בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל מה שכדאי לדעת לפני שפותחים מסעדה

אתם מבשלים נהדר, גורפים מחמאות מכל עבר ואתם שוקלים לפתוח מסעדה. פתיחת מסעדה אינה פשוטה כפי שהיא נשמעת. ישנם המון גורמים אותם צריך לקחת בחשבון, החל ממיקום המסעדה, נראות המסעדה, ספקי מזון ועד לתפריט האוכל שלכם ועוד. במאמר הבא נביא לפניכם את כל המידע בכדי לפתוח מסעדה.

  • לאומי קארד | פרסומי
  • ג' טבת תשע"ט - 10:37 11/12/2018
גודל: א א א

סכום כסף ראשוני

כמו בכל עסק חדש העומד להפתח, ישנו צורך בהון ראשוני אשר ישמש להשכרת המקום, עיצוב המסעדה, קנית ריהוט וציוד לעבודה ועוד. בשיקולי התקציב יש לכלול את הוצאות תפעול המסעדה עם פתיחתה ללא הכנסה ומבלי לשקוע בחובות מיותרים. על מנת להבין מהו סכום הכסף לו אתם זקוקים כדאי לגבש תכנית עסקית.

הסכום הראשוני אינו תמיד זמין ולכן כדאי לשקול קבלת הלוואה לכל מטרה. יתרונה העיקרי של הלוואה לכל מטרה, שהיא ניתנת ללא צורך בערבים ובטחונות ובתוך פרק זמן קצר. במידה ובחרתם לוות הלוואה לכל מטרה, כדאי לערוך השוואת מחירים ולבחור בהלוואה בתנאים הטובים והנוחים ביותר עבורכם.

בניית תוכנית עבודה

תוכנית העבודה תסייע לכם לגבש את כל הצעדים הדרושים לפתיחת המסעדה וכן את אופיה, תקציבים שתדרשו להם ועוד. תוכנית העבודה תכלול את עיקרי הדברים הבאים:

  • סוג המסעדה וקהל היעד.
  • מיקום המסעדה.
  • תפריט המסעדה.
  • שיטת העבודה ושירות הלקוחות.
  • שיווק ופרסום.
  • רשימת ציוד נדרש.
  • כוח אדם הדרוש להפעלת המסעדה.

התייעצות עם בעלי מקצוע

לטובת בניה נכונה של המסעדה כדאי לערוך התייעצויות עם אנשי מקצוע המתמחים בתחום המסעדנות כגון: יועץ קולינרי, מעצב פנים, קבלן, יועץ לתכנון המטבח, אינסטלציה, אקוסטיקה, מיזוג אויר ועוד.

שילוב שותפים

נמליץ לכם לשקול בחיוב לשלב עמכם שותפים, רצוי שיהיו בעלי ידע מקצועי בתחומים נוספים מלבד תחום המזון. כך לדוגמה כדאי לקחת שותף שעוסק בעולם הפרסום השיווק ושותף שהתמחותו היא ניהול עסקים. בצורה זו תוכלו כל אחד להביא את נסיונו ומקצועיותו ולבנות עסק חכם ונכון. מעבר לכך, הנטל הכלכלי יתחלק בין מספר אנשים.

קנית ציוד

ציוד מקצועי הוא הכרחי לתפעול מטבח המסעדה, אך עלותו גבוהה. מכיוון שהנכם בשלבים הראשונים של פתיחת המסעדה, מומלץ לרכוש בתחילה ציוד יד שניה העולה זול יותר לעתים אף באופן ניכר. לאחר שהמסעדה תתייצב ותייצר הכנסה בטוחה וקבועה תוכלו, במידת הצורך,  לחדש את הציוד כראות עיניכם. 

הגדרת קהל היעד

לבחירת הקהל אליו אתם רוצים לפנות משמעות רבה. פתיחת מסעדה הפונה אל העשירון העליון תהיה שונה לחלוטין ממסעדת פועלים או ממסעדה המכוונת לקהל צעיר. על כן בחירת קהל היעד תשפיע על מיקום המסעדה, שעות הפתיחה שלה, תפריט וחומרי הגלם בהם תעשו שימוש, עיצוב המקום ועוד.

קבלת רשיון עסק

רשיונות לעסקי המזון שונים מאלה של עסקים אחרים ולהם דרישות נוספות הכוללות תוכניות אדריכליות המציגות את מערכות הביוב, סנטריה ועוד. כמו כן, תכנית סביבתית המציינת קיומו של מרחב מוגן ואת דרכי הגישה אל העסק, תרשים תשתיות גז, אשפה, כיבוי אש וכדומה. באישור רישיון עסק למסעדות מעורבים מספר גורמים כגון: משרד הבריאות, המשרד לאיכות הסביבה, הרשות המקומית, משטרה ועוד.

עיצוב

חוויית האכילה במסעדה מפעילה את כל חמשת החושים ולעיצוב המקום חלק משמעותי. עיצוב נכון ימשוך את הלקוח הפוטנציאלי להכנס ולהתארח בה עוד בזמן שיעמוד מחוץ למסעדה. העיצוב יכול להתחבר לסביבה בה נמצאת המסעדה או להיות מנוגד לה אך בכל מקרה על העיצוב לשדר אווירה חמה ונעימה.שילוב נכון של צבעים, חומרים וטקסטורות יהפכו את המסעדה למעניינת ומושכת.

בניית תפריט

התפריט הוא הלב הפועם של המסעדה. הוא זה שיגרום לסועדים לשוב אליכם ולקהל חדש להגיע אליכם.

התפריט יורכב בהתאם להגדרת המסעדה: בשרי או חלבי, רמת הכשרות כזו או אחרת, אוכל עממי או גורמה. בהתאם לתפריט יבחרו גם חומרי הגלם בהם יעשה שימוש בבישול.

בתמחור התפריט יש לגלם את עלויות המסעדה כגון: מים, חשמל, כוח אדם וכן הלאה ולא רק את עלות חומרי הגלם בהם נעשה שימוש. 

חשוב להתאים את התפריט לשטח התפעולי של המסעדה. ככל שיהיה מורכב יותר, כך ידרשו לו יותר שטחי עבודה, מקומות אחסון, ציוד להכנה ובישול וכוח אדם, כל זאת יש לקחת בחשבון.

כוח אדם

אם התפריט הוא הלב של המסעדה, כוח האדם הוא המנוע המפעיל אותה. הלוגיסטיקה הכרוכה בהפעלת מסעדה היא מורכבת וככל שכוח האדם יהיה מקצועי יותר, כך תהיה המסעדה ושירות הלקוחות שלה יעילים יותר. כוח האדם נחלק לעובדים הנמצאים בשטחי התפעול – מטבח ותחזוקה ולאלה העובדים מול הלקוחות – מארחים ומלצרים. שף מוכר וידוע יגרור עלויות גבוהות שאינן תמיד מוצדקות. לרוב לא יהיה לכם צורך בשף מסוג זה, אלא אם המסעדה זקוקה לחיזוק התדמית. כדאי להכשיר את צוות המארחים והמלצרים על בסיס נוהלי השירות בהם אתם מאמינים ולטפח את אלה שאתם חשים שתורמים להצלחתכם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד