בע"ה י' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מי יבנה את המקדש?

האם בית המקדש ייבנה בידי אדם או בידי שמיים? הרב גינזבורג מציע דרך שלישית

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ט' אב תשע"ז - 10:00 01/08/2017
גודל: א א א

שאלה ידועה היא, מי יבנה את בית המקדש השלישי? יש מקורות בדברי חז"ל שהבית השלישי אינו בניין אנושי אלא נעשה בדרך ניסית בידי הקב"ה, יורד באש מן השמים וכדומה. מצד שני, יש מקורות שאומרים שהבית השלישי הוא מעשה ידי אדם ממש, ובניינו מיוחס במיוחד למלך המשיח (איש בשר-ודם), וגם מבחינת ההלכה ברור שבניין המקדש הוא מצוה, מעשה המוטל עלינו.

מה בדיוק יהיה בסוף, נחיה ונראה. אבל אולי כדאי לשאול: מה אנחנו רוצים? איזה 'ציור' נראה יותר נכון ואמיתי, ומה יבטיח שהבית השלישי יהיה הבית השלם והנצחי? גם כאן יש שני צדדים: אפשר לומר, הרי כל מעשה אדם הוא מוגבל וזמני, כמו האדם עצמו... לכן עדיף שהקב"ה, הכל יכול, יוריד אלינו את המקדש, מושלם ונצחי. אבל מצד שני אפשר לטעון: הנס שבא מלמעלה אינו תיקון האדם והעולם עצמו. מה שבא מלמעלה הוא מאד יפה ומרשים, אבל גם הניסים הגדולים שהיו ביציאת מצרים לא הביאו את בני ישראל לתיקון הגמור, מתפעלים ושוב נופלים... בכלל, ה' לא עושה במקומנו, הוא נותן לנו את הבחירה והמעשה, וכך אנו עצמנו מתקדמים ומתעלים.

בקיצור, בכל צד יש יתרון ויש חסרון. אז מה כן? יש דרך שלישית שמאחדת את שני הצדדים, גם מעשה אדם וגם מעשה ה'! כך אומרים חז"ל על הפסוק "מקדש ה' כוננו ידיך" – "מקדש מעשה ידי צדיקים הוא". כלומר, מה שעושים הצדיקים הוא-עצמו "כוננו ידיך", מעשה ה'. איך זה יכול להיות? מפני שהתודעה של הצדיק מכילה את שני הדברים. הוא אדם שעושה ופועל בכוח עצמו, לא מותיר שום דבר בידי ה'. ומצד שני, הוא יודע שהנשמה שלו היא "חלק אלוה ממעל ממש", הוא בטל כלפי ה' ומרגיש שה' פועל דרכו ומתוכו.

כדי להתקדם לקראת המקדש, עלינו לרכוש את התודעה הזו של הצדיקים. "ועמך כולם צדיקים" – כל אחד ואחת מישראל יכול וצריך להבין שהוא אישיות עצמאית, צריך לבחור בטוב ולמאוס ברע, ומצד שני כל מה שהוא עושה ופועל הוא מעשה ה'. כך נבנה בעזרת ה' את המקדש, נרגיש שזה מעשה אנושי לגמרי ואלוקי לגמרי. זהו הבית השלישי והנצחי שיבנה במהרה בימינו, אמן.

מתוך עלון 'התחדשות' - מתורתו של הרב יצחק גינזבורג

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד