בע"ה ד' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה ההבדל בין קרנות השתלמות רגילות לקרנות ייעודיות?

  • תוכן שיווקי
  • כ"ח אב תש"פ - 17:22 18/08/2020
גודל: א א א
(123rf.com)
(123rf.com)

קרנות השתלמות הן סוג פופולארי ובולט של קופת גמל או תכנית חסכון. במקור, כפי ששמן מרמז, קרנות ההשתלמות נועדו למימון השתלמויות של עובדים. עם זאת, בהמשך ועד היום, הן הפכו לערוץ חסכון לטווח בינוני, אשר פתוח בפני כולם ואטרקטיבי בין השאר תודות להטבות המס. בשוק מוצעות קרנות השתלמות כלליות, אך גם "קרנות השתלמות ייעודיות" - כאלה שמכוונות לאוכלוסיות מיוחדות וספציפיות. מה זה אומר בעצם? מהם ההבדלים המשמעותיים בין השתיים?

מה מיוחד בקרנות הייעודיות?

כעקרון, קרנות השתלמות ייעודיות הן קרנות השתלמות שעוצבו כהצעה מיוחדת, עבור אוכלוסיית לקוחות ספציפית. מה שקרנות אלה כוללות והשוני שלהן ביחס לקרנות רגילות של אותה חברה, תלוי פעמים רבות בחברה שמציעה את הקרן. זה יכול להיות דמי ניהול נמוכים במיוחד עבור אותה אוכלוסיה, אפשרות להפקיד לקרן סכומים גבוהים יותר מהתקרה הרגילה שיש על גובה ההפקדות או כל הטבה אחרת. אין כאן בהכרח סטנדרט או חוק מחייב, אם כי יש היבטים שכן מכוסים בחוקים ותקנות שונים. אם ניקח לדוגמא קרן השתלמות לעובדי חברות ניקיון ותחזוקה, מדובר בנושא נקודתי מאוד, שמושפע בין השאר ולדוגמא, מהסכם עבודה קיבוצי שנחתם ב-2013 לתחום זה ומ"חוק העסקת עובדים על ידי קבלני שירות בתחומי השמירה והניקיון בגופים ציבוריים".

המשמעות המעשית

המשמעות המעשית עבור מי שמתעניין בקרן השתלמות, היא כפולה. מחד, כל הנושא קרנות ההשתלמות שימושי ומעניין ושווה בדיקה לעומק. מאידך, ייתכן שאתם עומדים בקריטריונים המתאימים, עבור קרנות השתלמות ייעודיות מסוג כלשהו. אולי עבור קרנות ביותר מסוג אחד. במקרים כאלה, כדאי להתעמק בכל הצעה ולהשוות את ההצעות. 

 

דוגמאות לקרנות ייעודיות

לשם ההמחשה, אלה כמה דוגמאות לאוכלוסיות, אשר יש עבורן קרנות השתלמות ייעודיות: יש קרנות השתלמות לפי תחומים מקצועיים שונים, דוגמת עובדי הוראה וגננות, רופאים, עובדי הייטק, שופטים ומנהלים. יש גם קרנות השתלמות עבור עובדים של מעסיקים גדולים במשק, דוגמת קרנות ייעודיות לעובדי מדינה או לעובדי חברת החשמל.

קרנות השתלמות ייעודיות לעצמאים

עוד אוכלוסיה מיוחדת אשר עבורה מוצעות קרנות השתלמות, היא אוכלוסיית העצמאים. פה כבר יש כמה היבטים מיוחדים, שכדאי לשים לב אליהם במיוחד. החל מ-2008, חסכון פנסיוני מתבטא בפנסיה רק בקצבה - לא מאפשרים למשוך את הכסף שלנו בבת אחת. אחד הפתרונות לכך עבור עצמאים, הוא להשתמש בקרן השתלמות, שם הם יצברו חסכון "הוני". משמע - יוכלו למשוך את כספם בבוא העת, בבת אחת. על רקע זה ומאחר שהחיסכון הפנסיוני נכפה עלינו כחובה, קרן ההשתלמות תהווה בדרך כלל פתרון נוסף ומשלים. כאן חשוב להזכיר, שקרן השתלמות מאפשרת למשוך ממנה כספים, כבר לאחר שש שנים מיום פתיחתה.

למי זה מיועד?

האם קרן השתלמות עבור אוכלוסיה ספציפית, מיועדת רק עבורה? לכאורה, התשובה חיובית וברורה מאליה. בפועל, מאחר שלא מדובר על דבר שהחוק מגדיר ומחייב, כל אדם עשוי להיות בעל כל קרן השתלמות ייעודית, אם הדבר מקובל על החברה שמציעה אותה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד