בע"ה כ"ז אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קרנות השתלמות לשכירים ועצמאיים

  • דוד טחובר
  • ט' אדר תש"פ - 07:27 05/03/2020
גודל: א א א

בשבוע שעבר עסקנו בקרנות ההשתלמות של המורים, והיום נעסוק בקרנות ההשתלמות של שכירים ועצמאים.

ועכשיו... לקרן ההשתלמות לשכירים

קרנות השתלמות לשכירים

בראשית הדברים נציין שקרן השתלמות של שכירים, כמו כל הקרנות היא כלי חסכון פטור ממס.

חשוב לציין שלרוב המעסיקים אין חובה להפקיד קרן השתלמות (למעט ענפי תעסוקה מסוימים המאופיינים בוועדים גדולים/הסתדרות), וברוב המקרים מדובר על הטבת שכר שהמעסיק רשאי לתת.

במקרה של עובד שכיר מופרש 10% מתוך שכר הברוטו שלו לקרן השתלמות. 2.5% מהעובד, ועוד 7.5%מהמעסיק.

בדומה למורים גם פה הקרן סגורה למשך שש שנים (הספירה מתחילה מההפקדה הראשונה) ולאחר שש שנים הקרן הופכת לנזילה, ומאותו רגע והלאה אפשר למשוך משם כסף בלי לשלם מס רווחי הון, ובלי קנסות!

חשוב לדעת שאם משכנו כסף מתוך הקרן - משיכה מלאה או חלקית - תיפתח לנו בצורה אוטומטית קרן חדשה, וההפקדות השוטפות מכאן ולהבא ייכנסו לקרן החדשה, כלומר הותק של 6 השנים מתחיל מחדש. (גם לעניין הזה יש פתרונות באם יש צורך, אבל אנחנו בדרך כלל מעדיפים שאנשים יחסכו באפיק הזה לכמה שיותר זמן, ולכן לא נגלה את כל הסודות...).

את הכספים המופקדים בקרן ניתן להשקיע במגוון רחב של מסלולי השקעה, המנוהלים על ידי החברות הפנסיוניות השונות, וניתן לבחור במסלולים סולידים יותר או פחות, בהתאם לצרכים הפיננסיים המשפחתיים.

יתרון גדול נוסף של הקרן הוא שעל בסיס הקרן ניתן לקחת הלוואות בתנאים מצויינים. למה התנאים טובים? פשוט מאד! כי הקרן מחזיקה כבטוחה את הכסף שלנו... ההלוואות הן מסוגים שונים ולטווחי זמן שונים, ויש לבחון, שוב, בכל מקרה לגופו האם ניתן וכדאי לקחת הלוואה, ואיזה סוג הוא המתאים ביותר.

מכיוון שמדובר בכלי חיסכון טוב, ובעיקר בגלל הפטור ממס, מדינת ישראל מגבילה את הסכומים שאפשר להפקיד בכלי הזה.

תקרת ההפקדה לשכיר היא 15,700 ₪ בשנה, שזה אומר שאפשר להפקיד כל חודש עד 1,308 ₪ מהמשכורת. אם נפקיד יותר מזה, שאר הכסף יחוייב במס על הרווחים כמו שאר מוצרי החיסכון בשוק.

על עובד רשאי לבחור בעצמו את הקרן אליה יועברו ההפקדות (בדומה מאד לפנסיה), וכמו כן יכול לעבור בין הקרנות השונות ללא הגבלה, בלי שהוותק של הקרן (ספירת שש השנים) נפגעת במעבר הזה.

נשמע מצוין, אבל אצלנו בעבודה אין קרן השתלמות... אז מה ניתן לעשות?

אכן בעיה... אם המעסיק גמיש מחשבתית אולי תוכלו לשכנע אותו בכל זאת להפקיד לקרן השתלמות כשכל ה10% יהיו על חשבונכם (כלומר הנטו שלכם ייפגע, אבל החיסכון שלכם ייגדל!).

אבל אז זה רק על חשבוני, למה זה משתלם? כאמור, קרן השתלמות היא כלי פטור ממס, וממילא הוא מומלץ ביותר ככלי לחיסכון שוטף. אם אתם יכולים לעמוד בחיסכון הזה אז הוא מומלץ, אפילו אם המעסיק לא משתתף איתכם.

אם אתם מחזיקים גם עוסק פטור או מורשה במקביל לעבודתכם כשכירים - יש לכם גם אפשרות נוספות ועל כך בשורות הבאות.

קרן השתלמות לעצמאים

עצמאי (עוסק פטור, מורשה או חברה בע"מ) יכול גם הוא לפתוח קרן השתלמות.

הפעם אין מגבלה של אחוזים מהשכר וההפקדות לא חייבות להיות חודשיות, וישנה רק הגבלה אחת: מגבלה של הפקדה עד לגג של 18,600 ש"ח בשנה. את הסכום הזה ניתן להפקיד ביום האחרון של השנה (כמו שרבים נוהגים), ביום הראשון השנה השנה (כמו שכדאי לשקול לעשות), או בהפקדות חודשיות קבועות בהו"ק.

עוסק מורשה או מי שיש לו חברה בע"מ יכול להרוויח גם פעם נוספת: פעם אחת כמו כולם בזכות הפטור ממס, ופעם שניה - הוא יכול להרוויח הטבת מס על חבות המס השנתית שלו. (ההפקדה לקרן השתלמות נחשבת כהוצאה מוכרת עד סכום של 11,800 ש"ח בשנה).

השכנעתי. אבל איזה קרן הכי טובה?

כמו בעולם החיסכון הפנסיוני גם בעולם קרנות ההשתלמות ישנן המון אופציות. צריך לבחור את החברה שתנהל עבורנו את החיסכון, לבחור מסלול השקעה שיתאים לנו, לוודא שאנחנו משלמים דמי ניהול נמוכים ועוד.

אנחנו נותנים משקל משמעותי לגובה דמי הניהול, מכיוון שבניגוד לתשואות (שהן ספק) דמי הניהול ישולמו בוודאי. ללקוחותינו אנחנו דואגים לדמי ניהול מצוינים ונמוכים במיוחד. כמובן שחשוב גם לבחור מסלול השקעה טוב, נכון ומתאים לכם - כל משפחה ומצבה. ולכן אין לנו תשובה אחת וחד משמעית לכתוב כאן.

בהצלחה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד