בע"ה ט' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'לך לעזאזל' - מילת גנאי או הצעה למסלול יפהפה?

טיול ג'יפים בצפון מדבר יהודה בעקבותיו של השעיר המשתלח ביום הכיפורים, ומה שאמר ביאליק בעקבות תביעה נגדו לאחר שאיחל למישהו שילך לעזאזל

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח תשרי תשע"ט - 10:19 07/10/2018
גודל: א א א

עמיתים לטיולים משתפים בסיכום נוסף של סיור מעניין שערכו והפעם מטיול באיזור מישור אדומים בעקבות השעיר המשתלח.

סיכום הסיור במדבר יהודה כפי שנשלח על ידי מערכת הקבוצה:

בבוקרו של ערב יום הכיפורים תשע"ט התכנסנו עשרות עמיתים עם ג'יפים במישור אדומים שבצפון מדבר יהודה.

קיבלנו תדריך ממורה הדרך ומדריך נהיגת 4*4  יהודה גדיש, משם יצאנו לדרך לחוויה המאתגרת.

 היעד המרכזי ליום לפני היום הקדוש ביותר לעם שלנו היה לג'בל מונטר - (ההר הצופה בעברית) אכן הייתה תצפית פנורמית מהמקום, מרכס הר הצופים בצפון מערב עד בית לחם והר חומה בדרום מערב.

הר הורדוס הוא ההרודיון בדרום. ובמזרח המצודה החשמונאית הורקניה "נחבאת אל הכלים" שאליה העפילו העמיתים מיטיבי הלכת מאוד בחול המועד סוכות. 

ע"פ אחת המסורות זהו הר העזאזל ופה התרחש אחד הטקסים החשובים בתקופת בתי המקדש הראשון והשני. מפה הושלך לעזאזל השעיר = התיש ע"י האיש העתי ע"פ הציווי של הכהן הגדול של עם ישראל. 

כחלק מעבודת הכהן הגדול ביום הכיפורים. כך עשה במדבר סיני אהרון הכהן. "יָעֳמַד חַי לִפְנֵי ה' לְכַפֵּר עָלָיו לְשַׁלַּח אֹתוֹ לַעֲזָאזֵל הַמִּדְבָּרָה"; [ויקרא ט"ז, ח]", "וְסָמַךְ אַהֲרֹן אֶת שְׁתֵּי יָדָיו עַל רֹאשׁ הַשָּׂעִיר הַחַי וְהִתְוַדָּה עָלָיו אֶת כָּל עֲו‍ֹנֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאֶת כָּל פִּשְׁעֵיהֶם לְכָל חַטֹּאתָם וְנָתַן אֹתָם עַל רֹאשׁ הַשָּׂעִיר וְשִׁלַּח בְּיַד אִישׁ עִתִּי הַמִּדְבָּרָה. כב וְנָשָׂא הַשָּׂעִיר עָלָיו אֶת כָּל עֲו‍ֹנֹתָם אֶל אֶרֶץ גְּזֵרָה וְשִׁלַּח אֶת הַשָּׂעִיר בַּמִּדְבָּר... וְהַמְשַׁלֵּחַ אֶת הַשָּׂעִיר לַעֲזָאזֵל יְכַבֵּס בְּגָדָיו וְרָחַץ אֶת בְּשָׂרוֹ בַּמָּיִם וְאַחֲרֵי כֵן יָבוֹא אֶל הַמַּחֲנֶה."

מכאן הביטוי להטלת אשם שעיר לעזאזל בעברית ובשפות אחרות. כפי שצויין, זאת הייתה אחת המטלות החשובות של הכהן הגדול ביום הכיפורים כאשר השעיר = התיש השני הוקרב במשכן/בית המקדש ע"י הכהן הגדול. אבל הדבר המרכזי היה שהכהן הגדול, נכנס לקודש הקודשים שבדביר רק פעם בשנה ביום הכיפורים. הוא היה קשור בחבל. הרבה כהנים גדולים לא יצאו בחיים ולא סיימו את מלכתם ביום הזה, ונמשכו החוצה עם החבל כי לא היו ראויים למשימה, כיוון שחלקם קנו את התפקיד בעל העוצמה האדירה מהשליטים. היום שאתה אומר למישהו שילך לעזאזל אתה מתכוון שמקומו בגיהינום [גיא בן הינום, היכן שהקריבום ילדים למולך].

באותו הקשר סיפר יהודה את המקרה המבדח שקרה בתקופת המנדט הבריטי למשורר הלאומי.

המשורר חיים נחמן ביאליק שנתבע לדין לאחר שאמר לצעיר, שהעיר לו על כך שהוא מדבר יידיש בתל אביב, שילך לעזאזל, התייחס בכתב הגנתו להבדל בין משמעות המילה בעברית המודרנית למשמעותה המקורית, לדעתו: "אפשר שהמלה חריפה קצת לפי הפירוש הרגיל של מילה זו בעגה, אבל לפי פירושה המדויק והאמתי הוא שם הר במדבר, לא רחוק מירושלים מהלך שתיים, שלוש שעות במדבר יהודה. והמקום הזה, לדעתי, די מכובד לטיול בשביל אותו האיש".

פירוש נוסף הוא עז אזל = סופו המר של התיש/השעיר.

לאחר התחברות לבקעת הורקניה, נסענו לטבילה בנחל פרת / ואדי קלט והטהרות לקראת היום הגדול הזה בתקווה שיכפר על כל העוונות שלנו במהלך השנה, בבריכת הרועים שעל אמת המים בוואדי קלט שמתחת לישוב מצפה-יריחו.  
 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 12 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד