בע"ה ז' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

באילו מקרים כדאי להשתמש בשירות ניכיון שיקים?

  • תוכן שיווקי
  • ז' כסלו תשפ"א - 12:33 23/11/2020
גודל: א א א

המחאות הן אמצעי תשלום נפוץ מאוד בארץ. בשנים האחרונות נרשמו יותר מ-100 מיליון שיקים בכל שנה, ובסך הכל עברו מחשבון בנק אחד למשנהו כטריליון שקלים בכל שנה (כלומר אלף מיליארדים!). ישנם תחומי פעילות רבים במשק שבהם שיק הוא אחת הדרכים העיקריות להשלמת עסקאות, כשחלקו של אמצעי תשלום זה בענף הקמעונאות הוא 15 עד 20 אחוז.

בחלק גדול מהמקרים נמסרים שיקים דחויים, או שמבוצעות עסקאות תשלומים. אין כמעט עסק שיכול להרשות לעצמו לוותר על פלח שוק משמעותי של לקוחות שמבקשים לפרוס את התשלום ו/או לדחות אותו - ולכן מצטברים שיקים רבים שמועד פירעונם טרם הגיע.

תופעה זו עלולה להוביל לקשיי נזילות בעסקים שגם כך מתמודדים עם שלל אתגרים. על הפער שבין נקודת הזמן הנוכחית לבין המועד שבו אפשר לממש את הצ'קים ולהשתמש בכספים עבור עסקאות שכבר הושלמו למעשה ניתן לגשר באמצעות פעולת ניכיון המחאות.

מהי המהות של פעולת ניכיון השיקים? 

ניכיון שיקים הוא שירות פשוט שמהותו היא להמיר המחאה דחויה בכסף מזומן.

באופן טבעי הגופים הפיננסיים שמספקים את השירות גובים עבורו עמלה. גובה העמלה נגזר מהסכום הרשום על כל שיק ומושפע גם ממועד הפירעון שלו. ניכיון שיק אפשרי בבנקים המסחריים וגם בחברות מימון חוץ בנקאיות, ולכן מומלץ לבצע סקר שוק מקיף לגבי תנאי הניכיון - כדי לאתר את ההצעה המשתלמת ביותר.

כשעובדים מול חברה חוץ בנקאית חשוב לוודא שהיא פועלת תחת פיקוח של משרד האוצר. רישיון בתוקף ממשרד זה הוא ההוכחה לכך, ועוד פרמטר רלוונטי שבו נבחנות חברות אלה הוא מהירות התגובה שלהן. מיכמן אשראי לעסקים למשל מעבירה את הכסף תמורת השיק הדחוי בחלק גדול מהמקרים תוך שעות בודדות מרגע הפנייה אליה.

האם לכל עסק כדאי לנכות שיקים דחויים?

באופן עקרוני כל עסק יכול להיעזר בשירות ניכיון השיקים, וכאמור לפנות הן לבנק שבו מתנהל החשבון שלו, הן לבנקים אחרים והן לגופים חוץ בנקאיים אמינים ויעילים. ככל שבקופת העסק ישנם יותר שיקים דחויים, ובפרט על סכומי כסף גבוהים, כך גדלה הכדאיות של הניכיון. פרמטר נוסף שנלקח בחשבון הוא תזרים המזומנים - אם העסק מצליח להתנהל ללא מגבלות גם מבלי להשתמש בכל השיקים הדחויים, מן הסתם אין טעם לשלם עמלה עבור ניכיונם.

לעומת זאת בכל מצב שבו נוצר קושי תפעולי - למשל לשלם משכורות, לרכוש חומרי גלם, להעביר לרשויות השונות את תשלומי החובה וכו' - ניכיון שיקים הוא בהחלט אופציה שכדאי לשקול. בחלק מהמקרים המרת שיק דחוי לכסף מזומן תשתלם יותר בהשוואה להלוואה, שעלולה להיות יקרה מאוד ולהכביד על תזרים המזומנים השוטף לתקופה ארוכה. גם חריגה ממסגרת האשראי בבנק עלולה לעלות לעסק ביוקר, הן עקב תשלום ריביות גבוהות מאוד והן בגלל שהבנק עלול להתייחס לעסק בחומרה, גם בהווה וגם בעתיד.

 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 17 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד