בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קיבלנו תורה עתיקה חדשה

האם יכולה להיות "תורה חדשה"? הרי היסוד החשוב ביותר בתורת משה הוא הנצחיות שלה, "זאת התורה לא תהא מוחלפת", "לא יחליף הא-ל ולא ימיר דתו".

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ז' סיון תשע"ט - 13:20 10/06/2019
גודל: א א א
אילוסטרציה
 (אלי אטקין)
אילוסטרציה (אלי אטקין)

האם יכולה להיות "תורה חדשה"? הרי היסוד החשוב ביותר בתורת משה הוא הנצחיות שלה, "זאת התורה לא תהא מוחלפת", "לא יחליף הא-ל ולא ימיר דתו".  

ובכל זאת, המושג "תורה חדשה" מופיע במדרש. את הפסוק בישעיהו "כִּי תוֹרָה מֵאִתִּי תֵצֵא" מפרשים חז"ל "תורה חדשה מאתי תצא, חידוש תורה מאתי תצא". מה הכוונה? איך באמת יכולה להיות תורה חדשה?

   נגלה ונסתר

ובכן, התורה שקבלנו לפני אלפי שנים בהר סיני היא באמת תורה נצחית. לא יהיה עוד מתן תורה, סוף פסוק. מצות תפילין ומצוות השבת, כל תרי"ג מצוות, אינן משתנות לעולם. אבל התורה מתחדשת, "חידוש תורה", והחידוש הוא גילוי ממדים נוספים בתוך התורה עצמה!

אנו מכירים את הרובד הגלוי של התורה: האותיות והמלים בספר התורה, המשנה והגמרא, הרמב"ם והשולחן ערוך. נכון שזהו ים גדול, אוקיינוס ענקי – אבל נראה שהכל מונח לפנינו, פתח את הספר וקרא. אבל מעבר לזה נמצא הרובד הנסתר של התורה, הרמזים והדרשות, הסודות העמוקים.

איפה נמצא הממד הנסתר? איך מגיעים אליו? ראשית, יש לנו ים גדול של אגדה ומדרש, ובהמשך כל ספרי הקבלה והחסידות. יותר מזה, הממד הנסתר מתחבא בתוך הממד הנגלה, כמו הנשמה בתוך הגוף. מתחילים ללמוד משנה "מאימתי קורין את שמע בערבית..." – לומדים את פירוש רש"י והרמב"ם, הברטנורה והתוספות יום טוב... ואחר כך אפשר להעמיק ולמצוא עולמות שלמים בתוך המשנה. לא מנותק מהפשט ומההלכה, אלא הנשמה שמאירה מחדש את כל הרבדים.

חכמת הנסתר נקראת גם פנימיות התורה, כי היא חושפת את הממד הפנימי החבוי בתוך הלבושים. היא נקראת גם טעמי תורה, בה אנו טועמים את הטעמים הכי מתוקים שיש גם במה שהיה נראה עד עכשיו יבש ולא מובן.

ממשה ועד משיח

ומי מגלה את הממד הפנימי-הנסתר? הוא כבר התחיל להתגלות, בכל ספרי פנימיות התורה, אבל העיקר נמצא עוד לפנינו, "תורה חדשה מאתי תצא" בקרוב בימינו. זו הסיבה שאנחנו כל-כך מצפים לביאת המשיח – התורה החדשה קשורה לביאת המשיח, קשורה לאישיותו של המשיח שעתיד בעצמו ללמד אותה. אם כן, פנימיות התורה שאנו מכירים היום היא טעימה ראשונה, ומעוררת תיאבון, מאותה תורת משיח.

בחג השבועות אותו חגגנו בתחילת השבוע  אנחנו מתקשרים כמובן לדמותו של משה רבינו, נותן התורה. בנוסף, עולה דמותו של דוד המלך, שנולד ומת בשבועות – וחוזר אלינו בדמות משיח בן דוד שיגלה את טעמי התורה. הדמות השלישית היא רבי ישראל בעל שם טוב, שגם הוא הסתלק בשבועות – והוא שהתחיל להאיר את האור של המשיח, של התורה הפנימית והמתוקה מכל.

פורסם לראשונה בעלון התחדשות מאת הרב יצחק גינזבורג

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד