בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איך יודעים שיש עכבר בבית?

  • תוכן שיווקי
  • כ"ד אב תש"פ - 06:48 14/08/2020
גודל: א א א

עכבר הוא בעל חיים קטן מאוד. האורך שלו, בלי הזנב, הוא בסך הכל 6-10 ס"מ, כלומר פחות או יותר אצבע של אדם בוגר. המשקל של עכבר בוגר יכול להגיע ל-30 גרם ולפעמים הוא גם פחות מכך, ואפילו רק 10 גרם. למרות זאת, אף אחד ואף אחת לא רוצים לחיות עם עכבר אצלם בבית (וגם לא במשרד, בחנות או בכל מקום אחר). הבעיה היא שעקב הממדים הזעירים, וכמובן גם החמקמקות של המכרסם הקטן, יש הרבה מקרים שבהם בני הבית בכלל לא בטוחים אם אכן יש אצלם אורח לא רצוי ואם יש צורך להזעיק לוכד עכברים.

כדי לדעת אם באמת חיים אצלכם עכברים מומלץ לבחון את הסימנים הבאים:

גללים של עכברים

הגללים של העכברים הם בצבע כהה. הגודל שלהם הוא בערך כמו גרגר אורז, כך שכל אחד מהם בנפרד הוא כמעט בלתי מורגש. בהתאם חשוב לבחון בקפידה וביסודיות את כל המקומות בבית שבהם עלולים להסתובב עכברים - המטבח, עליית גג אם ישנה, מחסן וכו'.

אם ניקיתם את הגללים ולאחר פרק זמן מסוים הם הופיעו שוב, זוהי כמובן הוכחה חד-משמעית לקיום שלהם אצלכם בבית ושנדרשת הדברת עכברים. ככל שהכמות גדולה יותר, כך סביר יותר להניח שמדובר במשפחה שלמה של מכרסמים זעירים. בהקשר זה כדאי לדעת שהריון של עכברה אורך כ-3 שבועות. בכל המלטה מגיעים לעולם בממוצע 7 גורונים (ולפעמים גם כפליים!). כל עכברה עשויה להרות בין 5 ל-10 פעמים בשנה.

סימני שיניים

השיניים של העכבר חדות מאוד ומסוגלות לבצע חיתוכים בכמעט כל חומר שקיים אצלכם בבית. בנוסף הן צומחות באופן קבוע, ולכן העכברים, על-מנת לשמור עליהן חדות, מכרסמים כל הזמן כל דבר שהם נתקלים בו (הכרסום יוצר את החידוד הרצוי).

בהתאם אחד הסימנים המובהקים לנוכחות של עכברים ולצורך בהזמנת שירות הדברת מכרסמים הוא סימני שיניים על פריטים שונים. בין השאר ניתן לזהות את הסימן שמשאירות השיניים הקטנות (רוחבן הוא 2 מ"מ) אבל הכאמור חדות במיוחד על אריזות מזון, כבלי חשמל, משקופים, צינורות ועוד. לפעמים באזור של הפריט שמופיעים עליו סימני השיניים יהיו לכלוכים שנוצרים כתוצאה מהפרשות שומניות בזמן הכרסום. כמובן שמזון שנראה כאילו מישהו כרסם אותו הוא הוכחה עוד יותר משכנעת לנוכחותם של עכברים אצלכם בבית.

רעש בלילות

עכבר הוא כאמור בעל חיים קטן מאוד, ובגלל שהוא רוצה לשרוד הוא גם נע באופן חרישי להפליא. למרות זאת בלילות, אם הבית שקט לגמרי, ייתכן שתוכלו לשמוע את הפסיעות הקטנות והמהירות של העכברים, אם אכן יש כאלה אצלכם בבית. חשוב להיות קשובים - כשמזמינים לוכד עכברים מקצועי, הוא ישאל אתכם מאיפה נשמעו הקולות כדי לזהות את מיקום העכברים ואת נתיבי התנועה שלהם אצלכם בבית. מידע נוסף שמשמש את אנשי המקצוע הוא מיקום הגללים אם נתקלתם בהם, האובייקטים שעליהם זוהו סימני שיניים ועוד.

איך מתבצעת הדברת מכרסמים?

הדברת עכברים היא למעשה כמעט תמיד לכידה שלהם. אמנם ניתן לפזר רעל עכברים, באופן חופשי או בתיבות האכלה ייעודיות, אבל לשיטה זו יש חיסרון משמעותי - העכבר לא מת מיד עם אכילת החומר המורעל אלא לאחר פרק זמן מסוים. בהתאם התוצאה עלולה להיות פגר של עכבר במקום נסתר בבית, כזה שתזהו אותו רק כשכבר ייווצר מפגע ריח משמעותי. מצב לא רצוי אחר הוא פגר של עכבר בחצר - שכן הוא עלול להצית שרשרת הרעלה שתפגע בבעלי חיים אחרים (חתולים, כלבים, ציפורים וכו').

על-מנת ללכוד את העכברים נדרשת בקיאות מקצועית ובעיקר הבנה מעמיקה לגבי אופן ההתנהלות שלהם. לוכד מקצועי יאסוף כאמור מידע מקיף, וישתמש בניסיון שלו כדי לבחון את מקומות המסתור האהובים בדרך כלל על המכרסמים (תעלות המזגן, מאחורי ארונות, בתוך סדקים בקירות ועוד). לאחר מכן הוא ימקם את המלכודות במיקומים אסטרטגיים, כך שגם החמקנים שבעכברים יילכדו תוך זמן קצר.

אפשרות אחת של לכידת עכברים היא מלכודת קפיץ - שכוללת קפיץ אשר ננעל בעוצמה כשהעכבר נלכד ובעצם מוחץ את הגוף שלו. אפשרות שנייה היא מלכודת חשמלית, שגם היא ממיתה באופן מידי את המכרסם. אופציה שלישית היא מלכודת כלוב - מלכודת שמאפשרת לסלק את העכבר מהבית שלכם בלי להרוג אותו (לאחר הלכידה איש המקצוע חוזר, אוסף את הכלוב ומשחרר את העכבר בשטח פתוח הרחק ממגורי בני אדם).

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד