בע"ה י"ב כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לא לעצור את השמחה" - שו"ת קורונה עם הרב שמואל אליהו

הרב שמואל אליהו קורא לא להפסיק את השמחה. קראו את שו"ת החתונה עם הרב שמואל אליהו: מה עושים בבתי כנסת, מקוואות, מה לגבי שיעורי תורה, חתונות, מקווה, שאלות ממוניות ועוד

 • הרב שמואל אליהו
 • י"ט אדר תש"פ - 08:35 15/03/2020
גודל: א א א

הבאנו לפניכם כאן שאלות ותשובות מהרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, בנושאים המגיעים בעקבות כללי משרד הבריאות בשל נגיף הקורונה. 

שימו לב, השאלות והתשובות מתעדכנות בקישור הזה >>

תשובות הלכתיות בנושא הקורונה
הרה"ג שמואל אליהו שליט"א

בתיאום עם פרופ’ איתמר גרוטו, המשנה למנכ״ל משרד הבריאות

בכל שאלה ניתן לפנות לבית ההוראה של איגוד רבני הקהילות:
 בטלפון 0733-750000 | בקבוצות הוואצפ https://harav.info/62f35 |  או בדרכים נוספות https://rb.gy/co43pi

בתי כנסת

 1. איך נקיים מניין מחר, שהרי חלק מהמתפללים לא מודיעים אם הם באים, האם נשאיר את המתפללים בחוץ? תשובה: כיון שאנשים לא יכולים להתפצל לשני מניינים אם אין 20 איש, יש לאפשר תפילה עד 20 איש ובלבד שיקפידו על ההנחיות הבאות:
  1. לשבת במרחק רצוי של שני מטר, ולפחות מרווח של איש בין אחד לשני.
  2. שלא יבוא בשום אופן לבית כנסת מי שיש לו חום או שמשתעל מכל סיבה שהיא. אם מישהו מגיע - שהגבאי בקש ממנו בנימוס ובדרך ארץ לחזור לביתו.
  3. שכל המתפללים ישטפו ידיים בסבון ו\או בחומר מחטא לפני ואחרי התפילה.
  4. לא ללחוץ ידיים ולא לנשק ידיים זה לזה.
  5. לא לנשק ספר תורה, מזוזות במגע אלא רק באוויר.
  6. אם יש מעל 20 אנשים - לפצל את המנין.
  (ההנחיות לצמצום מספר המתכנסים יצאו רק במוצאי שבת. מחמת עומס במשרד הבריאות עדיין לא התקבל מהם אישור סופי להוראה הזו).

 2. האם נשים בעזרת הנשים נחשבות מקום בפני עצמו או שזה חלק מחלל בית הכנסת? האם יש הבדל אם הנשים יושבות בקומה שניה של בית הכנסת או באותה קומה רק עם הבדל מחיצה? תשובה: אם הן יושבות ביציע, קומה שניה, אפשר שיהיו 10 גברים ו-10 נשים. 

 3. האם בתי כנסת קטנים, אך מכילים משתתפים רבים, צריכים להגביל את עצמם אפילו לפחות מעשרה אנשים? תשובה: כדאי מאוד שיהיה מרווח בין האנשים. שלא ישבו צפופים ואם אפשר שיהיה מרווח של אדם בין אדם לאדם. 

 4. האם לקצר בתפילה ובדברי תורה, או שלא להלחץ ולהלחיץ? תשובה: אסור להילחץ ולהלחיץ. 

 5. האם יש צורך לבוא עם סידור מהבית או שאפשר להשתמש בסידורי בית הכנסת? תשובה: אפשר להשתמש בסידורי בית הכנסת. להשתדל לא להעביר בתפילה עצמה סידורים מיד ליד. 

 6. האם יש הנחיות מיוחדות לאנשים מבוגרים, או בקבוצות סיכון. מערכת חיסונית ירודה וכו', חולים המקבלים טיפול כימותרפי. תשובה: רצוי שאנשים אלו לא יבואו לבית הכנסת ולמקומות ציבוריים. אנשים הנמצאים בקבוצות סיכון אינם חייבים בתפילה במניין. 

 7. האם דיני הזהירות היתרה (ללכת למניין וכו'),  קיימת על המשפחה הקרובה של קבוצת הסיכון (כגון: בטיפול כימותרפי)? תשובה: מותר למשפחה קרובה של מי שנמצא בבידוד ללכת לבית כנסת וכד'. ומותר להם להחמיר על עצמם. 

 8. אפשר להביא ילדים לתפילה? תשובה: מכיוון שמותר לקיים מניין מצומצם בלבד, לא להביא ילדים. 

 9. נישוק מזוזה/ספר תורה/פרוכת/ספרי קודש/תפילין. תשובה: בתפילין וספרים פרטיים - אין שום חשש. מזוזות וספר תורה שהוא חפץ ציבורי - עדיף לנשק באוויר.  

 10. האם יש להורות לצאת מבית הכנסת בהדרגה כדי למנוע התקהלות והתקרבות אחד לשני, או שזה כבר חשש מופרז? תשובה: חשש מופרז אין צורך. 

 11. האם לערוך תפילות לרפואה ולביטול הגזירה? תשובה: רצוי להוסיף כל תפילה. ובפרט לומר בפתיחת ההיכל את מזמור יושב בסתר עליון (תהילים צ"א) ולפניו פסוק "ויהי נועם". ויש אומרים את כל התיקון הגדול של האר"י הקדוש לתיקון מגיפה: https://harav.info/0oy.

 12. האם מותר לערוך תפילות בשבת לרפואה ולביטול הגזירה או שיש בזה מעשה של צער בשבת? תשובה: מותר. ורצוי בעת פתיחת ההיכל.
   

שיעורי תורה, אזכרות, התכנסויות, אירועים

 1. חשוב מאוד להקפיד על שגרת שיעורי התורה ולא לבטל שום אחד מהם. 

 2. האם יש הגבלות לשיעורי תורה? תשובה: 10 כמו תפילה. 

 3. אם יש לנו אזכרה והאחים לא יכולים להגיע. מה נעשה? תשובה: כדאי לעלות לקבר גם ללא מניין, ואם אי אפשר - לעשות אזכרה בבית בלי לעלות לקבר, אפילו במספר מצומצם של אנשים. ואם אי אפשר - לדחות את האזכרה לתקופה יותר מאוחרת. 

 4. האם יש הגבלות לאירועים שיש בהם אוכל? תשובה: אין הבדל, רק שיכינו את האוכל אנשים בריאים. 

 5. האם מותר לקיים לימודים במקומות שבוטלו על ידי משרד הבריאות?    תשובה: אסור. חובה לשמוע להנחיות משרד הבריאות. אמנם ללמוד בשיעורים משודרים. להקפיד על שגרה של לימוד בתוך הבתים. להקפיד על תפילות, שיעורים.

 6. האם אפשר לדחות את אזכרת יום השנה בבית הכנסת? תשובה: אפשר לעשות אזכרה בבית הכנסת, אין בזה שום בעיה, ואפשר לעשות אזכרה בבית אם יש בעיה, אפילו במנין מצומצם. ואם אי אפשר בבית או בבית כנסת - לדחות את האזכרה לתקופה שאפשר.

 7. האם יש לדחות אירועים שאפשר לדחות בנקל, כגון הכנסת ספר תורה, מחמת שיש בהם ריקודים ויש חשש שתהיה נגיעה שעלולה להדביק. תשובה: לא להפריע את שגרת החיים במקום שלא צריך לחשוש. להפך צריך להרבות שמחה כשאפשר. 

חתונות

 1. חשוב מאוד לא לדחות חופות וחתונות. אפשר לעשות חופה ב-10 איש. ואחרי שתעבור הסכנה לעשות שוב שמחה ברוב עם בלי ברכות. חשוב להרבות בשמחות בתקופה הזו. 

 2. האם בגן פתוח יש הגבלה ל-10 איש? תשובה: כן

 3. האם יש הגבלות נוספות בחתונות, מעבר לכך שלא יהיו שם 10 אנשים. תשובה: לא. 

 4. האם נכון לומר שכשיש מחיצה, אפשר 10 גברים ו-10 נשים. תשובה: רק אם המחיצה מחלקת את חלל המבנה לשנים. 

 5. האם ניתן להזמין כמה מאות אנשים לחתונה, אך לדאוג להושיבם בחדרים גדולים נפרדים באותו אולם, כגון להזמין 40 אנשים, ולהושיבם בארבעה חללים נפרדים, אך סמוכים זה לזה? תשובה: אם החללים מחולקים לגמרי, אפשר. העיקר שלא ישבו בצפיפות. ניתן לקיים חופה בחוץ, ואח"כ להכנס לאולם עם אורחים אחרים. 

 6. האם ראוי להחליף את הנטלות בכוסות חד פעמיות? תשובה: אין צורך. 

 7. הבטחתי לארח בביתי אורחים של שבת חתן. האם אני מחויב/מחוייבת לתת את הבית לאחר שהבטחתי לטובת שבת חתן? תשובה: לא חייבת כי המציאות שונה. אבל כדאי לא להשבית לאחרים את השמחה. גם כך קשה להם. 

 

לחיצת יד, נישוקים, ביקורים, שיגרת חיים

 1. האם מותר לנסוע באוטובוס? תשובה: מותר, וכדאי לא לנסוע באוטובוס צפוף. 

 2. לחיצת יד לשלום. תשובה: כדאי לשים בכל מקום שאפשר אלקוג'ל שיש בו 70% אלכוהול ולהשתמש בו תדיר. ויש נמנעים מלחיצת יד ותבוא עליהם ברכה. 

 3. האם כדאי להימנע באופן מוחלט מביקור של אנשים מבוגרים בעת הזו, שמא אדם נושא את המחלה והוא אפילו אינו מודע לכך? תשובה: אין בזה איסור. מי שלא מרגיש טוב שלא יבקר אנשים בקבוצות סיכון.  

 4. יש עניין להמשיך לצאת לשידוכים לאור המצב כיום בעולם? תשובה: כן.

אנשים בבידוד

 1. אסור בתכלית האיסור על אדם שנמצא בבידוד להגיע לתפילה, ואפילו אם יש רק מניין מצומצם.

 2. גם אדם שיש לו חום של 38 מעלות ומעלה, ונזלת ו/או שיעול ו/או קוצר נשימה וכד' ימנע מלהגיע למניין, עד שיעברו יומיים בהם ירגיש שנרפא.

 3. מי שלא הגיע לבית הכנסת ביום שבת מפני שהוא נמצא בבידוד, או מפני שהוא לא מרגיש טוב, יתפלל בביתו ביחיד, ויקרא את פרשת השבוע מתוך חומש.

 4. אדם שנמצא בבידוד יכול לענות לקדיש ולקדושה אם שומע זאת דרך חלון ביתו, וכגון שביתו סמוך לבית הכנסת. אבל לא לענות על מה ששומע ברדיו או בטלפון. 

 5. האם מי שנמצא בבידוד, יכולים להביא לביתו אנשים להתפלל לידו בחדר אחר? תשובה: כן. 

 6. האם מי שנמצא בבידוד, יכול לקבל או להוציא חפצים, או שיש בזה הגבלה? תשובה: אפשר להעביר חפצים. עדיף בכפפה שלא יהיה מגע יד ליד. 

 7. האם יש סוגים שונים של בידוד? למשל קבוצות סיכון. תשובה: כולם קבוצות סיכון אחת. 

 8. האם קרובים מדרגה ראשונה הנמצאים בבידוד יכולים להשתתף בחתונה או ברית שנערכת  בחוץ? תשובה: לא. 

 9. במקרה שאדם בשנת אבל וצריך לומר קדיש. האם יכול להזמין עשרה לביתו? תשובה:  כן. אבל לא בחדר שבו הוא נמצא.  

 10. האם לעשות ביקור עידוד למבודד? תשובה: מצווה גדולה, אבל לא להכנס לחדר שלו. ואפשר דרך החלון וכד'.

 11. האם לעשות ביקור חולים לחולה קורונה? תשובה: רק דרך טלפון. 

 12. כשיש שני אנשים שחייבים בבידוד. האם יכולים להיות באותו בידוד? תשובה: כן

מקוואות

 1. טבילת נשים במקווה - מקוואות שבאחריות הרבנויות המקומיות מתנהלות על פי הנחיות משרד הבריאות. נשים שאינן בקבוצות סיכון  אין להן כלל לחשוש לטבול במקווה.

 2. האם נשים בבידוד יכולות ללכת למקוואות? תשובה: לא. אמנם ניתן לעשות הפסק טהרה ובדיקות שבעה נקיים ולטבול אחרי שיסתיים הבידוד. 

 3. האם בלניות צריכות הדרכה מיוחדת לפתיחת המקוואות, כגו החלפת מים. חום מים. כלור. תשובה: להקפיד הקפדה יתירה על ההוראות הקבועות של החלפת מים וניקיון. 

 4. האם גברים יכולים ללכת למקוואות, והאם יש סוגים שונים של מקוואות? תשובה: יש הנחיה של משרד הבריאות לסגור מקוואות לגברים.
  הבן איש חי זכותו תגן עלינו, תיקן "נטילת ע"ב" שכוחה קרוב לטבילה, לגברים בלבד: https://harav.info/op8 ולהורדה: https://harav.info/cd9b6.

 5. זכות טהרת בנות ישראל תעמוד לכולנו ויקויים בנו "וזרקתי עליכם מים טהורים וטהרתם".

שאלות ממוניות

 1. האם בגלל המציאות הנוכחית, מותר לבטל הזמנות אולם או מלון או סחורה, ולא יהיה בזה משום 'מי שפרע' או 'אין רוח חכמים נוחה הימנו'? תשובה: בדיני ממונות ההלכה היא שצריך לשמוע את שני הצדדים, אמנם יש כלל שנפסק בשולחן ערוך שכל אונס שאינו מצוי - הרי זה פטור. (חושן משפט רכ"ה ג'). 

 2. האם מותר לי לעבוד מהבית, כי אני חושש להידבק בוירוס הקורונה, למרות שהמעסיק לא רואה זאת בעין יפה, אבל אני יכול להספיק אותו דבר. תשובה: אם זה פוגע בעבודה, אתה לא יכול. 

שאלות כלליות

 1. למה הרבנים לא מכריזים על צומות וזעקות בתפילות לגבי הקורונה? זה לא פשט המשנה "על כל צרה שלא תבוא על הציבור וכו"? תשובה: על פי גדרי ההלכה זה לא נחשב מגיפה שחייבים לצום עליה ומכריזים עליה. אבל בוודאי ראוי לעורר בתשובה אפילו על דבר כזה. הגמרא אומרת שהיו מעוררים אפילו על תחילה של אירוע כזה. ולכן אנו ממליצים לכל אחד לארגן תהילים או תפילה באזור שלו. 
  להורדה - תפילה לרפואה בעולם ועצירת המגיפה: https://harav.info/0b985

 2. מתנדבי מד"א שמחויבים לגלח זקן או בנות מתנדבות שמחויבות ללבוש מכנסים בזמן לבישת בגדי הגנה? תשובה: מצוות ההצלה מתירה גם לחלל שבת, כל שכן שמתירה דברים אלו. ובלבד שהם באמת נצרכים. 

 3. האם מותר לצבור חמץ בבית. תשובה: עדיף לקנות אוכל שאינו חמץ ממש. אע"פ שאין לו הכשר לפסח. אפשר לקנות גם קמח ולמכור. 

 4. האם מותר להשתמש באלכוג'ל בשבת? תשובה: מותר כי הוא נוזלי. 

 5. אם אני מרגיש פחד גדול ותחושה של הסתר פנים של הקב"ה. תשובה: אין ספק שאנחנו נמצאים בשעה שיש בה הרבה סיכון, אבל רואים שהקב"ה נוהג איתנו במידת הרחמים ועל כך צריך להודות. 

 6. במה צריך להתחזק בגלל התפשטות נגיף הקורונה? תשובה: א] עשיית חסד וצדקה מצילה ממוות. ב] הקפדה על מאה ברכות ביום בכוונה. ונשים שלא נוהגות להתפלל ג' תפילות יכולות לברך את ה' בעין טובה במילים שלהם. ברוך ה' שיש גשם. ברוך ה' שיש לי ילדים טובים. וכו' 

 7. עובדת בגן ילדים או קופאית, ונמצאת בקרבה עם עשרות אנשים ביום? תשובה: לשטוף את הידיים ולא לנגוע באנשים. אפשר גם לשים מסכה, בלי להתחשב במחשבות של אנשים. 


 

ונשמרתם מאוד לנפשותיכם

 1. כשם שחובה על כל אחד ואחת לשמור על בריאותו האישית, כך חובה על כולנו כחברה לשמור על בריאותם של כל האנשים הסובבים אותנו. "ואהבת לרעך כמוך". 

 2. אין ללעוג על כל מי ששומר על הנחיות משרד הבריאות. כמו כן, אין לעשות 'צחוקים' מנושא זה. שכל זלזול גורם לאנשים להרפות בשמירת ההדרכות הללו. 

 3. אין להוסיף הרחקות ואיסורים אחרים מעבר למה שנדרש על פי הוראות מערכת הבריאות כדי שלא לייצר אווירת נכאים ח"ו. 

 4. הפרת הוראות בריאות אלו עלולה לגרום הדבקה של אדם במחלה. ולפעמים יכולה להדביק אנשים רבים בתגובת שרשרת. לכן כל מי שמזלזל בהוראות ונדבק מישהו אחר בנגיף, גדול עוונו מנשוא, שזה העוון יכול להביאו לשפיכות דמים בגרמא שהוא עוון חמור מכל עוון. 

כך כתב הרמב"ם:  

"אף על פי שיש עונות חמורין משפיכות דמים, אין בהן השחתת ישובו של עולם כשפיכות דמים, אפילו עבודה זרה ואין צריך לומר עריות או חילול שבת אינן כשפיכות דמים, שאלו העונות הן מעבירות שבין אדם להקב"ה אבל שפיכות דמים מעבירות שבינו לבין חבירו. וכל מי שיש בידו עון זה הרי הוא רשע גמור ואין כל המצות שעשה כל ימיו שקולין כנגד עון זה ולא יצילו אותו מן הדין שנאמר: אדם עשוק בדם נפש וגו'. צא ולמד מאחאב עובד עבודה זרה שהרי נאמר בו רק 'לא היה כאחאב' וכשנסדרו עונותיו וזכיותיו לפני אלהי הרוחות לא נמצא עוון שחייבו כלייה ולא היה שם דבר אחר ששקול כנגדו אלא דמי נבות שנאמר: 'ותצא הרוח ותעמוד לפני ה'' - זו רוח נבות. ונאמר לה:  'תפתה וגם תוכל'. והרי הוא הרשע לא הרג בידו אלא סיבב קל וחומר להורג בידו". (הלכות רוצח ושמירת הנפש פרק ד).

ויהי רצון שיתקיים בנו: 'כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ'.

 

להורדה - מכתב על דרכי חשיבה שמירה והתמודדות עם הקורונה, מהרב בצלאל בזק:
https://harav.info/550f1

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד