בע"ה ח' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

חושבים על השקעה? האם משתלם לרכוש נכס בקיץ?

האפשרות למצוא שוכר גבוהה יותר, אך ייתכן שמחירי הנכס בחורף יהיו זולים בהרבה ויכניסו יותר כסף - ליאור זברג מסביר

  • יח"צ
  • ב' אלול תשע"ח - 11:35 13/08/2018
גודל: א א א
 (צילום: יהודה פרל)
(צילום: יהודה פרל)

משקיעי נדל"ן רבים מתכוננים לרכוש נכס בתקופת הקיץ, שיהיה מוכן להשכרה לפני תחילתה של שנת הלימודים: עונת הקיץ מתאפיינת במעברי דירה רבים, בעיקר בתחום השכירות. למשקיעים, כדאי לשים לב למכלול השיקולים והנתונים, ולבדוק האם זהו בוודאות המהלך שישתלם בסופו של דבר.

ייתכן שרכישת נכס בקיץ זו תוביל למציאת שוכרים כבר לשנה הקרובה, אבל מצד שני מחירי הנכסים גם כן עולים הודות לביקוש בתקופה זו. דווקא בחורף, כשהביקוש לא בשיאו, תיתכן אפשרות להוריד את מחיר הנכס במו"מ מול בעל הדירה, לעיתים בכמה עשרות אלפי שקלים, שמכסים פי כמה את דמי השכירות שתכננו לקבל בחודשי ההשכרה.

בסופו של דבר, השיקול הרווחי הוא זה שקובע, וחשוב לבדוק את הנתונים - מתימטיקה היא מדע מדוייק. יש תחומים בנדל"ן שהתחזיות בהן  מבוססות על תחושות בטן, אך בכל הקשור לרווח והפסד, חשוב מאוד להיות מדוייקים ולחשב את הנתונים והתוצאה הסופית.

מי שבונה על שכירות לאחר הרכישה – כדאי להיות מוכן ולהיערך למצב שבו בעונה מסויימת לא יהיו שוכרים לדירה במשך כמה חודשים. וגם כאן, חשוב לבדוק האם יש את האפשרות להיות במצב כזה. מי שיכול – מצויין, מי שלא – לא כדאי שייכנס למצב שלא ידע איך לצאת ממנו.

יחד עם כל האמור, לא כל המקומות שווים מבחינת עליות וירידות המחירים, וכך גם מבחינת העונות – ייתכן שבמקום מסויים המחירים יעלו דווקא בחורף או ירדו דווקא בקיץ. לפני כמה שנים תכננתי לרכוש נכס להשקעה במקום מסויים. מישהו "עקף" אותי  והשיג את הנכס לפניי, והמתווך שראה שהתאכזבתי הבטיח ש"בסתיו המחירים ירדו".  בפועל המחירים עלו באותו סתיו ב- 10-15 אחוזים, כשהנדל"ן עלה באותה התקופה בכל הארץ, ובאותו מקום במיוחד.

בכל הקשור להפסד חודשי שכירות, גם כאן חשוב לבדוק איפה הרווח הסופי יהיה מירבי. כמו שלעיתים שווה לשלם יותר בשביל תיווך, מיסים או עו"ד בכדי להרוויח יותר, כך לעיתים שווה לוותר על כמה חודשי שכירות בכדי להרוויח בסופו של דבר. אין טעם לחשוש מדירה ריקה – אם בסופו של דבר מדובר במהלך שישתלם לנו יותר.

לאחרונה פנה אליי בחור שחשב לרכוש נכס מסחרי בדרום הארץ. הייתה לו הרגשה שהוא ירוויח מזה הרבה. הוא שלח לי את הפרסומת ובדקתי את הנושא. בסופו של דבר התברר שהמחיר שהוא התבקש לשלם יקר מאוד ביחס לתמורה שיקבל. מנגנון ה'שכנוע הפנימי' שלנו לא תמיד נשמע להיגיון, ולכן חשוב לברר היטב נתונים מדוייקים ותוצאות בטרם נכנסים לעסקה, טובה ככל שתיראה.

ליאור זברג הינו יועץ נדל"ן והשקעות

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד