בע"ה ט"ו תשרי תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

והעיקר לא לטעות כלל - כך תימנעו מטעויות בהשקעות בשוק ההון

שוק ההון הוא עולם רחב ומורכב וכדי להתנהל בתוכו יש להכיר את שלל מרכיביו ולהיזהר מטעויות. משקיעים חדשים ולעיתים גם משקיעים יותר ותיקים נופלים לא פעם בהטיות קוגניטיביות שונות אשר מובילות להשקעות לא משתלמות. אז מה הן הטעויות הנפוצות בהשקעה בשוק ההון? על כך בכתבה הבאה.

  • תוכן שיווקי
  • כ"ב טבת תשפ"א - 17:15 06/01/2021
גודל: א א א

נהירה המונית ואפקט עדר

אחת הטעויות הקלאסיות בהשקעה בשוק ההון נובעת מאפקט עדר. כלומר, השקעה במניות כאשר השוק כולו במגמת עליה ומכירה של המניות כאשר נוצרת מגמת ירידה. השקעה כזו תוביל לרוב לרווחים נמוכים אם בכלל ולרוב לא תאפשר תשואה גבוהה לאורך זמן. מומחי השקעות ומנתחי שוק אשר פועלים במוסדות ההשקעה הגדולים לרוב ידעו לאתר את המידע לגבי שינויים חיוביים או שליליים בשוק לפני מרבית המשקיעים ולכן יוכלו להשקיע לפני העלייה ולצאת לפני הירידה. ניסיון להתחקות אחריהם יוביל לרוב לתוצאת פחות מרשימות.

השקעה ללא אסטרטגיה

הטעות הקלאסית של לא מעט משקיעים חדשים בשוק ההון היא השקעה ללא תכנון וללא אסטרטגיה. שוק ההון מתאפיין בתנודות חוזרות ועליות וירידות לאורך זמן אך גם במגמת עלייה מתונה לטווח הארוך. השקעה ללא תכנון תוביל לרוב את המשקיעים להיבהל מירידות ולמהר למכור את חלקם ברגע שמשהו משתבש. מדובר על פעולה אשר לרוב לא תועיל בטווח הקצר ובטח שלא בטווח הארוך. לפני כל השקעה בשוק ההון כדאי לבחון מספר נושאים - מה טווח הזמנים של ההשקעה? כמה חשובה נזילות ההשקעה לאורך זמן? מה התשואה הצפויה בטווח הזמנים המתוכנן? תכנון ומחשבה מראש תאפשר בניה של תיק מניות מאוזן, בעל יציבות גבוהה יותר וסיכוי גדול יותר לספק תשואה טובה.

טעויות חישוביות המייצרות רושם מוטעה

טעות נוספת אשר משקיעים רבים נופלים בה היא חישוב לא נכון של שיעורי התשואה. לרוב משקיעים לא מנוסים יסתכלו על התשואה כעל ההבדל בין הנקודה הנמוכה ביותר לנקודה הגבוהה ביותר. עם זאת, מדובר במצג מוטעה כי הסיכויים להיכנס ולצאת מההשקעה בנקודה המדויקת הם נמוכים מאוד. בנוסף, משקיעים מנוסים לרוב לא נכנסים בנקודת זמן אחת אלא משקיעים באופן הדרגתי ולאורך זמן ובאותו אופן גם מושכים את הכסף במספר פעימות. על כן, חישוב נכון של התשואה יקח בחשבון את המאפיינים האלו ולרוב יגיע לתוצאה שונה מהחישוב המבוסס על שתי נקודות בלבד.

השקעה בחברות לא בטוחות

נושא נוסף אשר לרוב לא עולה על דעתם של משקיעים מתחילים הוא סוגיית הממשל התאגידי של החברות בהם הם משקיעים. רוב החברות מנוהלות על ידי בעלי עניין אשר אחראים להחלטות האסטרטגיות בניהול החברה. כאשר אדם משקיע בחברה הוא מצטרף כבעל מניות מיעוט ולא נחשב כחלק ממקבלי ההחלטות. עם זאת, ישנם כללים המחייבים את בעלי השליטה בחברה לקחת בחשבון את בעלי מניות המיעוט ולהעביר להם את חלקם בהשקעה כנדרש. חשוב לוודא לפני ההשקעה כי החברות בהן משקיעים אכן עומדות בסטנדרטים של ממשל תאגידי תקין.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 19 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד