בע"ה י"ב אב תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

סדנאות טיפוליות מתורת האדמו"ר מפיאסצנה הי"ד

טל שמידט בחרה להנציח את השואה במיזם מיוחד: סדרת סדנאות טיפוליות אותן פיתחה על בסיס תורותיו של האדמו"ר שנספה במחנה טרווניקי

  • יח"צ
  • כ"ז ניסן תשע"ט - 12:51 02/05/2019
גודל: א א א
האדמו"ר מפיאסצנה
האדמו"ר מפיאסצנה

 בשנים האחרונות מתפרסמות יוזמות רבות שמטרתן היא להנציח את זיכרון השואה. טל שמידט, אשת חינוך ואומנות, בחרה להנציח את השואה דרך סדנאות מיוחדות לאורו של האדמו"ר מפיאסצנה, שנרצח על ידי המרצחים הנאצים בעת שהיה במחנה הריכוז טרוונקי.

אל דמותו של האדמו"ר מפיאסצנה, הרב קלונימוס קלמיש שפירא הי"ד, נחשפה שמידט כבר מגיל מאוד צעיר. בגיל תיכון היא החלה ללמוד את הספר במסגרת לימוד חברותא באולפנה בה היא למדה. משם, מספרת שמידט בסדנאות, כי ספריו השונים של האדמו"ר מפיאסצנה, מלווים אותה לאורך כל הדרך ובכל התלבטויות בהם היא נתקלת במהלך מרוץ החיים. כמו כן היא מציינת כי ספריו הם אלו שגם גרמו לכך שהיא בחרה ללכת ללמוד חינוך ולהשפיע מהמקום הזה על בני הנוער.

בתקופה האחרונה החלה שמידט להעביר סדנאות עומק לבני נוער על בסיס הספר "חובת התלמידים" שחיבר האדמו"ר מפיאסצנה. שמידט פיתחה מודל של בניית נפש יציבה על בסיס תורתו של האדמו"ר כמו כן היא משלבת בו רקע טיפולי פנימי וכלים שונים, שאותו היא למדה במכון 'משיבת נפש' של הראל חצרוני וכן מסיפורים של בני נוער שונים אותם היא ליוותה במסגרת היותה מחנכת מזה עשר שנים ומנערות שלמדו במדרשה לבנות אותה הקימה בישוב קדומים.

שמידט בחרה עשרה נושאים מרכזיים בתורתו של האדמו"ר שמתאימים לבני נוער ואותם היא מעבירה בסדנאות. הנושאים השונים עוסקים בין היתר על אחריות אישית, הקשר האישי עם הקב"ה, התמודדות עם קשיים, ונושאים נוספים השזורים לאורך כל תורתו של האדמו"ר והם קריטיים ביותר לבניית עולמם של בני הנוער.

בני הנוער שנכנסים לסדנה מספרים כי הם יוצאים עם תחושה של חוויה מיוחדת שבה הם לומדים איך התחבר אל עצמם, לגלות את האור הפנימי שלהם. כמו כן, הם לומדים לפעול ולקחת אחראיות על חייהם עם כוחות ועוצמות.

 "הסדנה תרמה לי המון" מספרת אחת הנערות שהשתתה בסדנה. "זה מקום שבו אני יכולה לסלול לעצמי דרך חיים מתוך בחירה אמיתית. בזכות הסדנה אני לומדת על הקשר שלי עם ה', ואיך להתחבר באמת למקום הפנימי האמיתי שלי". נערה נוספת מספרת כי "זה ממלא לי את החיים בדברים משמעותיים, ולא בעוד מוזיקה וסרטים... ממלא אותי בכוח להבין למה אני כאן, מה המשמעות שלי. אני באמת מרגישה שזה נתן לי המון".

כעת, לקראת יום השואה, מבקשת שמידט באמצעות הסדנה ובעזרת דמותו של האדמו"ר מפיאסצנה, להעביר לבני הנוער את עולם הערכים הרחב שהיה לפני השואה ונגדע כתוצאה מהמלחמה. "כאשר משלבים את האומנות כחלק מהחינוך, ניתן להעביר את אותם הערכים בקלות לבני הנוער" מסבירה שמידט, ומוסיפה כי "האחריות של חינוך הנוער, היא בידיים של הנוער עצמו, לא פחות מאיתנו המחנכים. עתידו של עם ישראל נמצא בעתידו של הנוער שלנו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד