בע"ה י"ג ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחקר: הפרעות קשב משפיעות על הרגלי האכילה

הרגלי האכילה של בעלי הפרעות קשב וריכוז הם לרוב אימפולסייבים, מהירים, וממילא פחות בריאים. מה עושים?

  • יח"צ
  • כ"ד ניסן תשע"ט - 14:39 29/04/2019
גודל: א א א
ג'אנק פוד. אילוסטרציה
ג'אנק פוד. אילוסטרציה

בסדרה של ארבעה מחקרים משלימים שנעשו בבית הספר לחינוך באוניברסיטה העברית, הראו החוקרים כי מצד אחד לבעלי הפרעת קשב וריכוז ידע ותפיסות בנושא מזון בריא שאינן שונות מאשר לכלל האוכלוסייה. עם זאת, ברגעי האמת בקפטריה הם נוטים לבחור במזונות בריאים פחות ומעובדים יותר. את המחקר פרסם אתר ישראל היום.

במחקר אחר בסדרה מילאו 60 נבדקים שאלון תזונה מקיף (כולל 119 פריטי מזון). כלל הנבדקים, כאלה עם הפרעות קשב וריכוז וכאלה ללא הפרעות, דיווחו על צריכה דומה של מספר קלוריות ומנות מזון.

עם זאת, מניתוח שאלוני המזון עולה שסטודנטים עם הפרעת קשב וריכוז צורכים פחות מאכלים בריאים ויותר מאכלים שאינם בריאים. כך, בעוד בקבוצת הביקורת כשליש מהמזון היומי שנצרך הוגדר כלא בריא, אצל סובלים מהפרעת קשב וריכוז למעשה מחצית מהמזון שצרכו היה לא בריא.

כאמור, בהמשך נערך מבדק בקפטריית האוניברסיטה, שם עקבו אחרי 562 מבקרים. נמצא כי 43 אחוזים מהמבקרים היו סטודנטים עם הפרעת קשב וריכוז. כמו כן, נמצא שהם נטו לבחור ולקנות מזון פחות בריא: 73 אחוזים מהבחירות של סטודנטים עם הפרעת קשב וריכוז היו של מזון לא בריא, לעומת רבע מאלה של קבוצת הביקורת.

המחקר נעשה על ידי ד"ר יהודה פולק ושירלי הרשקו במסגרת עבודת דוקטורט בבית הספר לחינוך על שם שלמה (סימור) פוקס באוניברסיטה העברית. הוא נבחר כמחקר מצטיין מבין 300 עבודות שמוצגות בימים אלה בכנס בינלאומי בנושא הפרעות קשב וריכוז שנערך בליסבון והוצגו בכנס שקיימה לאחרונה אגד"ל - האגודה הישראלית של המומחים ללקויות למידה, באוניברסיטת בר־אילן.

לפי ההערכות, כ־10-7 אחוזים מהילדים בישראל ו־5 אחוזים מהמבוגרים מאובחנים עם הפרעת קשב וריכוז.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד