בע"ה י"ב כסלו תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מדינת היהודים - צדיק או מלך?

איזו מנהיגות אנחנו מחפשים? כיצד מצטייר לנו המנהיג הרצוי? ומה הקשר לחודש שבט?

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ב' שבט תשע"ח - 15:00 18/01/2018
גודל: א א א

איזו מנהיגות אנחנו מחפשים? כיצד מצטייר לנו המנהיג הרצוי? באחד מספרי הקבלה החשובים, "תיקוני הזוהר", כתוב שבני ישראל נקראו בעשרה שמות שונים, "חכמים, נביאים, בעלי תורה" ועוד (המקבילים לפי הסוד לעשר הספירות). למעשה, הכוונה שיש בתוכנו עשרה סוגים של דמויות, אבי-טיפוס שונים. יותר מזה, זהו תיאור חי של תולדות עם ישראל: בהיסטוריה שלנו יש תקופה של נביאים, תקופה של חכמים, וכן הלאה.

נתמקד בשתי דמויות מתוך הגלריה, צדיקים ומלכים. די ברור ש"תקופת הצדיקים" היא בשלש-מאות השנים האחרונות בערך, מאז הופעת הבעל-שם-טוב מחולל תנועת החסידות. לא לחנם הכינוי הרווח לדמויות שהובילו את החסידות הוא "צדיקים". הצדיק בחסידות אינו מסתגר בארבע-אמותיו אלא הוא, כמעט תמיד, דמות של מנהיג ומורה דרך לרבים, צדיק עם סממנים של מלכות (במקביל לצדיקי החסידות יש עוד דמויות בולטות, כמו "בעלי תורה" מובהקים, אבל החסידות מאפיינת את רוח התקופה בעם ישראל).

כיון שאנו מתקרבים ליעוד ולתכלית, "אני מאמין בביאת המשיח", הרי שהתקופה הבאה בתור היא "תקופת המלכים" (כך יוצא גם לפי הסדר הקבלי, כאשר הצדיקים שייכים לספירת היסוד והמלכים לספירת המלכות, האחרונות במערכת הספירות). ומה היום? כולם מודים שקשה לשחזר את הגדלות המיוחדת של צדיקי החסידות בדורות הקודמים, מורגש שצריך לבוא עידן חדש, העידן של מלכות ישראל. למעשה, אנחנו ב'תפר' כלשהו בין הצדיקים למלכים, ולכן מרגישים לפעמים 'קרחים מכאן ומכאן'...

האם הכוונה שהמלך אינו צדיק? חס ושלום! וכי יעלה על הדעת שאנחנו מצפים למלך שאינו הולך בדרך התורה?! הרי המשיח הוא דמות של צדיק גדול, "וַהֲקִמֹתִי לְדָוִד צֶמַח צַדִּיק וּמָלַךְ מֶלֶךְ". הוא צדיק, והוא גם חסיד וגם נביא (כמו שכותב הרמב"ם)... הוא כולל את כל הדמויות, אבל לבסוף הוא מלך, ודרך מלכותו משתקפות שאר המעלות. אם שואלים "מלך או צדיק", התשובה כמובן: גם וגם, מלך שהוא צדיק. במלים אחרות: השאיפה היא למצוא את החיבור בין דמויות הצדיק והמלך, כך שהמעבר בין התקופות יהיה 'חלק' ורצוף ככל האפשר (ואין ספק שהדמות של הרבי מליובאוויטש בדורנו היא הדוגמה-החיה לחיבור בין צדיק חסידי למנהיג מלכותי).

וכיון שאנחנו בחודש שבט, הנה לנו חיבור מושלם בין צדיק למלך: האות של החודש היא צ, צדיק, והנה בגימטריא צ = מלך. יותר מזה, אם נשנה את הניקוד של החודש נקבל שֵבֶט שפירושו מושל ומלך, "לֹא יָסוּר שֵׁבֶט מִיהוּדָה", "דָּרַךְ כּוֹכָב מִיַּעֲקֹב וְקָם שֵׁבֶט מִיִּשְׂרָאֵל" – הוא מלך המשיח שיבוא במהרה בימינו.

מתוך עלון התחדשות מתורתו של הרב יצחק גינזבורג

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד