בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נזק מקרינה סלולרית. מוכח או שנוי במחלוקת?!

נושא הנזק מקרינה סלולרית הגיע שוב לוועדת המדע והטכנולוגיה אשר דנה האם הנזק מוכח, או שלא בכל המקרים השימוש בסלולרי מסכן אותנו

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג כסלו תשע"ט - 14:03 21/11/2018
גודל: א א א
מזיק או לא? מכשיר סלולרי צילום: אברהם שפירא
מזיק או לא? מכשיר סלולרי צילום: אברהם שפירא

 

וועדת המדע והטכנולוגיה בדקה אתמול (ג') את היערכות הרשויות להשפעות הקרינה מאנטנות סלולריות – ולא הגיעה להכרעה. 

לדברי יוזמת הדיון, יעל כהן-פארן "הטכנולוגיה באה לשרת את החברה ולא להרוס אותה או לפגוע בה. אנו כבר בדור רביעי וחמישי לטלפון סלולרי. מסקנות המחקרים הם ברורים למדי על ההשפעות ההרסניות והמחלות שמביאה עימם הקרינה הסלולרית. ניתן לצמצם את הנזק ע"י הוראות שימוש שיאפשרו יעילות שימוש מחד – ומניעת נזק מקסימלית מאידך".

לדבריה, עיריית ירושלים יצאה במכרז לפני כחודש לפריסת אנטנות שידור בטכנולוגיות מהדור החמישי, ומשרד התקשורת פועל לתמרץ חברות בהפעלת טכנולוגיה זו בישראל, ויאפשר העברת תכנים גדולים ורבים יותר במהירות גבוהות מאד, וירחיב את אפשרויות התקשורת, הבידור והאינטרנט של החפצים (מה שמאפשר את קיומם של "מכשירים חכמים", "בית חכם" או "עיר חכמה").

"מדובר בעוצמות שידור הגבוהות בסדרי גודל מעוצמות השידור של הדור ה-4 וה-3 של המכשירים והידע על השפעתן הרפואית אינה ידועה עדיין. מדענים ורופאים רבים בעולם קוראים לממשלות לפעול על פי עקרון הזהירות-המונעת בשל אי הודאות ופערי הידע הגדולים", אמרה.

עדית אהרן, חולה בסרטן המוח מזה שמונה שנים, משתתפת במחקר מטעם המרכז הרפואי שיבא, כדי למצוא את הגורמים לפרוץ המחלה, ובעיקר עקב היקף השימוש בטלפון סלולרי. לדבריה, מחקר שפורסם ב-2010 המשתמשים בטלפון שכזה למעלה מ-27 דקות ביום, הסיכון שלהם לחלות בסרטן עולים ב-40%. "הידע והמחקרים קיימים, אך ההתנהלות בטלפונים סלולריים ופריסת WIFI אינה מתחשבת בהם, ומשרדי הבריאות והגנת הסביבה אינם פועלים", אמרה.

ד"ר יעל שטיין, חוקרת השפעות בריאותיות של קרינה, הוסיפה את החובה לבדוק את השפעת רשת ה-WI FI, למרות עוצמתה הנמוכה, והזהירה כי המחקרים בארץ בעניין הם מוטים.

עמירם רותם, מנהל המחלקה לתכנון ופיתוח בעיריית ירושלים, הכחיש פריסת אנטנות לדור חמישי והדגיש כי מדובר ברשת WI FI, המכונה "מיקרוגל", בה מועברים הנתונים בצגים האלקטרוניים על הגעת האוטובוסים לתחנות, ניהול הרמזורים ועוד.

לדברי ד"ר חגית אולונובסקי, יועצת לניהול סיכוני בריאות וסביבה במשרדי ממשלה ורשויות מקומיות, "קשה לשייך תחלואה מסוימת לקרינה, למרות שהיא נמצאת בכל מקום, כל הזמן, ללא קשר למכשירים מסוימים. רוב הפגיעה - כאשר קיימת אמונה שזו הסיבה למחלה".

הדס וגמן, ממרכז תנודע במכון גרטנר לחקר אפידמיולוגיה ומדיניות בריאות, הדגישה כי התשובה לשאלה האם קרינה בלתי מייננת בתחום תדרי רדיו גורמת לנזק בריאותי שנויה במחלוקת ואינה חד משמעית. מרכז תנודע פועל לאיסוף הידע המדעי העדכני בנושא, מנגיש אותו ומכוון את הקהל לשימוש מושכל בהתאם לעיקרון הזהירות המונעת בטכנולוגיות הללו.

לדברי יואב לודמר, מנכ"ל חברת התקשורת והאינטרנט SMBIT, יש מכשירי רשת ה-WI FI, שמותקנים לא נכון בגלל בעיות תקציב, ולכן גורמות קרינה מזיקה. ע"י פריסה רוויה ניתן להביא לרשת תקינה ולא מזיקה.

 

 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד