בע"ה י"ב ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הזוג היהודי הראשון

מהגימטריא של השם שרי יש להחסיר כדי להגיע לשרה. לשם אברם יש להוסיף כדי להגיע לאברהם. מה מלמדים אותנו שינויי השמות של אבינו ואמנו הראשונים לגבי זוגיות יהודית?

  • ניר ונעמה מנוסי
  • י"א חשון תשע"ה - 19:21 04/11/2014
גודל: א א א

בפרשת לך לך אנו מתוודעים לזוג היהודי הראשון בעולם: אברהם ושרה. איזה שיעור ביכולתם ללמד אותנו לגבי זוגיות לפי היהדות? ננסה לענות על שאלה זו מכיוון לא שגרתי – דרך התבוננות בשמותיהם.

גריעה, הוספה ודרישה

אברהם ושרה לא נקראו כך בלידתם, כידוע לנו. שמותיהם המקוריים היו אברם ושרי, שמות לא יהודיים, ולשמות אברהם ושרה הם זכו רק בגיל מופלג, כמתואר בסוף פרשתנו. אפשר לומר שהדבר חתם את תהליך 'גיורם'.

שינוי השמות מעניין מאד למתבונן באותיות התורה. ראשית כל, הערך הגימטרי של אברהם שרה זהה לחלוטין לזה של אברם שרי. כשמסתכלים על המכלול הזוגי שלהם, אם כן, נראה שדבר לא נוסף או נגרע בשינוי השמות, אלא התרחש רק 'חילוף חומרים' ביניהם. מה נחלף במה? בפשטות (וכך גם מסביר ספר הזוהר), האות י של שרי נחצתה לשתי ה, ואז ה אחת חזרה למקומה ויצרה את שרה, וה-ה השניה הצטרפה לאברם והפכה אותו לאברהם.

מתיאור זה עולה, שמשרי נגרע משהו ולאברם נוסף משהו. במלים אחרות, שרי כללה כבר בתוכה את שרה והיה צריך להסיר משהו על מנת לגלותו, ואילו אברם היה חסר ביחס לאברהם והיה טעון השלמה מסוימת כדי להפוך אליו.

רעיון זה מתקשר למדרש מופלא של חז"ל, הקובע כי "אברהם ושרה טומטומין היו": הם נולדו ללא סימני זכרוּת או נקבוּת! חז"ל דורשים זאת מהפסוקים "הַבִּיטוּ אֶל צוּר חֻצַּבְתֶּם וְאֶל מַקֶּבֶת בּוֹר נֻקַּרְתֶּם. הַבִּיטוּ אֶל אַבְרָהָם אֲבִיכֶם וְאֶל שָׂרָה תְּחוֹלֶלְכֶם" (ישעיה נא, א-ב), הרומזים כי היה צורך 'לחצוב' או 'לנקר' באברהם ושרה כביכול בכדי לגלות את מינם. לכאורה כוונת המדרש היא שאצל שניהם היה צריך 'לחצוב' בגוף כדי לגלות את אברי ההולדה. אך אם אנו מחברים את המדרש להתבוננות בשמותם (גריעת האות ה משרי ומסירתה לאברם), ניתן להעלות את הרעיון הבא: ה' גילף מתוך שרה את רחמה, ואילו לאברהם הוא דוקא הוסיף אבר.

נשיות מוּלדת, גבריות נרכשת

מה כל זה אומר לנו? ובכן, ניתן לראות בכל הציור שנוצר לנו כאן על התהוותם של אברהם ושרה שיעור לגבי האופנים השונים בהם מתפתחות הנשיות והגבריות היהודיות.

הנשיות, כך עולה, כבר נמצאת שם, אך בכיסוי: שרה מסתתרת בתוך שרי, הרחם שלה ישנו אך מוסתר. כל מה שצריך זה לתת לנשיות הכמוסה להתגלות, להשיל את השכבות החיצוניות שמכל מיני סיבות מסתירות אותה. הנשיות היא אם כן טבעית, לא נרכשת, וסודה הוא סוד ההתגלות.

הגבריות לעומת זאת אינה מולדת אלא טעונה בניה: יש לצרף אות לאברם כדי להגיע לאברהם, יש להוסיף לו אבר. הגבריות היא תכונה נרכשת, הדורשת התגברות, עבודה ומאמץ. היא לא דבר טבעי אלא יעד המושג דרך עמל. כדי להיות גבר יש להתגבר על מכשולים ולכבוש יעדים חדשים.

הדוגמא הפשוטה ביותר לרעיון זה מצויה בכך שהגבר היהודי צריך לעבור ברית מילה בטרם יכנס "בבריתו של אברהם אבינו", בעוד על האשה אומרים חז"ל שהיא "כמאן דמהילא דמיא" (דומה למי שנולדה נימולה). הגבריות היהודית נרכשת; הנשיות – מולדת.

חותם בולט, חותם שוקע

אם הולכים צעד נוסף עם הרעיון שהאות שנגרעה משרי נוספה לאברם, עולה תובנה נוספת: ככל שכל אחד משני הצדדים עובד, בדרכו, על פיתוח דמותו, הדבר מחזק את בן זוגו. בלשון הקבלה, ככל שהאשה היא יותר 'חותם שוקע' כן ביכולת האיש להיות יותר 'חותם בולט', ולהפך.

כך למשל, לעתים רבות גברים מרגישים כי נשותיהם אינן מספיק 'נשיות', שהן יותר מדי מנסות לשלוט ולקבוע, והדבר גורם להם להתמעט ולהחלש. אך לפי ההתבוננות שלנו מסקנתם צריכה להיות הפוכה: התנהגות האשה באה לאותת לגבר כי עליו לבנות את קומת הגבריות שלו, להיות יותר 'חותם בולט'. עליו לצאת מעצמו יותר, לקחת יותר אחריות ולהשקיע יותר כדמות משפיעה. דבר זה עצמו יאפשר לאשה להרפות ולגלות בתוכה את הנשיות והרכות שהוא מייחל אליהן.

וכן מהכיוון השני: נשים רבות מתוסכלות מכך שבעליהן אינם 'גבריים' מספיק, וכתוצאה מנסות בעצמן למלא את החלל שהגברים שלהם מזניחים בעיניהן. אך לשיטתנו, מילוי החלל הזו הוא בעצמו שלא מאפשר לגבר לגלות את גבריותו. דוקא סיגול גישה של 'חותם שוקע' – התרככות, נתינת אמון, הרפיה משליטה וכדומה – יפנו לגבר מקום לצמוח ולהתפתח בו ויאפשרו לו לבנות את גבריותו.

המאמר פורסם לראשונה בעלון גל עיני

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד