בע"ה כ"ה אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יסוד שבגבורה – יצחק מצחק

בכוחו של יוסף ניתן להפוך את ה'אַחֵר' ל'בֵּן', להחזיר בתשובה את הרחוקים – בדיוק כמו שרצה יצחק לעשות עם עשו

  • הרב יצחק גינזבורג
  • כ"ז ניסן תשע"ז - 21:02 23/04/2017
גודל: א א א
דמדומי זריחה בקבר יוסף (הקול היהודי) צילום: הקול היהודי
דמדומי זריחה בקבר יוסף (הקול היהודי) צילום: הקול היהודי

ספירת העומר היא שער כניסה לעולם פנימי עשיר ומרתק. התבנית המספרית שנראית לכאורה יבשה, שבע כפול שבע, מובילה לסיפור-עומק מאחוריה, הסיפורים מאחורי המספרים.

בכל סיפור טוב יש דמות, גיבור הסיפור. גם לשבע המדות שלנו יש שבע דמויות, אב- טיפוס מובהק לכל אחת: אברהם אבינו – מדת החסד. יצחק אבינו – מדת הגבורה. יעקב אבינו – מדת התפארת. משה רבינו – מדת הנצח. אהרן הכהן – מדת ההוד. יוסף הצדיק – מדת היסוד. דוד המלך – מדת המלכות.

את "שבעת הרועים" הללו אנו מכירים מהאושפיזין של סוכות. החידוש הוא שמלבד המדה המיוחדת של אותה דמות, בהתבוננות דרך ספירת העומר נלמד לראות את כל המדות כפי שהן משתקפות בתוכה. כלומר, לא רק מדת החסד של אברהם אבינו – חסד שבחסד, "אברהם שבאברהם" – אלא גם מדת הגבורה שלו, גבורה שבחסד, "יצחק שבאברהם", וכן הלאה.

"היום שלשה עשר יום שהם שבוע אחד וששה ימים לעומר" -יסוד שבגבורה – יצחק מצחק

יצחק אבינו ורבקה אמנו הם 'הזוג המושלם' בתורה. יש כמה סיבות טובות לקביעה הזו: ראשית, כתוב בפירוש שיצחק אוהב את רבקה. שנית, לאברהם ויעקב היו כמה נשים ואילו יצחק ורבקה רק הוא והיא, "אַחַת הִיא יוֹנָתִי תַמָּתִי" – כמו שיצחק אינו יוצא מתחומי ארץ הקודש כך הוא אינו מעלה בדעתו לשאת עוד אשה. ושלישית, התורה מתארת את הזיווג של יצחק ורבקה בלשון מיוחדת, "וְהִנֵּה יִצְחָק מְצַחֵק [מלשון שעשועים] אֵת רִבְקָה אִשְׁתּוֹ". הזיווג הוא ביטוי של מדת היסוד, והזיווג הקדוש של יצחק הוא היסוד שבגבורה.

ראינו ששמו של יצחק רומז לצחוק ושעשועים, המתגלים דוקא מתוך הגבורה והיראה, הפחד יצחק. היכן מתגלה השעשוע שבגבורה? במדת היסוד. כאן "יִצְחָק מְצַחֵק" – הפעולה הקרובה ביותר לצחוק אצל יצחק עצמו. כלומר, מי ששלם במדת היראה יכול ליצור קשר פנימי מאד עם הזולת. וכיון שהזיווג של יצחק כל-כך מרוכז ו'איכותי', הוא נותן את עצמו, מגלה את מהותו הפנימית והעצמית.

יש קשר מיוחד בין יוסף הצדיק (מדת היסוד) ליצחק. יצחק ידע כל הזמן שיוסף חי, והדבר רומז שבחינת היסוד של יצחק נותרת פעילה, יוסף שביצחק, יסוד שבגבורה. ועוד: השעשוע של יצחק, "יצחק מצחק", חוזר ומתגלה בזרעו של יוסף, "הֲבֵן יַקִּיר לִי אֶפְרַיִם אִם יֶלֶד שַׁעֲשֻׁעִים". על יוסף נאמר "יֹסֵף ה' לִי בֵּן אַחֵר", ומוסבר בחסידות שבכוחו של יוסף ניתן להפוך את ה'אַחֵר' ל'בֵּן', להחזיר בתשובה את הרחוקים – בדיוק כמו שרצה יצחק לעשות עם עשו. לא לחנם מקובל לצרף את השמות "יוסף יצחק", כשמו של הרבי הריי"צ מליובאוויטש זצ"ל, הלוואי שנזכה ללכת בדרכיו.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד