בע"ה ז' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אני לדודי ודודי לי

​כולם מכירים את הרמז "אני לדודי ודודי לי" ראשי תיבות אלול. אבל מה הקשר בין סיפור האהבה של הדוד והרעיה לחודש התשובה?

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ל' אב תשע"ז - 10:20 22/08/2017
גודל: א א א
יהודה פרל
יהודה פרל

כולם מכירים את הרמז "אני לדודי ודודי לי" ראשי תיבות אלול. אבל נשים לב מהיכן מגיע הרמז. זהו פסוק בשיר השירים שכולו סיפור אהבה בין הדוֹד והרעיה, החתן והכלה, וכך אומרת הרעיה "אֲנִי לְדוֹדִי וְדוֹדִי לִי הָרֹעֶה בַּשּׁוֹשַׁנִּים". אז מה הקשר לחודש אלול, חודש התשובה?

הדוד הוא ה' והרעיה היא אנחנו, עם ישראל. והנה אנחנו מתעוררים לפנות אל ה'. אולי קצת שכחנו אותו במהלך השנה, התעסקנו בעצמנו והפנינו אליו עורף, התורה והמצוות פחות חשובים לנו... הגיע הזמן להחזיר את הפנים ולהביט בו, "אני לדודי" – זה בדיוק חזרה בתשובה! לאחר שאנו מביטים בה', נגלה לפתע שגם הוא מביט בנו ופונה אלינו, "ודודי לי".

דרך אגב, יש פסוק אחר בשיר השירים "דודי לי ואני לו", אותו דבר אבל בסדר הפוך. זהו ההבדל בין אלול-תשרי לניסן: באלול הכל מתחיל מאתנו, "אני לדודי", ואילו בניסן ה' מתחיל, "דודי לי" מגיע וגואל אותנו ממצרים, ואחר כך אנחנו מצטרפים "ואני לו".

אבל אם הכל תלוי בנו, האם באמת אנחנו יכולים לעשות תשובה? לפעמים קשה להאמין שאפשר לתקן, כל כך הרבה התרחקנו... האם יש סיכוי לאהבה? לשם כך, נגיע לסוף הפסוק "הָרֹעֶה בַּשּׁוֹשַׁנִּים": הרעיה עצמה נקראת שושנה, "כשושנה בין החוחים כן רעיתי בין הבנות". בספר הזוהר כתוב שיש לשושנה שלשה-עשר עלים, הרומזים לשלש עשרה מדות הרחמים של ה', "אל רחום וחנון..." (כמו שאומרים בסליחות של אלול). החתן מביא לכלה שושנים, וכך ה' נותן לנו מתנה את מדות הרחמים שלו.

כלומר, הסיפור המלא הוא כזה: נכון ש"אני לדודי", היוזמה היא שלנו – אנחנו צריכים לחזור בתשובה – אבל ה' מקדים ומכין את הרקע המתאים, הוא מגלה את מדות הרחמים שיוצרות אווירה תומכת שמאפשרת לנו לחזור בתשובה, המון רחמים שמגיעים אלינו היכן שאנחנו. זה לא גילוי ברור, כמו הניסים של חודש ניסן, אלא תחושת בטחון נסתרת בתוך הנפש: אנחנו מרגישים שכן, אפשר לתקן, יש סיכוי לאהבה, ואז אנחנו יוצאים לדרך: אני לדודי, והנה דודי לי. 

מתוך עלון התחדשות, מתורתו של הרב יצחק גינזבורג שליט"א

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


6 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד