בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סודות החודש - האריה הטוב

יש טוב גלוי, משהו טוב ונחמד שאפשר לראות ולהנות, אבל כדי להגיע לטוב אמיתי צריך לפעמים לעבור דרך קשה - על האות של חודש אב

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ד' אב תשע"ז - 17:39 27/07/2017
גודל: א א א

גם בתפלת ראש חודש אב אומרים "חדש עלינו את החודש הזה לטובה ולברכה". תשאלו, מה טוב בחודש הזה, שבו נחרב המקדש? התשובה היא: טוב מאד! בואו נתחיל מהאות של החודש לפי הקבלה, האות ט. לא רק שהמלה טוב פותחת באות ט, אלא שזו ההופעה הראשונה של ט בתורה: "וירא אלהים את האור כי טוב". חז"ל מסבירים שבעשרת הדברות מופיעות כל האותיות מלבד ט – כיון שהלוחות נשברו לבסוף (בחודש תמוז!). לעומת זאת, בלוחות השניים, שלא נשברו, נאמר "למען ייטב לך" – ט טובה ומתקיימת.

הריון ולידה

אז איך באמת מתאימה האות הטובה לחודש החורבן? על זה נאמר בספרי הקבלה "טוביה גניז בגוויה" – הטוב גנוז בתוכו. זו המשמעות של צורת ה-ט, מקופלת בתוך עצמה ומצביעה על נקודה נסתרת בפנים. הטוב הגנוז בפנים דומה לעובר בבטן אמו, שם הוא מתפתח בסתר במשך תשעה חודשים – הגימטריא של ט – עד שנולד ויוצא לאויר העולם. כלומר, יש טוב גלוי, משהו טוב ונחמד שאפשר לראות ולהנות, אבל כדי להגיע לטוב אמיתי צריך לפעמים לעבור דרך קשה – הטוב הזה נסתר מעינינו, 'מתבשל' אי-שם בפנים, עד שהוא יוצא ומתגלה. נכון שהחזות החיצונית של תחילת חודש היא קשה, אבלות החורבן, אבל החזות הזו מסתירה את הטוב הפנימי הכי גדול. ומתי סוף-סוף תבוא הלידה? הפעם, במקום תשעה חודשים נמתין רק תשעה ימים: ההריון של הדבר הטוב מתחיל בראש חודש אב, והלידה היא בתשעה באב, שהרי חז"ל אומרים שבתשעה באב נולד המשיח. מזל טוב ליום ההולדת!

שמעון, מה נשמע?

אתם ודאי זוכרים שהחוש של חודש תמוז הוא הראיה, והשבט הוא ראובן (לשון ראיה). עכשיו מגיע בן-הזוג, חודש אב שהחוש שלו הוא השמיעה והשבט הוא שמעון. בדרך כלל, הראיה היא חוש חיצוני יחסית – רואים רק את מה שמעל פני השטח. ואילו השמיעה היא חוש פנימי, גלי-הקול לא נראים אלא נקלטים בתוכנו. לכן "לשמוע" פירושו גם להבין, כמו "שמע ישראל" – דע והבן!

בחודש תמוז נשברו הלוחות, הראיה נשברה. עכשיו, בחודש אב, נכנסים עמוק יותר, לחוש השמיעה. אל תסתכלו על החורבן הגלוי, הקשיבו לקול הפנימי הקורא מבין החרבות, הקול המבשר את הנחמה והבניין, כמו ההפטרה בשבת שאחרי תשעה באב "נחמו נחמו עמי", ולכן רגילים לקרוא לחודש הזה "מנחם אב".

גם שבט שמעון לא נראה כל-כך מוצלח בתורה. יעקב אביו לא מחלק לו מחמאות "שמעון ולוי אחים כלי חמס מכרותיהם... אחלקם ביעקב ואפיצם בישראל". שבט לוי חזר למפה וקיבל מעמד חשוב מאד, אבל שמעון נותר בצד ומשה רבינו בברכותיו פשוט מתעלם ממנו (לאחר שבני שמעון היו השותפים העיקריים בחטא בעל פעור)! ובכל זאת, הטוב של שמעון גנוז בתוכו, ומי שמעמיק יכול לשמוע אותו. לא לחנם, מי שמגלה את הסוד הגנוז בתורה הוא רבי שמעון בר יוחאי, ובזכות גילוי ספר הזוהר שלו תבוא הגאולה בקרוב.

אריה עולה

המזל של החודש הוא אריה. על כך אמרו חז"ל: "עלה אריה במזל אריה והחריב אריאל. על מנת שיבוא אריה במזל אריה ויבנה אריאל". כלומר, נבוכדנצר מלך בבל נקרא אריה, והוא עלה בחודש אב שמזלו אריה, והחריב את המקדש שנקרא אריאל (אריאל הוא כינוי לאריה). אבל לבסוף יבוא אריה – הוא הקב"ה, "אַרְיֵה שָׁאָג מִי לֹא יִירָא" – ויבנה את המקדש בחודש אב, שנאמר "וְהָפַכְתִּי אֶבְלָם לְשָׂשׂוֹן וְנִחַמְתִּים וְשִׂמַּחְתִּים מִיגוֹנָם", חודש האבל והיגון יהפך לחודש ששון ושמחה.

הכל מובן, אבל מה הפירוש "על מנת שיבוא אריה"? האם חורבן המקדש הוא זה שגורם את בנין המקדש? כן! הרי למה באמת הקב"ה החריב את המקדש? הוא כל-כך כועס על העצים והאבנים? הסיבה העמוקה לחורבן היא כדי לאפשר את הבניין החדש. הבית הראשון והבית השני לא היו מספיק טובים, הקשר שלנו עם הקב"ה אז לא היה מושלם. לכן היה צריך להחריב את הקיים כדי לבנות משהו טוב יותר, את הבית השלישי שלא יחרב עוד. זו תהיה הנחמה האמיתית, כי אז נבין שהיה כדאי לעבור את כל הדרך כדי להגיע לגאולה האמיתית והשלמה.

מתוך עלון "התחדשות" מתורתו של הרב יצחק גינזבורג

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד