בע"ה ג' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איך תראה מדינת ישראל בעוד 30 שנה?

פרופ' דוד פסיג שהינו היחיד בעל תואר ב'חקר עתידים' מסביר מה יהיה גורלו של הנדל"ן בישראל בעשורים הקרובים ומה עלינו לעשות כדי להרוויח מכל זה

  • יח"צ
  • ט"ו טבת תשע"ט - 13:08 23/12/2018
גודל: א א א
(עדי גפן, TPS)
(עדי גפן, TPS)

דוד פסיג, האדם היחיד בארץ שמחזיק בתואר פרופסור בתחום 'חקר עתידים' - וחזה את מצבה של ישראל כיום כבר לפני כעשור, מספר על איך תיראה מדינת ישראל בעשור הקרוב, מבחינה כלכלית ומדינית. על תחום הנדל"ן אומר פסיג כי האוכלוסייה בישראל תכפיל את עצמה ב- 30 השנים הבאות, ויש להיערך לכך בהתאם.

לפני יותר משמונה שנים, חזה פרופ' דוד פסיג כי לאיראנים ולרוסים יהיה אינטרס "לחולל מהומות" בחזית הצפונית של ישראל, ובחזית הדרומית מול חמאס. עוד צפה פסיג כי לקראת סוף העשור השני של המאה ה- 21 צפוי הימין בישראל להתחזק מאוד – דמוגרפית ופוליטית. לפסיג גם תחזיות לעשור הקרוב בישראל – מבחינות כלכליות, מדיניות צבאיות ועוד, כפי שיובאו בהמשך, ובתמצית – הולך להיות מעניין.

פרופ' פסיג הוא האדם היחיד במדינת ישראל שמחזיק בתואר פרופסור בתחום שנקרא "חקר עתידים", אותו הוא עשה באוניברסיטת מינסוטה בארה"ב. בתחום נעשה שימוש בשיטות מחקר רבות ומגוונות כדי לחזות תרחישים עתידיים מסויימים, תוך קביעת הסבירות להתרחשותם. פרופ' פסיג משמש היום גם כראש המגמה לתואר שני בטכנולוגיות תקשורת המידע בחינוך וכראש המעבדה למציאות מדומה באוני' בר-אילן. פסיג שימש כיועץ לנציב הדורות הבאים בכנסת ומייעץ בקביעות למשרדי ממשלה, בנקים, חברות עסקיות ועוד, ונחשב לאחד המרצים המבוקשים בארץ.

"חקר העתיד הוא ענף של תחום במדע שנקרא חקר מערכות", מסביר פסיג. "אנחנו מנסים להבין איך מערכות מתפתחות. התחום של חקר העתיד הוא מולטי-דיסציפלינרי, וזו הייחודיות שלו. הוא עוסק באינטגרציות של נקודות מבט שונות מהחיים. אנחנו לא מתמחים בדבר אחד - אנחנו מנסים להבין תהליכים מנקודות מבט רבות מאוד: כלכליות, חברתיות, גיאופוליטיות, חברתיות ועוד, כדי להבין איך מגמות מתפתחות".

פסיג אומר כי המטרה בחקר העתיד, היא דווקא ההווה: "המטרה של חקר העתיד היא לא לדעת את העתיד. המטרה היא להבין קצת יותר טוב את ההווה, או במילים אחרות: לימדו אותנו שכדי להבין את ההווה צריך ללמוד את העבר. אנחנו אומרים - זה לא מספיק. יש צורך להסתכל עליו גם מהעתיד, כדי לדעת להתנהל טוב יותר בהווה".

לדבריו של פסיג, ההתנהלות בהווה – רלוונטית גם לפרט, ומוסיף שיש תחום של חקר העתיד אפילו לאנשים פרטיים. "יש תחום שלם של חקר העתיד שעוסק בעתידים אישיים. הניסיון לזהות תהליכים אישיים שמתרחשים לאדם מסויים, החל ממצב כלכלי עתידי שלו וכלה במצב הרפואי שלו, בהסתמך על בדיקות גנטיות וסגנון חיים", אומר פסיג.

   | עתיד הנדל"ן בישראל 

לשאלתנו, נותן פסיג פיסת מידע על תחום הנדל"ן בארץ והמגמה שאליה הוא צועד:

"באופן כללי", אומר פסיג, "מדינת ישראל נמצאת בוקטור של התפתחות מטורפת, עם אתגרים מאוד גדולים. אנחנו המדינה היחידה שהולכת להכפיל את האוכלוסייה שלה ב- 30 השנים הבאות. אז כמובן, זה דורש תכנון וזה דורש הרבה מאוד יזמות, ויש בזה גם סכנה – אם לא נצליח לעשות את זה בצורה סדורה, ואז המחירים ישתוללו טוטאלית".

עוד על הכלכלה בישראל בשנים הקרובות כתב פסיג בספרו, שיצא לפני כעשור, כי "מדינת ישראל עומדת כנראה להיכנס לתור הזהב הכלכלי שלה, בשנים 2010-2025".

בעקבות כך, נכתב כי "מדינת ישראל תמשוך אליה אוכלוסיות רבות של עולים חוקיים ושל מהגרים בלתי חוקיים כאחד.. לכן, יש להתכונן לסגור היטב את הגבולות שמהם עלולות אוכלוסיות בלתי רצויות לגלוש לשטחה של מדינת ישראל". עד לכתיבת ספרו, נכנסו לישראל כ-10,000 מהגרים, בעוד שלאחר כתיבתו החל גל ההגירה הגדול ששיאו היה בשנים 2010-2012, במסגרתו היגרו ארצה כ-50,000 מהגרים נוספים! בניית הגדר, אותה הציע פסיג, הסתיימה בסוף שנת 2012 והביאה לעצירת הגל.

על הפן הביטחוני כתב פסיג כי "הסכנה הביטחונית שתרחף מעל ראשה של מדינת ישראל... לא יוכלו לעכב את האצת ההתפתחות הכלכלית. שומה לכן על מנהיגיה לנהל את המשברים העתידיים בעצימות נמוכה, כדי שמגמת הצמיחה תבשיל במלואה".

בשבוע הבא יעביר פרופ' פסיג הרצאה בכנס לחשיבה פיננסית עתידית, אותו יוזמת חברת "ברק ייעוץ והשקעות". הכנס ייערך במרכז 'שלווה' בירושלים ויתחיל בשעה 20:00 בערב. בהרצאתו ידבר פסיג על עתידה של מדינת ישראל ככלל ועל ההשלכות הנדל"ניות והכלכליות של תחזיותיו בפרט, כפי שהן משפיעות על כל משפחה ומשפחה בישראל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


7 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד