בע"ה י"ז אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"משבר האקלים": הרב קוק זיהה את הסכנה לפני 150 שנה

הרב פרופ' נחום רקובר מספר לקול היהודי על הפניה של אבא אבן כשהוזמן לועידת האקלים הראשונה בשבדיה, על נושא איכות הסביבה מהזווית היהודית והסכנה שזיהה הרב קוק בנאצים דווקא בשל רגישותם לבעלי החיים

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • א' כסלו תשפ"ב - 12:23 05/11/2021
גודל: א א א
ארכיון (צילום: ליאור כהן, רשות הטבע והגנים)
ארכיון (צילום: ליאור כהן, רשות הטבע והגנים)

"משבר האקלים" ונושאי איכות הסביבה תופסים בתקופה האחרונה יותר ויותר את הכותרות, ובשבוע שעבר נערכה ועידת האקלים בגלזגו שבסקוטלנד. לועידה הגיעה משלחת ישראלית גדולה בראשות ראש הממשלה בנט ושרת איכות הסביבה תמר זנדברג.

בתכנית "מדברים בהר" של מנחם בן שחר ואלחנן גרונר בקול היהודי, שוחחו השניים עם הרב פרופסור נחום רקובר, וניסו להבין את הזוית היהודית בנושא. מחד, ערכי השמירה על הטבע והבריאה, ומנגד מגמות עולמיות הרסניות המעדיפות את איכות הסביבה על פני חיי האדם.

הרב רקובר סיפר כי עיסוקו בנושא לאורך עשרות שנים החל מועידת האו"ם על האדם וסביבתו שנערכה לפני 49 שנים בשטוקהולם שבשבדיה.

"קיבלתי טלפון מאבא אבן שהי אז שר החוץ, והוזמן לועידה הבין לאומית הראשונה בנושא בשטוקהולם. הוא אמר לי שהוזמן כנציג מדינת ישראל ולכן ראוי להציג את העמדה היהודית על אקולוגיה. שנינו לא ידענו יותר מדי על הנושא אבל ביררנו והבנו שהמקורות היהודיים עסקו הרבה בנושא בכל הקשור לשמירת הטבע ומניעת הנזק לטבע. העברתי לאבא אבן את הדברים והוא העביר אותם בועידה הבין לאומית. מכאן בא המחקר שחקרתי בזמנו והוצאתי לפני 50 שנה ולאחר מכן גם כספר שנקרא איכות הסביבה".

המקור המרכזי שהוביל את הרב רקובר בהתווית הדרך היהודית לשמירה על הטבע הוא מדרש רבה על קהלת שמדבר על האדם הראשון. "בשעה שברא הקב"ה את האדם הראשון נטלו והחזירו על אילני גן-העדן ואמר לו: ראה מעשי כמה נאים ומשובחים הם. כל מה שבראתי - בשבילך בראתי. תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי - שאם תקלקל אין מי שיתקו אחריך".

"דומני שדברים אקטואלים יותר מזה על איכות הסביבה קשה למצוא", אומר הרב פרו' רקובר. "אנחנו נדרשים לשמר את הטבע ואת העולם היפה שהקב"ה ברא".

הרב קוק זיהה את הטבע של הגרמנים

אלא שגם את התופעות הקיימות היום של ארגונים "ירוקים" קיצוניים ששמים את הטבע מעל האדם, כמו גם תופעה דומה בארגוני בעלי החיים, צפו גדולי ישראל.

"יש כאלו שחושבים שצריך עולם ללא אנושות, ללא משפחה ובלא אישה ובלא ילדים. יש כל מיני דעות מסולפות. יש מקומות שמגינים שם על הטבע יותר מאשר על האדם. גם כשקיים האדם הם מגינים על הטבע יותר מעל האדם".

לדבריו, "איבוד הפרופורציות קורה כשלא מכירים את המקורות. "אומר לך מה כתב הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל לבנו הרב צבי יהודה זצ"ל כשהרב צבי יהודה כתב לאביו שנזהר מלאכול בשר. "על דבר אכילתך, עיקר כוונתי שתדקדק יפה יפה, אם לא תגרום מניעת אכילת בשר חלילה שום רפיון כל דהו בהתפתחות האומץ הגופני והנפשי", כתב הראי"ה קוק, "ושלא ללכת שבוי אחרי הדולגים על ההרים של תנועת צער בעלי חיים, שרובם כמדומה יש במעמקי רוחם טינא גנוזה של שנאת הבריות, וכל המדות המסתעפות ומכורכות עמה. ודי לנו ההוכחה של תפיסת המקום אשר לתנועה זו במחנה האפל של שונאי ישראל המעמיקים ברשעתם".

"הרב קוק מתכוון לגרמנים ימח שמם", אומר הרב רקובר. "הרי בגרמניה הם היו הראשונים שהגנו על הסביבה ועל החיות, ואיך הם התייחסו לבני אדם אנחנו יודעים. הרב קוק שנפטר בשנת 1935 כתב את הדברים לפני השואה האיומה אבל כבר הוא ראה והבין את טבעם של אותם אנשים והזהיר לא ללכת שבי, לא לאבד את הפרופורציות הנכונות".

מנגד, הרב קוק ציין את הניצוצות הקדושים  שבאי אכילת הבשר. "אף על פי שיש מקום לניצוץ אורה זה להיות חודר לפעמים אצל גדולי קדושי רוח השואפים לרוממות קדשי קדשים, לדלות מים עמוקים, מבאר מים חיים, מנחל ד', אשר יצא מבית ד' להשקות את נחל השיטים".

לא לשכוח את האדם

"כשמסתכלים על הסביבה לפעמים שוכחים שאדם הוא גם חלק מהסביבה", מסביר הרב רקובר. "נותנים את הדעת על הדומם, צומח וחי אך שוכחים שהאדם הוא בעצם מעל כל אלו. כמובן גם בשיקולים הכלכליים והחברתיים שכרוכים בזה יש לתת את הדעת גם על טובת האדם וגם על טובת הטבע כפי שקבעו חכמים את גבולות המותר והאסור תוך שימת לב שהאדם אמנם הוא שליט על הטבע.

כתוב "ורדו בדגת הים ובכל עוף השמיים" – אבל גם על כך אומר הרב קוק שכשאמרה התורה את הדברים האלה היא "איננה מכוונת לרדיה של מושל עריץ המתעמר בעמו ועבדיו רק להפיק חפצו הפרטי ושרירות לבו; חלילה לחק עבדות מכוער כזה שיהיה חתום בחותם נצחי בעולמו של ד', הטוב לכל ורחמיו על כל מעשיו".

כלומר שמירת הפרופורציה הנכונה בין הבעלות של האדם על הטבע לבין כיצד האדם ראוי שיתנהג עם הדברים שבפיקוחו והשגחתו בהכרה שהקב"ה הוא שברא את האדם, הוא שברא את העולם והוא שברא את היקום וגם אלו וגם אלו יצורים של הקב"ה, אך אמנם אין להתייחס לבעלי החיים כמו בני האדם שהם פסגת היצירה אבל כיצור, נברא של האלוקים וזו ההשקפה שלנו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


8 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 66 מהשבוע האחרון