בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שימוש באופרטורים מתקדמים של גוגל לצורך קידום אתרים

  • תוכן שיווקי
  • י"א חשון תשפ"א - 14:08 29/10/2020
גודל: א א א
(פריפיק)
(פריפיק)

אנחנו מכירים את גוגל, מנוע החיפוש הגדול בעולם, כשירות שמאפשר לנו בעיקר לבצע חיפושי טקסט או תמונות פשוטים ולקבל תוצאות רלוונטיות בדף תוצאות חיפוש, כאשר הן ממויינות לפי מידת הרלוונטיות שלהן לשאילתת החיפוש. למעשה, למנוע החיפוש של גוגל ישנה פונקציונליות עשירה בהרבה. במאמר הזה, ננסה לסקור חלק מן האופרטורים שמציעה גוגל לקהל המשתמשים בה במנוע החיפוש, ולהבין כיצד שימוש בהם יכול לתרום לכל פרויקט קידום אתרים שבו אתם לוקחים חלק.

האופרטור site:

האופרטור site: הוא האופרטור שנמצא בשימוש הנפוץ ביותר של כל מי שעוסק בתהליך קידום אתרים. באמצעות האופרטור הזה תוכלו לקבל רשימה של העמודים המאונדקסים באתר. מדוע האופרטור הזה כל כך שימושי בקידום אתרים? ראשית, משום שלפני שיוצאים לדרך בתהליך הקידום, קל להבין האם ככלל מנוע החיפוש של גוגל מאנדקס את העמודים השונים באתר, או שישנה בעיה כלשהי בתהליך האנדוקס. אם חלק לא מבוטל מן העמודים אכן מאונדקס, ייתכן שגוגל יגיע לעמודים הנוספים בהמשך. לעומת זאת, אם עמודים רבים מאוד אינם מאונדקסים - ייתכן שישנה בעיה טכנית, כמו חסימה של הזחלנים בקובץ ה - robots.txt, או בעיית איטיות באתר שמשקשה על הסריקה של הזחלנים.

האופרטור site: מאפשר לנו גם לבצע סריקה זרירה של כותרות המטא ותיאורי המטא באתר ולהבין האם הם עברו סוג של טיוב, ולזהות את מבנה ה - url שבו נעשה שימוש באתר - מרכיב שהוא חלק בלתי נפרד מתהליך קידום אתרים טכני.

כך תריצו את הפקודה:

Site:example.com

שימו לב לשמור שלא יהיה רווח בין הנקודתיים לשם הדומיין. כמו כן, מומלץ לבצע את הפקודה ללא התוספת www כדי לאתר את כלל התוצאות המאונדקסות.

האופרטור ""

השימוש במרכאות יאפשר לכם לחפש את הביטוי שנמצא ביניהן כאשר הוא נמצא באופן מדויק באתרים שונים ברשת האינטרנט. כיצד הדבר קשור בפרויקט קידום אתרים? ובכן שימוש במרכאות יאפשר לכם לנסות ולאתר תוכן משוכפל, באמצעות חיפוש של טקסט ייחודי, שברור לכם שייצרתם באופן אותנטי ומקורי, ואתם לא אמורים למצוא כמותו באתרים אחרים. איתור וטיפול בתוכן משוכפל הוא חלק בלתי נפרד מתהליך קידום אתרים בגוגל.

כמו כן, חיפוש מדויק של ביטוי יאפשר לכם למקד את תוצאות החיפוש באופן משמעותי, ולסנן מתוכן אתרים חזקים שמכילים ביטויים דומים אך שאינם רלוונטיים לכוונת החיפוש לכם.

כך תבצעו זאת:

"This is an excat match”

האופרטור OR

האופרטור OR יאפשר לכם לבצע שאילתא המתייחסת להופעה של לפחות אחד מן הרכיבים שביניהם מפריד האופרטור. מתי הדבר נחוץ? אם אתם מנסים למצוא תוכן בנישה מסויימת, ואתם יודעים שישנן כמה צורות כתיבה מקובלות של ביטויי המפתח העיקריים בנישה, ואתם מעוניינים לאסוף את כולן בחיפוש אחד.

בעברית, שימוש נפוץ באופרטור OR יכול להתבצע על מונח שנוטה ביחיד, או רבים, זכר או נקבה ועוד.

כך תבצעו זאת:

“First” Or “Second”

האופרטור ()

האופרטור () יאפשר לכם לקבץ מספר אופרטורים בשרשור, כדי לייעל את הסקירה של תוצאות החיפוש. למשל, אם אתם מחפשים אחר שמו של אדם, ומעוניינים במידע מן הפרופילים החברתיים שלו, תוכלו לבצע חיפוש כזה:

Personname (site:facebook.com | site:linkdin.com) וכו'.

כך תבצעו זאת:

Last and First Name (site:facebook.com | linkedin.com)

האופרטור -

האופרטור - יאפשר לכם להשמיט תוצאות חיפוש הכוללות את מילת המפתח שאחרי האופרטור. מתי הדבר נחוץ? אם שאילתא רגילה וכללית מחזירה כמות גדולה של תוצאות חיפוש שאינן רלוונטיות, והייתם רוצים למקד את הרשימה הגדולה הזו. דוגמה מובהקת לשימוש באופרטור הזה ניתנת לרוב על מונח החיפוש keyword research בתוספת האופרטור - כאשר הוא מוצמצג למילה tools. הכוונה ברורה: המחפש רוצה לאתר תוכן הקשור בביצוע מילות מפתח, אך לא מעוניין בסקירות על כלים המאפשרים זאת.

כך תבצעו זאת:

Keyword research -tools

האופרטור *

התו המיוחד * יאפשר לכם להחליף כל ביטוי, ולמעשה לאחזור את התוצאות הרלוונטיות ביותר הקיימות במנועי החיפוש עבור יתרת הביטוי. לדוגמה, חיפוש כמו זה יאפשר לכם למצוא מקומות שונים ברומא: המקומות הכי * ברומא.

בתוצאות החיפוש תוכלו להבחין במקומות הכי שווים ברומא, ובמקומות הכי יפים ברומא, המקומות הכי מומלצים ברומא ועוד ועוד.

מתי הדבר שימושי במיוחד? כאשר אתם לא מכירים את ביטויי הזנה הארוך שאתם רוצים לאתר, ומעוניינים שמנוע החיפוש עצמו הוא זה שיציג לכם את היותר פופולריים מביניהם.

האופרטור related:

שימוש באופרטור related: יאפשר לכם לבצע חיפושים של עמודי אינטרנט המכילים תוכן קשור לדומיין המאזוכר לאחר הפקודה.

כך מבוצע החיפוש:

Related:example.com

לשימוש באופרטור הזה יש יתרון גדול בעת מיפוי סביבת התחרות - פעולה מקדמית חשובה בכל תהליך קידום אתרים.

האופרטור intitle / allintitle

האופרטור intitle יאפשר לכם למצוא תוצאות חיפוש רלוונטיות אשר הכותרת שלהן מכילה את מילת המפתח שמגיעה ישירות אחרי האופרטור. Allintitle יאפשר לכם לבצע בדיוק אותו דבר, אלא שהפעם תוצאות החיפוש תכלולנה את כל המילים שמגיעות אחרי האופרטור.

לשימוש באופרטור הזה ישנה חשיבות בכל פרויקט קידום אתרים של אתרים חדשים, משום שהוא מאפשר למצוא הזדמנויות למיפוי ביטויי זנב ארוך רלוונטיים, שעליהם תירצו בשלב ראשוני, לנסות ולדרג את עמודי האתר המקודם.

כך תבצעו את החיפוש:

intitle:searchterm

האופרטור inurl / allinurl

באמצעות האופרטור inurl תוכלו לאתר תוצאות חיפוש שבהן נכלל ביטויי מסויים כחלק מכתובת ה - url. הפקודה allinurl תאפשר לכם לבצע אותו דבר עם שורה של ביטויים. למה הדבר נחוץ במשימת קידום אתרים? בעיקר משום ששילוב מילת מפתח בכתובת העמוד היא אינדיקציה חזקה לכך שהעמוד שאותר אכן עוסק בתחום ובנישה שאותה אתם מנסים לקדם.

כך תבצעו את החיפוש:

inurl:searchterm

האופרטור intext / allintext

האופרטור intext יאפשר לכם לאתר תוצאות חיפוש אשר בהן טקסט מסויים,שאותו תציינו לאחר האופרטור, נמצא בגוף הטקסט עצמו. האופרטור allintext יאפשר לכם לעשות אותו דבר לגבי שורה של מילים כאלו.

גם כאן מדובר באופרטור משמעותי, שכן הוא יאפשר לכם לאתר מאמרים שפרסמו המתחרים שלכם ברחבי הרשת, ולגבש אסטרטגיית תוכן מתאימה כדי להתמודד איתם כחלק מפרויקט קידום אתרים שאתם מניעים.

כיצד תבצעו את החיפוש הזה?

intext:keywordsearchterm

האופרטור filetype

לעיתים, תבקשו כחלק מן החיפוש שלכם, לא לאתר עמודי אינטרנט רלוונטיים, אלא קבצים רלוונטים. דוגמה טובה לכך היא קבצי pdf שמכילים מידע חשוב. הדרך לעשות זאת היא באמצעות הפקודה filetype שתאפשר לכם לציין את סוג הקובץ המבוקש. הנה דוגמה לחיפוש כזה:

Filetype: PDF site:example.com

האופרטור cache:

השימוש באופרטור cache הוא גם פרקטיקה מקובלת בעולם קידום האתרים. באמצעות האופרטור הזה נוכל להבין מהי הגרסה האחרונה של העמוד השמורה באינדקס של מנוע החיפוש של גוגל, וכך גם להבין האם שינויים שעשינו נלקחו בחשבון על ידי מנועי החיפוש.

כך תריצו את הפקודה:

cache:example.com/page

לסיכום

שימוש באופרטורים השונים במציע לכם מנוע החיפוש של גוגל, יוכל לאפשר לכם לאתר במהירות ובאפקטיביות תוצאות חיפוש רלוונטיות, לסנן תוצאות שהן רלוונטיות פחות, וגם לבדוק את בריאות האתר שאתם מקדמים.

מידע נוסף אודות קידום מקצועי בגוגל ניתן למצוא כאן  https://www.personasmedia.co.il/

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


9 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד