונן במציאות בעיניים אובייקטיביות ללא פניה אישית וללא משוא פנים, יש לחבר את המבט לשם ה'. ה' אחד ושמו אחד נעלמים מההויה הארצית, ומוסתרים באירועים וחדשות נכונים אך ללא שם שמים. האחד שהוא סובב הכל, ברא עולם של שקר, המסתיר אותו מהעין הרואה ומעין השכל. המטרה הייתה כוח של בחירה שיבחר בטוב ובאמת דווקא מתוך השקר. רק הסתרה והעלמה של עולם המעלים שם שמים, יכול לבחור בין טוב לרע ובין אמת לשקר.

ציצית של שש מאות ושלוש עשרה עם פתיל של תכלת, מכוונת אותנו למצוא את האחד בתוך העולם. ה' אחד ושמו אחד, היה בבריאת העולם, והוא שמלווה אותנו לגאולתו. "וְהָיָה יוֹם אֶחָד הוּא יִוָּדַע לַה' לֹא יוֹם וְלֹא לָיְלָה וְהָיָה לְעֵת עֶרֶב יִהְיֶה אוֹר" (זכריה יד). ליום האחד הזה שיחזיר ל-ויהי ערב ויהי בוקר יום אחד, תהיה משמעות של ה' אחד ושמו אחד. הוא ייודע לכל יושבי תבל ש"לֹא יָרֵעוּ וְלֹא יַשְׁחִיתוּ בְּכָל הַר קָדְשִׁי כִּי מָלְאָה הָאָרֶץ דֵּעָה אֶת ה' כַּמַּיִם לַיָּם מְכַסִּים" (ישעיהו יא).

בדרך לשם יש לקרוע את המסווה מעל הפייק ניוז, ולגלות את השקר והצביעות ההתחסדות וההתרפסות של תקשורת שעוסקת בתשקורת. קשר אפשר להפוך לשקר. אך את השקר אפשר להפוך לאמת אם מחברים אותו לאחד. כדי לתקן את חטא המרגלים לא מספיק להביא דיבה טובה על הארץ, צריך לחשוף את הדיבה הרעה ולגלות את שקריותה. בהנהגה המדברית הכל התברר בידי שמים. אך בהנהגה ארצישראלית הדבר מוטל עלינו. הרוצה לראות ולשמוע  news truth, צריך להתחבר לאחד.

בחדשות הקול היהודי יודעים לזהות מהי אמת, ולהפריד אותה משקר וזיוף. את האחד הזה צריך לראות בתוך העולם המעלים אותו. חינוך לאחד הוא חינוך לאמת. אחד אותיות אהבה מחבר אותנו למקור הקודש העליון של ואהבת את ה' אלוקיך, תוך ידיעה שאהבה זו אינה פרטית אלא כלל ישראלית וכלל עולמית. "שיהא שם שמים מתאהב על ידך" זו המשימה הלאומית שלנו, שהקול היהודי מרים לאוויר, לרומם ולגלות שם שמים בעולם.

לחבר את השקר לאחד היא מדינתנו מדינת ישראל. כסא ה' בעולם יתגלה כשנדע לפרסם שאמת מארץ ישראל תצמח. את המשימה הזאת נטל על עצמו הקול היהודי, המגלה את שם ה' בתוך ההויה, והמביא חדשות אמת שצומחת תארץ ישראל. הבה נוסיף לו כוחות ואנרגיות, למעננו ולמען עם ישראל. "תנו עוז לאלוקים על ישראל גאוותו". רוממו את עם ישראל כדי לתת עוז לאלוקים. "כִּסֵּא כָבוֹד מָרוֹם מֵרִאשׁוֹן מְקוֹם מִקְדָּשֵׁנוּ" (ירמיהו יז), הוא רוממות של עם ישראל  בירושלים עם רוממות של מקדש, מתוך המיצרים האלה לאור חדש על ציון.      

זמן הזמן!

הפרויקט מוגבל בזמן, אם לא נגיע ליעד - כל הכסף שגייסנו עד כה ילך לטמיון. הצטרפו עכשיו להקמת מערכת תחקירים שתשפיע במציאות הרבה יותר.

יש תשורות שוות ומעניינות - אל תפספסו!

היכנסו עכשיו ותתמכו!

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד