בע"ה י"ט אייר תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מיני/סופר מיני - מה משמעות הקו המפריד בין שני סוגי הרכבים?

  • תוכן מקודם
  • כ"ה ניסן תשפ"ב - 16:37 26/04/2022
גודל: א א א
Pixabay
Pixabay

רכב מיני, רכב סופר מיני - מה כל ההגדרות האלו אומרות בדיוק? האם מדובר בשתי קטגוריות נפרדות או בשני מונחים שמהווים מילים נרדפות? רבים מצרכני הרכב לא יודעים להבדיל בין שני המושגים. בכתבה הבאה נעשה סדר ונסביר מהו רכב מיני, מהו רכב סופר מיני ומה מבדיל בין השניים.

קטן יותר? גדול יותר?

ראשית חשוב לעמוד על ההבדל הבולט ביותר בין שני סוגי מכוניות המיני: הגודל. ייעודו של רכב מיני הוא בעיקר לנסיעה עירונית. הוא חסכוני בדלק, קל לתמרון לחנייה במקומות צפופים ומותאם לנסיעות קלות מטען, כלומר בעיקר לרווקים או לזוגות נשואים ללא ילדים.

רכב סופר מיני הוא כבר סיפור מעט שונה. מדובר ברכב שמהווה מעין קטגוריית ביניים בין המיני הקלאסי למכונית המשפחתית. כלומר, מדובר ברכב שהוא עדיין קטן ממדים יחסית (בכל זאת, אנחנו לא מדברים על ג'יפ או SUV) אך כבר יותר גדול באופן משמעותי מרכב המיני.

כמה גדול? ארוך בכארבעים סנטימטרים ורחב בכעשרים סנטימטרים יותר מרכבי המיני. מדובר אולי בשינוי שלא נראה משמעותי על הנייר, אך במציאות יש לו לא מעט השפעות בכמה היבטים רלוונטיים לפיהם בוחנים מכוניות.

 

מי החסכוני?

רכב מיני נחשב לרכב חסכוני למדי בצריכת דלק. זאת מכיוון שככל שהרכב קטן יותר, כך הוא דורש פחות דלק להנעה שלו. בהתאם לכך, רכבי סופר מיני הם צרכנים יותר בזבזניים של דלק לעומת המיני, אך עדיין נחשבים לחסכוניים יחסית בשוק המכוניות הכללי.

 

איכות הבטיחות

בשונה מהיבט החסכנות, בטיחות הרכב היא עניין שעובד בדיוק הפוך. ככלל אצבע, ככל שהרכב גדול יותר, כך יש לו אחיזה טובה יותר על הכביש והוא יציב יותר בעת הנסיעה שלו. לכן רכבי סופר מיני נחשבים בהכללה לרכבים בטיחותיים יותר לשימוש.

יחד עם זאת, כדאי לדעת כי רכבי המיני של ימינו מאובזרים במערכות בטיחות מתקדמות, ועומדים בתקנים של מבחני הריסוק האירופיים. שוב מהצד השני, התקן האמריקאי, שנחשב למחמיר יותר לעומת מקבילו האירופי, מכשיל לא מעט רכבים מהקטגוריה הזאת.

 

מה לגבי חוויית המשתמש?

הממדים של רכבי הסופר המיני גדולים יותר מאלו של רכבי המיני. על אף שההבדלים לא נשמעים מאוד גדולים, יש להם השפעה על חוויית המשתמש של הנוסע. בעוד שתא המטען של רכב המיני הוא דבר שכמעט ולא קיים, ואין מקום לנוסעים במושבים האחוריים, רכב סופר המיני מאפשר לשנע מטען נוסף ביתר קלות.

כשמשווים בין הקטגוריות, מדובר באיזון בין כושר נשיאת מטען לעומת קלות תמרון. רכב המיני הקטן יכול להידחק גם לחניות הצפופות ביותר, בעוד שרכבי הסופר מיני מוותרים על יתרון זה לטובת יכולת העברת מטען מסוימת שמותאמת למשל למשפחות קטנות.

 

מדברים במחירים

רכב מיני נחשב לרכב העירוני האולטימטיבי, וככזה קהל יעד עיקרי שלו הוא רווקים ללא משפחות גדולות. מעבר לקומפקטיות שלו, פנייה לקהל יעד זה באה לידי ביטוי גם במחיר, שנחשב לזול מאוד בהשוואה למכוניות משפחתיות או קטגוריות רכב אחרות.

כסדר גודל כללי, רכבי מיני חדשים נמצאים בטווח של שישים עד שמונים אלף שקלים. רכבי סופר מיני הם כבר יקרים יותר באופן מובהק ונמצאים בטווח של מאה עד מאה עשרים אלף שקלים בממוצע לרכב חדש.

באופן טבעי, כאשר מדברים על יד שנייה, המחירים בשתי הקטגוריות צונחים משמעותית, אך ההבדל ביניהן עדיין נשמר. רכב מיני שמור טוב יד שנייה יעלה בין ארבעים לשישים אלף שקלים בממוצע, בעוד שסופר מיני יעלה כשישים עד שמונים אלף שקלים בממוצע כיד שנייה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 48 מהשבוע האחרון