בע"ה כ"א אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כוחה של הגאווה היהודית בצינוק הסובייטי

אסיר ציון יוסף מנדלביץ' מתאר מעט מתחושותיו בצינוק הסובייטי בזמן מלחמת ששת הימים ומספר כיצד השפיעה הגאווה היהודית על חבריו הגויים לתא

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ד שבט תשע"ט - 14:57 20/01/2019
גודל: א א א
שוטרים רוסים ברחבת הקרמלין. ארכיון (לוי לזרוב)
שוטרים רוסים ברחבת הקרמלין. ארכיון (לוי לזרוב)

 

למדנו שיציאת מצרים הייתה בשם הו'יה , של מהוה עולמות ,לא רק בשם ש-די, המשדד מערכות הקיימות. כמו שיום השישי בבריאת העולם לא נשלם אלא בשישי בסיון ביום מתן תורה כך גם יציאת מצריים הייתה בריאה חדשה של העולם.

לא רק בני ישראל יצאו מעבדות לחירות, אלא נברא מציאות של חירות כאשר לא ישלוט האדם באדם לרע לו. אם כי את הממד החרות חי וממש כול אדם וכול עם על פי מדרגתו, נוצרה אופציה של החרות שלא הייתה קיימת עוד.

מאז ועד היום עם ישראל מביא גאולה לאנושות. בתקומת עצמאות ישראל בתש"ח, התחילה להתפורר אימפריה בריטית, קמו במקום מושבות מדינות עצמאיות באפריקה ובאסיה, כול אחת על פי ערכה ותבונתה.

מלחמת ששת הימים הביאה בשורה לעמים הכבושים מתחת עול סובייטי מאז מלחמת העולם השנייה.

 מלחמת ששת הימים לא היה רק פורקן לישראל, אלא סימן שאת הנשק הסובייטי ואת ברה"מ ניתן לנצח. אולי כאן בארץ לא ידעו להעריך נכונה את המשמעות של הניצחון , אך עמים אחרים הבינו ולמדו.

"אביב של פרגה"- ( Prague Spring) והקמת תנועת פועלים בפולניה (Solidarity)- היה יוצאי פועל של הנצחון במלחמת ששת הימים). אני זוכר כיצד אנו, פעילי מחתרת יהודית בברה"מ הקשבנו לשידורים על תהליך מהפכני בצ'כיה  כאשר ראשי המרד שם, הופיעו בפני ציבור שלהם במדים של חיל צה"ל.

גם האויבים הבינו את זאת. סיפר לי בן דודי, ד"ר מנחם גורדין, שביום פלישה של הסובייטים לצ'כיה, הוא נקרא לחקירה בקג"ב.

לדבריו, בנין של הקג"ב. בריגה כולו היה רועש. לחוקרים לא היה פנאי "לטפל" בו. אחד הקצינים נכנס לחדר, בו היה עצור ופלט- "כחותנו פלשו לצ'כיה".

אמר והסתכל לתגובתו של העציר- לאמור- "נגמור עם הלאומנים בצ'כיה ואז נטפל גם ביהודים לאומנים ברוסיה".

הוא רק את הקשר. גם אני ראיתי. כאשר חזר בן דודי מהחקירה וספר לי, קמצתי אגרופים ואמרתי לעצמי- "לא ישברו אותנו, אנחנו ננצח". "אתם בכוח, גם אנחנו בכוח".

היה זה סמוך לתחילת הכנות ל"מבצע חתונה"- ניסיון להשתלט באופן הפגנתי על מטוס סובייטי, לגרום לתסיסה בכל העולם ולפרוץ את "מסך הברזל".

 למרות שעיקר המטרה הייתה להביא גאולה לעם ישראל בגלות רוסיה, היה במאבק שלי משום נקמה לסובייטים על האלימות נגד העם הצ'כי והחזרת המלחמה שערה.

המאבק היהודי שלנו הביא גאולה לעמים בכיבוש סובייטי. היה להם לאות שאפשר להילחם נגד ברה"מ.

אחרי "משפט לנינגרד" בדצמבר- ינואר 1971, חזרה אחותי אווה ז"ל מהמשפט לריגה, נגשה לעבודתה בתור מילדת בבית החולים הראשי של לטביה.

היא התנצלה בפניה של האחות הראשית, על העדרה מהעבודה. ענתה לה האחות לטביה- "על מה את מדברת אווה היקרה, איזה התנצלות! אנחנו גאים בכם".

נוצר מצב פרדוקסלי, כאשר לטביים שהיה מתחת לכיבוש הסובייטי התגאו ביהודים שחירפו את נפשם במאבק נגד רודנות הסובייטית.

אותם לטביים שרצחו את כל היהודים במדינתם בזמן מלחמת העולם השנייה, עכשיו התגאו בנו - כי ראו קרן אור להחזרת עצמאותם.

כך אמר לי בשבתי בצינוק, אחד מראשי התנועה האוקראינית דאז , אלכס לוקיננקו- "אתם יהודים משמשים לנו סמל ותקווה במאבק לעצמאות אוקראינית".

והתואם, אנחנו, אסירי ציון זכינו בהרבה תמיכה מצעירים אוקראינים ואחרים במכלאות סיביר, כאשר הם הוו את הרוב של האסירים במקומות הללו.

ה"סוביטולוגים"- המומחים לברה"מ מודים במחקריהם שמאבק למען עלייה של יהודי ברה"מ, היה לאחד הגורמים המכריעים להתמוטטות אימפריה הרשע זאת. כך הבאנו גאלה לכול עמים מדוכאים  של ברה"מ. חומת ברלין לא נפלה קודם שאני וחברי הגעתנו לחומות ירושלים ולכותל המערבי.

עם ישראל – אור לגויים. ניבא על כך כבר לפני 2800 שנה ישעיהו הנביא.. גם לנו כדי לפעמים להזכיר את עצמנו , כדי שניידע את גודל אחריות שהטיל עלינו הקב"ה .

וישלח ה' את עם ישראל מעבדות מצרים לגאולת העולם.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד