בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כך תימנעו מהעברת מחלות בידי יתושים

על אף שאין עדויות לכך שהיתושים מעבירים את נגיף הקורונה, במשרד להגנת הסביבה מסבירים כיצד למנוע נוכחות יתושים העשויים להעביר מחלות

  • יח"צ
  • י"ג ניסן תש"פ - 12:26 07/04/2020
גודל: א א א

המשרד להגנת הסביבה קורא לציבור לייבש מים עומדים בחצרות ומרפסות, וכן לדווח לרשות המקומית על מפגעי יתושים; המשרד מחדד כי בניגוד לשמועות לא מבוססות, אין עדות לכך שהיתושים מעבירים את נגיף הקורונה.

כמדי שנה, ובפרט אחרי שנה ברוכת גשמים כמו זו הנוכחית, המשרד להגנת הסיבה מנחה את הרשויות המקומיות והציבור בנושא מניעת מפגעי יתושים, והדרכים להתגוננות מפני עקיצות - שעלולות לגרום למחלות. 

המשרד להגנת הסביבה פנה אל כלל הרשויות המקומיות בישראל בדרישה לפעול למניעת מפגעים משני סוגי מזיקים עיקריים: יתוש הטיגריס האסיאתי - מין זר שפלש לישראל, ומאופיין בצבע שחור ופסים לבנים, נמצא בעיקר בחצרות ובגינות בתים ומתפתח במקווי מים קטנים כמו תחתיות של עציצים, ועוקץ גם ביום וגם בלילה; ויתוש הקולקס, המתרבה במקווי מים גדולים יחסית כדוגמת תעלות ניקוז, מרתפים ומקלטים ועוקץ בעיקר בשעות הלילה. 

המשרד קורא לציבור להתריע בפני הרשות המקומית על הצטברות מים עומדים בתעלות ניקוז ובורות וכן לדווח על מפגעי יתושים. אמנם בימים אלה, בשל תקנות לשעת חירום, אין להסתובב במקומות ציבוריים אלא בהתאם להנחיות משרד הבריאות, ואולם כאשר יש מפגעים בחוץ – הם משפיעים גם על התושבים בבתים.

גם בשעת חירום זו של התמודדות עם התפרצות נגיף קורונה, אסור להתעלם מהסכנה להעברת מחלות על-ידי יתושים. המשרד מחדד, כי בניגוד לשמועות לא מבוססות המופצות, אין עדות לכך שהיתושים מעבירים את נגיף הקורונה. בנוסף, המשרד מחדד כי נגיף קורונה אינו מזיק תברואי - ולכן פעולות ניקוי וחיטוי כנגד קורונה אינן פעולות הדברה ואין להשתמש בציוד הדברה לפעולות חיטוי.

בכל הנוגע למפגעים בשטח הפרטי: כדי למנוע דגירת יתושים, המשרד להגנת הסביבה ממליץ לציבור לייבש את המים העומדים בחצר הבית, להקפיד על ריקון דליים ומכלים; למנוע נזילות ודליפות מים מברזים וממזגנים בחצר ולהימנע מהשקיית יתר. בנוסף, יש להתמגן מפני עקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות על דלתות וחלונות הבית ומריחת חלקי הגוף החשופים – כולל הפנים – בתכשירים דוחי יתושים מורשים, בזמן החשיפה ליתושים.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד