בע"ה ט' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"חבל ארץ יפהפה שהופך לשחור" - סיור בעוטף עזה

עמיתים לטיולים יצאו לסיור בעוטף עזה. היסטוריה מרתקת של חבל ארץ שעד לא מזמן היה ירוק, פורח, ומניב ועכשיו הוא שחור ומחניק - תמונות

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ' תמוז תשע"ח - 11:22 03/07/2018
גודל: א א א
מגדל המים בבארות יצחק שנפגע במלחמת השחרור (עמית אררט)
מגדל המים בבארות יצחק שנפגע במלחמת השחרור (עמית אררט)

חברי קבוצת עמיתים לטיולים משתפים בסיור נוסף. הפעם טיילו חברי הקבוצה ברחבי עוטף עזה. שוחחו עם תושבים, עם חיילים, ושמעו על הקרבות שערך נאפוליאון במקום לפני למעלה מ-200 שנה.

בעוטף עזה שבת פרשת חקת הייתה בוערת מאוד בעוטף עזה לאחר ששלושה ימים קודם לכן נוספו פגזים לעפיפוני ולבלוני התבערה. במוצ"ש כאשר עשיתי הכנות אחרונות לחופשה המשפחתית שלנו בחו"ל, מאוד לא היה לי נעים לקום ולטוס מפה. 

אסף טפס אותי שם עם יוזמתו, לעשות יום שכולו חיבור לחבל ארץ יפה, שבמחי ידם של אויבנו מקבל גוון שחור סמיך. נחתתי ביום שישי ערש"ק פרשת בלק לפנות בוקר ולאחר שחרית במנין בישוב שוהם נסעתי עם אסף לקיבוץ עלומים. בתחנת הדלק שלפני הקיבוץ נפגשנו עם צוות של יס"מ שהיה דרוך לעוד יום מתוח. בעלומים שוחח איתנו צביקי פורת (האח של חנן) על הקמת הישובים וחזינו במיצג האור קולי "בארות בנגב" לאחר המיצג קנינו מהתוצרת החקלאית המשובחת שהכינו עבורינו.

מהשער האחורי של הקיבוץ נסענו אל בארות יצחק הישנה וליד מגדל המים הישן, למדנו על הקרב ההרואי של לוחמי תש"ח ממש מול שכונת סג'עייה היכן שבצוק איתן חרפו נפשם חטיבת גולני. ושמענו על משפ' קסטל שהגיעו לעזה בעקבות גירוש ספרד בסוף המאה הט"ו.

הם הביאו איתם ספר תורה עתיק. ב1799 לאחר כיבוש עזה ע"י הכוחות הצרפתיים בראשות נפוליאון את העיר, פרצה בה מגפת דבר. לכן עברו משפ' קסטל עם ספר התורה לחברון. לאחר מאורעות תרפ"ט הם הגיעו לירושלים וספר התורה המתין בנחלאות עד לשובו בשנות ה80 לבי"כ אברהם אבינו שבחברון. כאן גם נפגשנו לשיחה מרתקת עם אלון שוסטר - ראש המועצה האזורית שער הנגב, על החיים הקהילתיים המפותחים בישובים ועל העליה הדמוגרפית שלהם.

זזנו לביקור בקיבוץ בארי, וישבנו במעגל עם נציגיו בסככה של 'לה מדווש' שבכניסה ליער הפגוע. הדיאלוג היה חוויתי ואישי ובו עלו תעצומות הנפש של התושבים. לפתע הגיע צוות צה"לי עם גי'פ האמר הגורר עגלת כיבוי אש, דבר שהמחיש במעט את סיטואציה המורכבת והבלתי פתירה לעת עתה.

בדרך לבית הכנסת העתיק במעון, בעל הפסיפס המהודר מהתקופה הביזנטית, נתקלנו בתל גומא השרוף ובקטעים שרופים מיער כיסופים. בבי"כ נחשפנו לסיפור של ניסים אלקיים מעזה שהיה רוכש קרקעות בדרום כגון של חוות רוחמה. במלחמת העולם ה1 הוא שמע שליד באר שבע נפגעה רכבת ובה לכודים יהודים, אז הוא הגיע לעשות חסד של אמת ורכש חלקת קבר בבאר שבע עבורם. במאורעות תרפ"ט הצליח להגן על יהודי עזה ולהבריח אותם בשלום.
 

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד