בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

גוגל נגד וואווי - כל מה שצריך לדעת

צו נשיאותי של ארצות הברית פוגע בצורה משמעותית בשוק הטכנולוגיה כאשר אסר עסקאות עם ענקית הטכנולוגיה הסינית. כיצד הדבר ישפיע על שוק הסלולר, גם בישראל // עושים לכם סדר

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט"ז אייר תשע"ט - 08:45 21/05/2019
גודל: א א א

תוכלו לקרוא לזה מלחמת סחר בין ארצות הברית לסין ותוכלו גם לקרוא לזה המלחמה הקרה על הביטחון הלאומי של ארצות הברית מפני פגיעה סינית ואיראנית. כך או כך, מדובר על שינוי משמעותי בעולם הטכנולוגיה, כאשר ענקית הטכנולוגיה גוגל, אליה הצטרפו חברות נוספות, פעלה בצעד משמעותי נגד היצרנית הסינית-העולמית וואווי.

ננסה לעשות מעט סדר בפרשה שמסעירה בימים אלו את עולם הטכנולוגיה.

מה זה וואווי בכלל?

חברת וואווי (Huawei) היא תאגיד רב-לאומי סיני המייצרת ציוד תקשורת כדוגמת טלפונים חכמים, ציוד לרשתות תקשורת ופתרונות אבטחה מידע והיא היצרנית הגדולה ביותר בעולם לייצור ציוד טלקומוניקציה.

מי שמכיר את וואווי, בדרך כלל מכיר אותה סביב מכשירי הסלולר שהיא מייצרת כדוגמת סמארטפונים, טאבלטים ועוד. מכשירים אלו נתמכים במערכות ההפעלה אנדרואיד של גוגל.

וואווי חשודה בריגול וסיוע לאיראן

לאחר שבמשך מספר שנים הועלו חששות על ידי גורמי אבטחה רשמיים בארצות הברית כי וואווי מתכננת את הציוד הטלמקומניקציה שלה, כך שיאפשר גישה לא-מורשית לממשל הסיני ולצבא הסיני ויאפשר ריגול נגד ארצות הברית.

לאחרונה עלו חששות כי החברה הסינית וואווי מסייעת לאיראן ובשנה הלועזית הקודמת נעצרה סמנכ"לית הכספים של החברה, שהיא גם בתו של מייסד החברה בקנדה, זאת לפי בקשת ארצות הברית שחשדה כי וואווי מפרה את הסנקציות על איראן.

בסוף השבוע האחרון הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על מצב חירום לאומי בתחום התקשורת וחתם על צו נשיאותי האוסר על חברות אמריקניות להשתמש בציוד אלקטרוני שיוצר על ידי חברות המהוות סיכון בטחוני לאומי. הצו לא נקט בשמות של חברות ספציפיות, אך מהר מאוד הבינו כולם כי וואווי כעת מחוץ למסחר האמריקאי.

גוגל נגד וואווי ומה זה אומר על מכשיר הוואווי שלך?

בעקבות הצו הנשיאותי, משכה ענקית הטכנולוגיה גוגל (google) את רישיון האנדרואיד של חברת וואוי. ככל הנראה לא תהיה פגיעה מידית אצל האזרח המחזיק במכשיר וואווי, אך נראה כי בטווח הארוך הדבר יפגע ביכולת החברה לשווק את מכשיריה מחוץ לסין.

אמנם אנדרואיד היא מערכת הפעלה בקוד פתוח, מה שאומר שוואווי תוכל להמשיך ולהשתמש במערכת זו במכשירים שהיא מייצרת, אך היא לא תוכל להשתמש בשאר האפליקציות, השימושיות מאוד, של גוגל. בין היתר חיפוש גוגל לא יהיה זמין במכשיר וואווי וכן ג'ימייל, יוטיוב, גוגל פליי, מפות גוגל ועוד.

כיוון שגוגל מעדכנת כל העת שוב ושוב את גרסאות מערכת ההפעלה אנדרואיד, לא ברור מה יקרה בנושא עם מכשירי וואווי. עד כה היה שיתוף פעולה מלא שגרם להתאמה הגרסאות למכשירי וואווי, מה שכנראה לא יקרה כעת. ולא ברור האם יתקבלו עדכוני גרסה למכשירי החברה, ואם כן מי יספק אותם, וואווי או גוגל.

בגוגל אומרים כי מי שמחזיק בידו כבר במכשיר של וואווי יוכל להמשיך להשתמש בשירותי גוגל, למעט עדכוני הגרסה של מערכת ההפעלה אנדרואיד.

וואווי אומרת כי היא התכוננה וחששה ממהלך כזה והיא עובדת כבר מספר שנים על גרסת אנדרואיד משלה וכן שבבים נוספים שעד כה סופקו מחברות אמריקאיות.

השינוי הצפוי בשוק הסלולר ועליית מחירים

גם אינטל וקוואלקום הצטרפו לחרם, לצד החברות כמו ברודקום ו-Xilinx שהודיעו על ניתוק היחסים עם החברה הסינית.

וואווי היא כיום אחת מיצרניות הסלולר בעלות קצב הצמיחה הגבוה ביותר בעולם, נתח השוק שלה עלה בארבעת השנים האחרונות מ-5% ל-17% על פי נתוני חברת המחקר Counterpoint והיא השניה בגודלה בעולם, אחרי סמסונג, מבחינת היקף היצור.

בישראל נתח השוק של מכשירי וואווי עומד על כ-8%-9%, נתח שוק שעתיד במוקדם או במאוחר להיפגע בעקבות הצו עליו חתם טראמפ.

עובדות אלו צפויות להשפיע על שוק הסלולר כולו, כדוגמת עליית מחירים בכל תחומי התקשורת. גם חברות אמריקאיות צפויות לספוג הפסדים, לאחר שעד כה נהנו מרווחים גדולים בעסקאות שביצעו עם וואווי. פגיעה בהכנסותיהם עלולה גם היא להוביל לעליית מחירים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד