בע"ה ז' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

החללית הישראלית הראשונה שוגרה לירח

החללית 'בראשית' ביצע אמש את התמרון הראשון שעבר בהצלחה. אם הכל ילך כמתוכנן, בתחילת חודש ניסן תהיה ישראל המדינה הרביעית שמנחיתה חללית על אדמת הירח

  • כ' אדר תשע"ט - 07:53 25/02/2019
גודל: א א א
(tps)
(tps)

החללית הישראלית 'בראשית' שוגרה ביום שישי לפנות בוקר בהצלחה לעבר הירח, מבסיס החלל קייפ קנוורל בפלורידה, ואמש (ראשון) הושלם בהצלחה ביצוע התמרון הראשון שלה שהוכתר בהצלחה.

זוהי חללית שפותחה בידי עמותת spaceIL והתעשייה האווירית הישראלית. מאז שיגורה דווח כי מערכות 'בראשית' פועלות כמתכונן, פרט לתקלה קטנה בעוקב הכוכבים, מערכת האמורה לנווט לפי הכוכבים. אולם בתעשייה האווירית אומרים כי מדובר במערכת שיש לה גיבוי.

בעת שיגור החללית, התאספו מאות בחדר הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד.

ביום חמישי, כ"ח אדר ב', החללית צפויה להילכד בכוח המשיכה של הירח וביום חמישי שבוע לאחר מכן, ב-ו' בניסן, היא אמורה לנחות על אדמת הירח. או אז, תהפוך מדינת ישראל למדינה הרביעית המנחיתה חללית על הירח. זאת אחרי ברית המועצות לשעבר, ארצות הברית וסין. שיגור החללית ההודית נדחתה ושיגורה מתכונן עוד כחודשיים.

התמרון הראשון של בראשית בוצע במרחק של כ-69,400 ק"מ מכדור הארץ, למשך 30 שניות והוא יביא להגדלת המרחק בנקודה בה החללית תהיה קרובה לכדור הארץ לכ-600 ק"מ. התמרון הראשון עבר בהצלחה והתמרון הבא מתכונן ליום שני בלילה.

   | מסלול החלילית בראשית - הארוך שנעשה אי פעם, בכדי לחסוך בדלק

החללית החלה להקיף את כדור הארץ במסלולים אליפטיים ובסך הכל צפויה לעבור כ-6 מיליון ק"מ, וזאת על אף שהמרחק בין כדור הארץ לירח הוא כ-384,000 ק"מ בממוצע (מרחק המשתנה עקב מסלולו האליפטי של הירח סביב כדור הארץ). מדובר על המסלול הארוך ביותר שבוצע אי פעם לנחיתה על הירח. מטרת הסיבוב הארוך הוא השימוש שנעשה בכוח המשיכה של כדור הארץ בכדי להאיץ את החללית, דבר המתפרש בחיסכון רב בדלק.

כאשר תתקרב לירח, החללית תפעיל את מנועיה ותאט את מהירותה, בכדי לאפשר לכבידת הירח ללכוד אותה במסלול סביבו, עד לנחיתה. בסך הכל המסלול צפוי להימשך כ-8 שבועות מהשיגור שהתרחש בסוף השבוע האחרון ועד לנחיתה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד