בע"ה ח' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

נלחמות על הנשיות

מאות בנות מדרשות התכנסו ליום לימוד ועיון ביחס למהותה וייחודה של האשה

  • יח"צ
  • י"ג שבט תשע"ח - 14:07 29/01/2018
גודל: א א א
הכנס השבוע. באדיבות המצלם
הכנס השבוע. באדיבות המצלם

מאות בנות מדרשות התכנסוהשבוע ליום לימוד ועיון ביחס למהותה וייחודה של האשה. בכנס שאורגן על ידי ראשי מדרשות לבנות בשיתוף עם הארגונים: חותם, מרכז ליב"ה ואיגוד רבני קהילות, העבירו שיעורים הרב שמואל אליהו רב העיר צפת, הרבנית עידית איצקוביץ ממדרשת הרובע, הרב צבי קוסטינר ראש ישיבת מצפה רמון ,הרב דוד פנדל ראש ישיבת שדרות ,הרב יהושע ואן דייק ראש הישיבה באיתמר, הגברת טל גלר ורבנים ורבניות נוספים.

הרב פנדל פתח בדבריו על הכוח המיוחד של האישה שלא משתנה בפני אף אג'נדה. "מכוח התכונות המיוחדות נשים זוכות להיות מנוע של תורה, מתוך הכוח של תורה היא דואגת שהבית יהיה של קדושה. פמיניסטיות כזאת מתבקשת בדור של גאולה. לא ניתן לשום אג'נדה לטשטש את הנשיות, את הגבורה, אנחנו שואפים להגיע בדור של גאולה לבתים של קדושה וטהרה, במיזוג של הכוח הגברי עם הכוח הנשי".

הרב יהושע ואן דייק אמר אף הוא כי "פרעה הבין שאם הוא יחליף מלאכת נשים לגברים הוא ימעט את הילודה, יש אופי נשי, את את הייחודיות הנשית, וכשרוצים להפוך אישה לגבר זה ממעט ילודה, זה מבזה את הנשים, משפיל את כבודם. לא כל רב יכול להחליט בהלכות ציבור, הרבנות הראשית ורבני ישראל קבעו שזה לא מקומה של אישה בצבא. אנחנו לא מחלישים את הצבא, אנחנו מאמינים בצבא, אנחנו מאמינים במדינה, ולכן יש לנו את הכוח להיאבק על זה".

הרבנית עידית איצקוביץ דיברה על תפקיה הרגשי שלי האישה. "בנפש האישה הרגש הוא יותר דומיננטי, ותפקידם של הנשים בבית הוא לבנות רגשות קודש".

הרב צבי קוסטינר אמר כי "הדבר הכי מרכזי של הנשים היום -כשכל הקרב הוא על הריסת המשפחה- הוא שמירת הקדושה. אם יש קדושה הקב"ה נמצא שם, ואם ח"ו נופלים בדברים האלו הקב"ה לא שם. צריך לדבר בצורה הכי ברורה, מה התפקיד של האישה, ראינו במצרים - הנשים הצדקניות הקימו את המשפחה בישראל, אותה אמונה פנימית יסודית זה מה שבנה את המשפחות בישראל. הניסיון לגייס את הבנות הוא חלק ממלחמת תרבות ומהניסיון להרס המשפחה".

טל גלר, ששימשה בעבר כקצינה במחנה 80 ולאחר מכן גם בארגון הדרכה בבית הספר הצבאי להדרכה בצריפין אמרה כי "חוסר היכולת האמיתית של הצבא לנוכח המאפיין המיוחדים שמאפיינים את המערכת הצבאית שהיא מאוד גברית (באופן מוצדק), להתאים את עצמה למיעוטים ככלל ולבנות דתיות בפרט. אחת הדוגמאות שמניתי היא השימוש השכיח בסלנג הצבאי: 'זה הכל בראש!' כשמשתמשים בסלנג הזה בעצם נשאלת השאלה אז מהו מקומו של הרגש אם הכל בראש ? או באופן יותר עמוק מה מקומה של האישה שאחת התכונות שמאפיינות אותה וכן נקודות החוזק שלה, היא דווקא הרגש במערכת כזו? אם בכלל יש לה מקום בתוכה?".

בסופו של יום הלימוד דיבר הרב שמואל אליהו ואמר כי, "שמים בנים ובנות יחד בנגמ"ש, בעמדת שמירה, איך מצפים שהאישה תקים משפחה אח"כ? למה זה טוב? מתוך 192 מדינות רק ב 2 יש שירות צבאי חובה לנשים. ישראל וצפון קוריאה. למה עשו את זה?  זה ערך! הפכו את זה לדגל! ולשם כך מנצלים את הרצון של הבנות לתרום לעם ישראל, את הרצון הכנה לתרום ולעשות לוקחים ומשתמשים בו לביטחון המדינה זה ודאי לא תורם, כמו שאמר ראש אכ"א הקודם - זה לא שיקול צבאי, יש פה עניין ערכי. לא מדובר פה על שיוויון, לא על כבוד האישה, יש פה ערך חדש - מגדר , כל אחד חופשי להגדיר מה שהוא".

כמו כן, בכנס הוקרנו גם דבריהם של הרב יהושע שפירא ראש ישיבת רמת גן, והרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן לשעבר שאמרו, "מוסכם על כל רבני ישראל ששירות משותף ביחידה קרבית אסור לכל הדעות מהקצה הימני לשמאלי ואסור לשרת ביחידה כזאת וכן דעת רוב רבני ישראל שגם ביחידות אחרות מעורבות זה אסור. אנחנו באופן עקרוני נגד תערובת בנים ובנות בצבא"

הרב יעקב דביר ממארגני הכנס אמר אף הוא כי "דווקא בעת הזו שיש בילבול וטשטוש ביחס למהותה של האישה ותפקידה המיוחד, חשבנו שנכון לחזור על הראשונות ולהפגיש את בנותינו עם אמיתתה של התורה וערכן האמיתי. שמחנו לראות את מאות הבנות שהגיעו והשתתפו ביום זה ומשמיעות קול נשי אמיתי".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד