בע"ה י"ב סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ניסן ורפואת הקורונה

הנוסחה הסודית לרפא את מגפת הקורונה

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ד' ניסן תש"פ - 10:41 29/03/2020
גודל: א א א

מיליוני בני-אדם בעולם מכונסים בביתם ומצפים לרפואה. האם חודש ניסן וחג הפסח הקרב, עם סיפור יציאת מצרים, יביאו לנו את הרפואה? בואו ונראה.

תרופה ממתיקה

יציאת מצרים מסתיימת רק בקריעת-ים-סוף, עם שירת הים הנפלאה. זהו השיא של ניסן, מלשון נס, כאשר הנסים בים סוף עולים על עשרת המכות (כמו שאומרים בהגדה של פסח), נִסֵי נסים ממש.

אבל זה לא הסוף. בים-סוף לא היתה חנייה והמסע נמשך עד מקום הנקרא מרה (עדיין בחודש ניסן): המים שם היו מרים, לא ראויים לשתיה, אולי נגועים בנגיף... אז הורה ה' למשה רבינו עֵץ שיזרוק למים, "וַיַּשְׁלֵךְ אֶל הַמַּיִם וַיִּמְתְּקוּ הַמָּיִם, שָׁם שָׂם לוֹ חֹק וּמִשְׁפָּט וְשָׁם נִסָּהוּ. וַיֹּאמֶר אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ה' אֱ-לֹהֶיךָ... כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ" (כאן מסתיימת קריאת התורה בשביעי של פסח).

כלומר, לאחר כל הנסים ששברו את מגבלות הטבע, מגיעה פתאום המרירות. בני ישראל שואלים, ומה קורה אתנו? עם המחלות והמצוקות האנושיות שלנו? וכאן באה הרפואה וממתיקה (זו ההופעה היחידה בתורה של השרש מתק). הנה הבורא, שהוציאנו ממצרים, מבטיח בריאות איתנה, רפואה אמתית המונעת כל מחלה!

הנוסחה הסודית

כעת נרכיב מרשם מקוצר של תרופת הפלא:

דבר ראשון, לשמוע בקול ה'. גם היום, כל מחלה צריכה לעורר לתשובה. זו ההמלצה הראשונה של משרד הבריאות: כל אחד יתקן את דרכיו, יחזור בתשובה ויעשה הרבה טוב.

דבר שני, אמונה. פסח הוא חג האמונה, המצה נקראת בספר הזוהר "מאכל האמונה", ובים-סוף נאמר "ויאמינו בה' ובמשה עבדו". אבל בהמשך מגיעה הסתרה, המים מרים והמצב מייאש – זהו נסיון, "וְשָׁם נִסָּהוּ", וכל נסיון נועד לחזק את האמונה. לאמונה יש כח רפואה! מי שמאמין, אופטימי ושמח, יהיה בריא. גם המצה נקראת "מאכל הרפואה", כי לאכול אמונה זו הרפואה הכי מתוקה!

נדייק יותר: האמונה יכולה להישאר 'למעלה'. מכריזים ושרים "אני מאמין" באופן כללי, בלי לדעת במה בדיוק מאמינים, ובלי שהאמונה תהיה חלק מאתנו ומכוונת את מעשינו. זו מטרת הנסיון, להפנים את האמונה שתהפוך לדעת, "כִּי מְנַסֶּה ה' אֱלֹהֵיכֶם אֶתְכֶם [כדי] לָדַעַת...". את האמונה בה' צריך ממש ללמוד, ב"שכל טוב" (ביטוי שעולה בגימטריא קורונה...). לשם כך, יש לנו דמויות של מנהיגים-צדיקים שממחישים את האמונה, כמו משה רבינו "הרועה הנאמן" שמאכיל אותנו אמונה.

שבת עולמית

המרכיב הבא הוא השבת. נחזור ונקרא "שָׁם שָׂם לוֹ חֹק וּמִשְׁפָּט", איזה חוק קבלנו במרה? זו מצוות השבת, אותה קבלנו עוד לפני מתן תורה בהר סיני!

לשבת יש כח רפואה. בגמרא מסופר על חכמים שכאשר היו מבקרים חולה בשבת היו אומרים לו "יכולה היא שתרפא", השבת תרפא אותך! שמור את השבת והיא תשמור עליך. הנרות, הקידוש, מאכלי השבת, מנוחת השבת, תפילות השבת – בכל אלו טמון כח מרפא נפלא.

מצוות השבת מתרכזות בשתי המלים "שמור וזכור בדיבור אחד, השמיענו א-ל המיוחד". "שמור" זו השמירה השלילית-פאסיבית, לא לחלל את השבת. "זכור" זו העשיה החיובית, כמו מצוות הקידוש בליל שבת. והנה האותיות השונות במלים שמור וזכור הן שם-זך בגימטריא קורונה, תזכורת וסימן שהגיע הזמן לשמור שבת – "אם ישראל שומרים שתי שבתות מיד הם נגאלים".

חודש טוב, רפואה וגאולה לעולם!

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד