בע"ה י"ג סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם הבכי הוא דבר טוב? תלוי בסוג הבכי

על יוסף הצדיק כתוב פעמים רבות שהוא בוכה. האם בכי הוא דבר טוב? תלוי איזה סוג של בכי | רעיון מתוך הספר "הממד הפנימי" לפרשת ויגש

  • הרב יוסי פלאי
  • ו' טבת תש"פ - 10:00 03/01/2020
גודל: א א א

על יוסף הצדיק כתוב פעמים רבות שהוא בוכה. גם על רחל, אמו של יוסף, כתוב שהיא בוכה "מנעי כולך מבכי", אומר לך הקב"ה. כנראה שבכי הוא משהו בגנים של יוסף. האם בכי הוא דבר טוב? תלוי איזה סוג של בכי.

ישנם כמה סוגי בכי. בכי של יאוש ודיכאון שלא מוביל לשום מקום. גרוע יותר, הוא בכי מתוך רחמים עצמיים, הוא מתבכיין. אלו לא טובים. אך יש בכי המגיע ממקום טוב. בספר התניא מובא ציטוט מספר הזוהר האומר כי בכי נמצא בליבי בצד אחד וחדווה, שמחה, נמצאים בלב בצד השני, באותו הזמן. הוא שמח על הטוב שה' נתן לו ועל הנפש הא-לוקית שלו מצד אחד ובוכה על הריחוק שלו מה' במצבו הנוכחי.

יש בכי ושמחה ביחד. בכי בגימטריה שווה לב. הוא מבטא את הנקודה הפינימית ביותר שבתוך הלב. הנקודה הפנימית שבלב נקראת בחסידות יחידה. שבגימטריה היא 'בכיה'. 

אומרים חז"ל שלעתיד לבוא הקב"ה יגאל את עם ישראל מתוך בכי. "בבכי יבואו ובתחנונים אובילם".  זהו בכי מאוד עמוק, גילוי של סוד גדול שאיננו יכולים להכיל אותו לכן אנחנו בוכים ושמחים גם יחד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד