בע"ה ז' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עקירה כירורגית - מידע חיוני

  • תוכן שיווקי
  • ז' כסלו תשפ"א - 12:34 23/11/2020
גודל: א א א

עקירה היא פעולה שרוב בני האדם אם לא כולם היו מעדיפים להימנע ממנה. במקרים שבהם מדובר על עקירה כירורגית, מפלס הלחץ והחששות עולה. מצד שני, ישנם מצבים שבהם ללא עקירה הנזק עלול להיות חמור מאוד, ולכן ההמלצה באופן טבעי היא להתגבר על הרתיעה ולהגיע למרפאת שיניים - ובפרט כזו שעובדים בה מומחים מנוסים בכירורגיה דנטלית.

באילו מצבים מתבצעות עקירות כירורגיות?

ישנן שיניים פגועות שניתן לטפל בהן ולהציל אותן, אבל יש גם מקרים שבהם הפתרון הנכון יותר הוא לעקור את השן שכן נגרם לה נזק בלתי הפיך. לעיתים מתבצעות עקירות כחלק מתהליך אורתודנטי על-מנת להבטיח שיניים ישרות לחלוטין. ההחלטה אם לבצע עקירה "רגילה" או עקירה כירורגית מתקבלת על סמך המיקום של השן הספציפית - אם יש אפשרות להוציא אותה בשלמותה, כפי שהיא, תתבצע עקירה "רגילה". העקירה הכירורגית מתבצעת אם ניתן להוציא את השן רק לאחר פיצול שורשים. בפרט תתבצע הוצאת השן בחלקים, אחרי הפיצול הנ"ל, כשמדובר על שן בינה שנמצאת ליד עצם.

איך מומחה לכירורגיה דנטלית מחליט אם נדרשת עקירה כירורגית?

כדי לדעת אם אפשר להוציא את השן בלי פיצול שורשים ובבת אחת, כל רופא שיניים זקוק למידע - תמונה מלאה ומפורטת של הפה. בהתאם השלב הראשון בטיפול הוא צילום פנורמי. במצבים מורכבים, כשהצילום הנ"ל לא מספק תמונה מפורטת מספיק, ייתכן שיידרש גם צילום CT.

חשוב להדגיש: רופא שיניים בעל יושרה לא יבצע עקירה משום סוג שהוא ללא צילום ובלי לדעת בוודאות מהו הטיפול הנכון - שכן הנזק עלול להיות חמור מאוד!

החלמה בעקבות עקירה כירורגית

לאחר עקירה כירורגית ישנן מספר תופעות לוואי: כאב, דימום ונפיחות. עוד לפני ההגעה למרפאה יש לרכוש משככי כאבים, ולהשתמש בהם עוד בטרם מתפוגגת השפעת ההרדמה המקומית. הנחת שקית קרח על האזור שממנו נעקרה השן ל-20 דקות, הפסקה לפרק זמן דומה ואז חזרה על הפעולה במשך מספר שעות מפחיתות את הנפיחות.

בשעות הראשונות כדאי לנוח, וחשוב לא להפעיל עומס על הפה - ולכן ההמלצה היא להימנע מאכילה ושתייה ולהמעיט בדיבור. כמו כן אסור לשטוף את הפה וגם לא לצחצח שיניים - במשך יממה שלמה. 

לאחר פרק זמן זה תתבצע שטיפה עדינה בעזרת מי פה אחרי כל אחת מהארוחות, כך במשך שבוע שלם. רצוי להבריש בקפידה את הלשון אחרי הארוחות, וכך למזער את כמות החיידקים שנמצאים בפה ואת הסיכון להתפתחות זיהום.

איך להבטיח טיפול בטוח לחלוטין עם מינימום תופעות לוואי?

המפתח העיקרי לביצוע עקירה כירורגית בהצלחה ובעיקר בבטחה הוא הניסיון. כשאל הניסיון מצטרפת יושרה מוחלטת ומחויבות אמיתית לכל לקוח, העקירה תצא לדרך רק לאחר צילום ואבחון יסודי, ותושלם בזמן הקצר ביותר האפשרי ובדרך כזו שתצמצם ככל האפשר את הכאב. בהתאם, מרכז כירורגי שוורץ ארד הוא מקום אופטימלי לביצוע הפעולה כשהיא הכרחית.

 
תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 18 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד