בע"ה כ"ה כסלו תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה ההבדל בין הנדסאי למהנדס?

  • תוכן שיווקי
  • י"ט כסלו תשפ"ב - 12:37 23/11/2021
גודל: א א א
צילום: pexels
צילום: pexels

ככל שהפתרונות הטכנולוגיים סביבנו נעשים מורכבים יותר ומוטמעים ביותר מתחומי החיים שלנו, כך הביקוש למהנדסים והנדסאים מוכשרים נעשה גבוה יותר. תהליכי ייצור עוברים אוטומציה רחבת היקף בכל הענפים והדרישה הגוברת להתייעלות הופכת את שלב התכנון לקריטי מאי פעם בענפי תעשייה רבים. לכן, כיום לימודי הנדסה יכולים לפתוח לך דלת כמעט לכל תחום בתעשייה. לקראת הלימודים, בוודאי עלתה גם אצלך דילמה נפוצה – האם ללכת על תואר מהנדס או להסתפק בלימודי הנדסאי. כאן, נבחן את כלל ההבדלים בין המקצעות ונסייע לך לקבל החלטה מושכלת שתואמת את היכולות וההעדפות שלך.  

משך תקופת הלימודים

נתחיל מההבדל המתבקש ביותר – כמה זמן מחיינו נצטרך להקדיש ללימודים? בעוד שלימודי הנדסה נמשכים ארבע ולפעמים אף חמש שנים, לימודי הנדסאי יימשכו שנתיים בלבד. היתרון הבולט בלימודי הנדסאי אם כן הוא מובן מאליו. המסלול מאפשר לנו להיכנס אל שוק העבודה עם הכשרה מקצועית מבוקשת תוך זמן קצר מאוד יחסית. אין הרבה מסלולים כה קצרים שמאפשרים לך ליהנות מתנאי שכר ומקצוע כה יוקרתי יחסית.

זוהי גם כנראה הסיבה שלימודי הנדסאי לרוב נגישים בהרבה לאנשים מכל רקעי החיים וקבוצות הגיל. גם אם החלטת לעבור הסבה מקצועית בשלב מתקדם יחסית בחייך, מסלול ההכשרה המהיר יאפשר לך להשתלב במשרות יוקרתיות ומשתלמות שיוכלו לשנות מהיסוד את העתיד שלך. לעומת זאת, ברוב המקרים מסלולי לימוד הנדסה יכללו בעיקר צעירים בתחילת דרכם. עם זאת, כפי שנראה בהמשך, ישנם גם לא מעט יתרונות שנוכל להפיק אם נחליט ללכת על מסלול לימודים רחב יותר.

אופי ההכשרה המקצועית

לימודי הנדסאי אינם נחשבים ללימודים אקדמיים אלא מסלול להכשרה מקצועית. עם השלמת המסלול, נקבל תעודת הנדסאי אך אם אנו מעוניינים בתואר ראשון, יהיה עלינו להשלים לימודי הנדסה. במסלול ההכשרה של המהנדס, מקבלים הסטודנטים לצד הכלים המקצועיים גם ידע תיאורטי רחב יריעה בתחום ההתמחות שלהם והם מגיעים אל כל תפקיד מקצועי עם ערך מוסף ניכר שמעניק להם את ההילה היוקרתית שאופיינית לתחום. תואר ההנדסה שיקבל המהנדס הוא לרוב בוגר מדעים (B.Sc.) וברוב המקרים הוא יוכל להשתלב בתפקידים בכירים בהרבה. עבור מהנדסים, המסלול להשתלבות במקצועות הניהול יהיה מהיר בהרבה לעומת הנדסאים.

הסמכויות המקצועיות

מהנדס הוא הסמכות העליונה ביותר בתחום המקצועי הרלוונטי. ישנם היתרים, חתימות ואישורים רבים שרק מהנדס מורשה לספק ואילו הנדסאי יהיה מוגבל בסמכויותיו הרבה יותר. כך למשל, הנדסאי אדריכלות אינו רשאי לתכנן מבני ציבור והוא מוגבל במספר הקומות שבאפשרותו לתכנן עבור בניין. אדריכלים, לעומת זאת, אינם מוגבלים בדבר.

האם ניתן לבצע הסבה מהנדסאי למהנדס?

החדשות הטובות הן שגם אם החלטנו ללכת על מסלול מהיר ופשוט יותר כדי להשתלב במהירות במקצוע מכניס, תמיד נוכל להמשיך את תוכנית ההכשרה ולזכות לתואר ראשון בהנדסה. בין אם התמחינו בהנדסאות חשמל ואנו רוצים להשלים תואר ראשון במקצוע הנדסת חשמל או אם אנו רוצים להתמחות בתכנון מערכות תוכנה או ניהול נתונים, הדלת תמיד פתוחה עבורנו. מעבר לעובדה שהלימודים יפתחו בפנינו הזדמנויות תעסוקה חדשות, סביר מאוד להניח שנוכל ליהנות משכר גבוה בהרבה, גם בשנים הראשונות לעיסוקנו בתחום.

כשכל השיקולים הללו ניצבים מול עיניך, כל שנותר לעשות הוא רק לבחון את כל האפשרויות שלך, להעריך את השאיפות והצרכים שלך ולבחור במסלול שיאפשר לך לממש את היעדים שלך בצורה היעילה ביותר. לכל אחד מהמסלולים הללו יתרונות וחסרונות וגם אם נתחרט בהמשך הדרך, תמיד נוכל לעשות שינויים ללא הקרבות משמעותיות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד