בע"ה ו' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל מה שצריך לארוחת שבת בלתי נשכחת

שבת קודש מגיעה וההכנות בעיצומן. אם זה עתה באתם בברית הנישואין ועדיין לא הכנתם לבדכם את ארוחת השבת או שהחלטתם להזמין את המשפחה לסוף השבוע, אספנו עבורכם את כל המרכיבים על מנת לכבד את המלכה.

  • יינות טפרברג | פרסומי
  • י"ט טבת תשע"ט - 14:10 27/12/2018
גודל: א א א

שבת קודש מגיעה וההכנות בעיצומן. אם זה עתה באתם בברית הנישואין ועדיין לא הכנתם לבדכם את ארוחת השבת או שהחלטתם להזמין את המשפחה לסוף השבוע, אספנו עבורכם את כל המרכיבים על מנת לכבד את המלכה. הסכיתו ושמעו את המשלים השונים של חכמי ישראל, מילות חכמה השזורות בשביל הזהב לארוחת שבת בלתי נשכחת.

סעודת מלכים לכבוד שבת המלכה

בית שמאי ובית הלל נחלקו ביניהם בנושאים רבים, ביניהם גם בנושא בחירת הבהמה לסעודת השבת. שניהם הדגישו את חשיבות סעודת המלכים ביום הקדוש כאשר שמאי הזקן היה משאיר את הבהמה הנאה ביותר לסעודה הנלווית היום לקידום (מסכת ביצה טז', א) ומולו הלל היה ניזון מדי יום בבהמה היפה ביותר תוך שהוא משאיר בידי שמיים את הבחירה לבחירת המאכל המשובח יותר. כפי שציין הרב מלמד בצטטו את דברי רש"י על רמב"ן שמות כ' ח' – "כמו שהיה בוטח בהשם שזימן לפניו מאכל טוב ליום חול, כך יזמן לפניו מאכל משובח יותר לכבוד שבת קודש".

דברי החכמים מדגישים עבורנו את החשיבות הרבה של סעודת יום השבת. לצד הארוחה אנו מתכוננים לקידוש על היין. בחירת היין גם היא צריכה להיות לשם קידוש השבת ולכן אם מצויה הפרוטה בכיסו של אדם עליו לרכוש יין איכותי שיכבד את היום ויסייע לרומם את הרוח. סיום יום השישי ותחילת שבת קודש נפרדים זה מזה באמצעות כוס היין, כאשר מכל המשקאות זכה היין לברכה משלו – "בורא פרי הגפן".

מלבושי השבת

לו הייתם נפגשים היום עם מלכת אנגליה, אילו מלבושים הייתם מכינים לאותו הביקור? מן הסתם מלבושים מפוארים ומוקפדים יותר מבגדי היומיום. כך גם כאשר ממתינים לשבת המלכה אנו מכבדים אותה בלבוש נקי ומסודר. בימים עברו המקובלים הקפידו על לבוש לבן לשבת, אך היום מלבושי השבת יכולים להיות גם צבעוניים כל עוד יכבדו את היום המיוחד.

מקלחת השבת – כי בצלמו נבראנו

את המלבושים חשוב ללבוש כשהם נקיים ואף להקדים מקלחת לכבוד השבת. נחזור להלל הזקן בסיפור שחלק הגאון הרב מרדכי אליהו זצ"ל עם תלמידיו, סיפור שמקורו במדרש רבא ויקרא פרשה ל"ד. הלל הזקן אץ בדרכו לפני השבת ברחובות העיר ותלמידיו שאלו לאן מועדות פניו. "לעשות מצווה" ענה להם. "איזו?" התפלאו התלמידים ורבי הלל ענה להם – "לרחוץ עצמי בבית המרחץ לכבוד שבת". התלמידים התפלאו וענו לרבם "וכי זו מצווה היא" והרב השיב להם כי אפילו פסל של מלכים העומד להיות מוצג בבנייני ציבור ממורק היטב בכל תקופה על ידי האדם האחראי עליו, כל שכן האדם  - "אני שנבראתי בצלם ובדמות דכתיב 'כי בצלם אלוהים עשה את האדם' על אחת כמה וכמה.

הכנת החלה לבציעה

הכנת ארוחת השבת מלווה בהכנה של החלה המתוקה שתחל את ברכת "המוציא". למרות שאין הלכה המחייבת את הכנת החלה, רבנים רבים מסכימים כי ניחוחה של החלה ביום שישי קשור קשר עז להימצאותו של בית יהודי בסביבה. היום, כאשר אנו נמצאים בישראל ניחוח החלה עולה מחלונות רבים, אך בימים עברו בהם התארחו היהודים במדינות אחרות ניחוח החלה יכל לסמן את יחודו של הבית ההוא – זה המבקש לקבל את פני השבת בטעם מיוחד ולהדגיש את ההבדל בין עונג שבת לארוחה ביום של חול.

נרות קודש

המרכיב האחרון שנציין הוא הכנת נרות הקודש שיסייעו לקבל את השבת. גם אם אין ידכם משגת לרכוש פמוטים עשויי כסף, מרוקעים ביד אומן, נרות השבת ילוו את המשפחה ויזכירו את משמעותה של השבת בלב. מצוות הנרות מאגדת בין הבעל לבין אשתו בדרך מיוחדת – שניהם חולקים את האחריות עליה. יש האומרים כי טוב שהבעל יכין את הנרות או את השמן לקראת השבת והאישה תדליקם, תכסה את פניה ותזמן את שבת קודש לבית.

לסיכום, ארוחת שבת בלתי נשכחת מתחילה מבחירה של המטעמים שיוכנו על מנת לחוש את עונג שבת, יין איכותי שישמש לקידוש, חלה שניחוחה עולה למרחוק, מקלחת טובה ובגדי שבת נקיים. אז, המשפחה כולה תוכל לשבת לארוחת שבת בלתי נשכחת ולקבל את שבת המלכה בצוותא. ימים של תפילה ועונג שבת בהם העולם עוצר ליממה וממשיך כמנהגו. שבת שלום לכם ולכל עם ישראל.

*מערכת הקול היהודי אינה אחראית על התוכן הפרסומי באתר, האחריות הינה על המפרסם בלבד

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד