בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איך תהפכו את פסח לחג קל לעיכול?

חג הפסח הוא חג מיוחד מאוד מבחינה קולינרית. מצד אחד, את ההגבלה המרכזית של חג הפסח כולנו מכירים היטב – האיסור על אכילת חמץ, ועבור רבים מאיתנו גם על קטניות. מצד שני, חג הפסח הוא גם אחד החגים המרכזיים בצלחת שלנו, וליל הסדר הוא אירוע שבו תמיד משקיעים באוכל טוב ובכמות לא קטנה. לדוגמה, למאכלים כמו קניידלך וגפילטע פיש רבים מאיתנו מחכים שנה שלמה. לרגל השינויים בלו"ז ובתוכן הקולינרי - קבלו מדריך קצר על איך להפוך את חג הפסח לחג קל לעיכול לכולנו.

  • תוכן שיווקי
  • י"ב ניסן תשפ"א - 15:26 25/03/2021
גודל: א א א

קצת על האוכל המיוחד של חג המצות

חג האביב, חג המצות, חג החירות – שמות רבים יש לחג הפסח, וכמו שיש לו שמות רבים כך גם יש מאכלים רבים שמייחדים אותו. הדוגמה הברורה מאליה היא כמובן המצות, שמהוות לנו את תחליף הלחם המסורתי והמקובל בחג שבו אכילת חמץ אסורה. עם זאת, זה לא המאכל היחיד שנכנס לתפריט של כמעט כל בית ישראלי בחג זה. גם הקניידלך, כדורי המצה הדחוסים שנכנסים לתוך מרק עוף מהביל, הם מאכל מסורתי שרבים מאיתנו מחכים לו שנה שלמה, מחג פסח אחד לזה שאחריו. מלבדם אפשר גם למנות את מאכלי הסדר המסורתיים כמו החרוסת, וכן מאכלים יהודיים מסורתיים כמו הגפילטע פיש. למאכלים רבים ומגוונים כל כך כדאי להתכונן, ולדעת מה כדאי לנו לאכול יותר ומה פחות – שכן חג הפסח הוא לא תירוץ לאכול בצורה לא בריאה.

ממה כדאי לאכול בתקופה הזאת, ומה כדאי להפחית?

אז בואו נתחיל מהפיל בחדר, או ליתר דיוק מהפיל הדקיק והיבש שבחדר – המצות. מצה היא, למרבה הצער, לא מאכל בריא במיוחד. למרות שלא מדובר בלחם שתפח, בהחלט מדובר בלחם שמסוגל לגרום לנו לתפוח – ומצות הן בשום צורה לא דיאטטיות. מלבד זאת, רבים מאתנו חווים קשיי עיכול הקשורים לאכילת מצות – והן בהחלט ידועות כגורמות לכאבי בטן ולבעיות עיכול. לכן, באכילה של מצה ושל מאכלים שונים העשויים מקמח מצה כמו קניידלך או מצה-בריי – כדאי לאכול במידה. מנגד, מאכל שבהחלט יכול להיות בריא וטעים כשאוכלים אותו במידה הוא הגפילטע פיש – הדג מכיל חומרים רבים שעוזרים לעיכול ושטובים לנו באופן כללי. הכרפס שנטבל בחרוסת הוא תוספת נחמדה לשולחן החג, ולמרות שהכרפס עצמו הוא ירק בריא, כדאי לבדוק מה כמות הסוכר שיש בחרוסת שאותה אנחנו אוכלים וגם את זה לעשות במידה.

אנשים עם רגישויות מיוחדות או בהריון – צריכים להתכונן היטב לחג הפסח

עוד דגש חשוב לקראת חג הפסח הוא כל מה שקשור לאנשים עם רגישויות ספציפיות למזונות מסוימים, וכמובן שגם נשים בהיריון שצריכות להקפיד על מה שהן אוכלות באופן כללי. נתחיל איתן – בדיוק כמו שכל אישה בהיריון מחשבת עם מחשבון הריון בדיוק מתי היא תלד ובאיזה שבוע היא, כך היא גם צריכה להיות מתוכננת מאוד בחג כמו פסח. מאכל כמו גפילטע פיש, שבו דג מעובד, הוא מאכל שכדאי להיזהר ממנו על אף שלא מדובר בדג נא. מצות יכולות לגרום לקשיי עיכול שיכולים להקשות מאוד על נשים בהיריון מתקדם גם כן. רגישים לגלוטן, מאידך, נהנים מאוד בחג הפסח שבו הם לא צריכים להתחמק מלחמים עתירי גלוטן, ודווקא לחמי ולחמניות הפסח (וגם המצות) הם תחליף טעים וחסר גלוטן.

חג הפסח הוא חג מיוחד לא רק מבחינה מסורתית אלא גם ואולי בעיקר מבחינה קולינרית. אם אתם יודעים מה טוב לכם לאכול, ויודעים מה אתם אוהבים לאכול – אתם יכולים לבנות לעצמכם תפריט מפנק, לא רק לליל הסדר אלא לימי החג כולם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד