בע"ה ה' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה קורה כשאני מקיים מצוות עשה?

בפינה זו נביא מידי יום סיכום לנלמד בסדר 'התניא היומי'. מתחילים מאיגרת התשובה.

  • יוסף חיים שפירא
  • י"א תמוז תשע"ו - 10:06 17/07/2016
גודל: א א א

לומדי ה'תניא היומי' מתחילים היום (ראשון) את 'איגרת התשובה'. בפינה זו, אנו נצטרף אל הלומדים ונסכם בקצרה את הנלמד בשיעור היומי.

מתחילים מאיגרת התשובה, פרק א' בתחילתו. שיעור הלימוד ל-י"א תמוז:

באיגרת התשובה אדמו"ר הזקן רוצה להסביר מה היא תשובה, ולשם כך הוא מקדים ברייתא שמדברת על חזרה בתשובה ומחלקת את התשובה לשלוש רמות בהתאם לסוגי העבירות:

  1. עבירות על מצוות עשה, בהן מוחלין לו מיד כאשר עושה תשובה.
  2. עבירות על מצוות לא תעשה, בהן לאחר עשיית התשובה מחכים ליום כיפור שיגמור את הכפרה.
  3. עבירות שחייבים עליהם מיתה (או בידי אדם או בידי שמים), בהם הייסורים גומרים את הכפרה.

אדמו"ר הזקן מעלה שאלה בעקבות ההבדל בין מצוות עשה ללא תעשה. מהברייתא שהובאה עולה שמצוות עשה קלות יותר ממצות לא תעשה, ומצד שני ישנו כלל ידוע אשר 'עשה דוחה את לא תעשה'. (מה שאומר ש'עשה' יותר חמור ולכן מקיימים 'עשה' על אף שבאותו הרגע נאלצים לעבור על 'לא תעשה').

התשובה לשאלה נעוצה בהבדל שבין מצוות עשה למצוות לא תעשה.

מצוות עשה – מורידים אור מהקב"ה לעולם, ושמירה ממצוות לא תעשה – מונעת התקשרות עם הקליפות. לכן, כשעוסקים בתשובה מתייחסים ל'לא תעשה' בצורה יותר חמורה, כיוון שבמצב זה האדם נקשר עם הקליפות והוא זקוק לאור גבוה (יום כיפור, שמעלתו הוא למעלה משם הוי' – "לפני הוי' תטהרו") שיתיר את הקשר בין האדם לקליפות שנדבקו בו בעקבות העבירות.

כאשר אדם עובר על מצוות עשה, אין הקליפה נדבקת בו, אלא אותו אדם 'עבר על מצוות המלך' וצריך כעת לקבל עליו את מלכותו מחדש. לכן, מתייחסים לתשובה על מצוות עשה בפחות חומרה.

לעומת זאת, בעשיה הדין הוא שעשה דוחה את לא תעשה, כיון שחפצים בהארה שיאיר הקב"ה מלמעלה. במצב זה, לא קיים חשש של הדבקות בקליפות בעבירה על 'לא תעשה' כיוון שעל פי דין מותר לעשות זאת.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד