בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אחרי למעלה מ-7 שנים: הריבית במשק עולה ל-0.25%

לאחר שנים של ריבית אפסית, בנק ישראל הודיע (ב') על העלאת הריבית ל-0.25%. כיצד זה ישפיע על הכיס הפרטי שלנו כבר עכשיו?

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ח כסלו תשע"ט - 17:52 26/11/2018
גודל: א א א
(Jcomp / Freepik)
(Jcomp / Freepik)

בנק ישראל הודיע היום (שני) כי הוא החליט להעלות את הריבית במשק ל-0.25%, לאחר יותר שלוש וחצי שנים בהן הריבית בישראל הייתה ברמה הנמוכה ביותר בעולם – 0.1%.

את הצעד הדרמטי, מחליטים בבנק ישראל לעשות שבע וחצי שנים לאחר הפעם הקודמת בו הועלתה הריבית במשק.

הוועדה המוניטרית בבנק הכינה את הציבור לקראת העלאה המדוברת במשך מספר חודשים. העלאת הריבית תיכנס לתוקף בפועל ביום חמישי הקרוב. ההחלטה הבאה בנוגע לריבית תתקבל בא' שבט (7 בינואר).

"גם לאחר העלאת הריבית ב-0.15 נקודות אחוז, המדיניות המוניטרית היא מרחיבה, ותמשיך לתמוך בהשגת יעדי המדיניות", נמסר מבנק ישראל. "הוועדה מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר".

    | השפעות מיידיות: החזרי המשכנתא יעלו ואיתם גם הרווח מהפיקדון בבנק

דוד שוהם, מחברת 'ברק' מסביר איפה הריבית פוגשת אותנו.

"ריבית בנק ישראל היא הריבית שבה הבנק מלווה כסף לבנקים השונים, וזו גם הריבית שהוא נותן להם על הפיקדונות שהם מפקידים אצלו.

"בשביל בנק ישראל הריבית היא כלי נשק, שנועד לווסת את כמות הכסף שיש במשק. מה שמנחה את בנק ישראל בקביעת הריבית הוא בעיקר יציבות המחירים במשק. כאשר הוא מרגיש שמחירים עולים בקצב מהיר מדי – הוא מעלה את הריבית, וכן להיפך – אם מחירים יורדים מדי, הוא מוריד את הריבית.

"כאשר בנק ישראל מוריד את הריבית, המשק לווה יותר כסף כי ההלוואות יותר זולות, וזה ממריץ את הפעילות הכלכלית במשק, ומעלה את המחירים וחוזר חלילה.

"עכשיו, אחרי הרבה מאוד שנים של ריביות אפסיות, נראה שהכיוון הוא למעלה, והיום הייתה הסנונית הראשונה לכך".

   | איך העלאת הריבית הזו משפיעה עלינו?

שוהם מסביר, כי את ההשפעות המיידיות של העלאת הריבית במשק נחווה בהחזר החודשי של תשלומי המשכנתא, שיעלה קצת, באותו החלק של המשכנתא שקוראים לו "פריים".

"פריים היא ריבית משתנה, ומה שמשנה אותה זו ריבית בנק ישראל", מסביר שוהם. "אם בנק ישראל משנה את הריבית – הפריים משתנה יחד איתה.

"לכן כל מי שלקח משכנתא, או חלק מהמשכנתא בריבית פריים – הריבית שלו עלתה היום וההחזר החודשי שלו יהיה מכאן והלאה קצת יותר גבוה.

"סעיף זה נכון גם לגבי כל מי שלקח הלוואות מקרן ההשתלמות שלו או כל הלוואה מבוססת פריים".

שוהם מוסיף כי יש גם צד שני למטבע – הרווח שלנו מהבנק. "הצד השני של המטבע הוא שנקבל גם קצת יותר על הפיקדון בבנק. אותו אפיק חיסכון שכולנו הספקנו כבר לשכוח ממנו לאחר שנים ארוכות של ריבית אפסית, הריבית שלו תעלה טיפה".

   | הוזלת המחירים בשוק: מחירי הקניות בסופר ירדו – ואיתן גם שווי המניות שרכשנו

וישנן גם השפעות שאינן מיידיות, אלא קצת יותר איטיות.

"כאשר הריבית עולה גם מחירם של דברים יורד. זה יכול להיות נחמד כאשר הקניות בסופר זולות יותר, ופחות נחמד כאשר המניות שאתמול קנינו בבורסה שוות עכשיו פחות.

"בטווח קצת יותר ארוך גם מחירי דירות מושפעים מאוד מהריבית ואם היא תמשיך ותעלה – מחירי הדירות ירדו".

   | הצפי לעתיד: תתיכן עלייה שתשפיע הרבה יותר

"כמובן שקשה לצפות את העתיד", קובע שוהם. "אבל אם לשפוט מהמגמה העולמית בשנים האחרונות, נראה שפנינו לריביות עולות. ככל שרמת המחירים במשק תראה עלייה עקבית, וככל שהמגמה בעולם לא תשתנה – גם בנק ישראל יגיב בהעלאה. כרגע אמנם מדובר בעלייה מאוד מינורית וההשפעה שלה קטנה בהתאם, אבל יתכן מאוד שזהו סיפתח לתוואי ריבית עולה שישפיע בעתיד הרבה יותר".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד