בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל אחד מאיתנו הוא כלי במשכן

בפרשת השבוע מצווה ה' "ועשו לי מקדש" המקדש נבנה מתוך העם "ושכנתי בתוכם" כל יהודי הוא עוד כלי שרת במשכן ובמקדש

  • מערכת הקול-היהודי
  • ג' אדר תשע"ט - 08:49 08/02/2019
גודל: א א א
ארון קודש (אלי איטקין)
ארון קודש (אלי איטקין)

השבת פרשת השבוע היא פרשת תרומה. בפרשה אנו מצווים לבנות משכן ובתוכו כלים - "כלים מכלים שונים", וה' מבטיח שהוא ישכון בתוכנו כשנשלים את המצוה הזו.

   מצוות בניית המשכן היא מצוה שנאמרת בלשון כללית - 'ועשו' לי מקדש, כל אחד צריך לקיים את המצווה הזו. על כל אחד ואחד מאתנו חל חיוב לתת תרומה משמעותית לבנית המשכן וכלי הקודש. 

תכל'ס, לפני שבונים בפועל בית מקדש עם כל הכלים שבתוכו יש עוד דברים לעשות (כמו להמליך מלך וכו'). אז בינתיים (עד שנבנה את בית המקדש במהרה בימינו אמן) ננסה לחשוב ולהבין איך אנו לוקחים את המצווה של בנית המשכן ועשיית כלי המשכן, לעבודת ה' שלנו. איך לעבוד את ה' (עד כדי שישכון בתוכנו) ביום יום..   

כל מקום וכל סיטואציה שאנחנו נקלעים אליה כאן בעולם יכולה להיות משכן. אם כן - הכל טוב! כל אחד רוצה שה' ישכון פה בקרבנו, כל אחד מסתכל איך כל מקום הוא משכן של ה', והכל מושלם! בנינו סביבנו משכן כמו שצריך, לא?
אבל זה לא מספיק לרצות באופן כללי את המשכן, לא מספיק רק לזעוק שכאן זה המשכן - צריך גם כלים קדושים במשכן! כדי שהשכינה תשרה בשלימות במשכן שבנינו סביבנו צריך כל אחד לראות איך כל אדם שלידי הוא לא בלוק, כל יהודי שאני רואה ופוגש - הוא אישיות מענינת וקדושה. הוא אחד מהכלים הקדושים של המשכן שאנו בונים. 

ככה זה גם בחודש אדר - המשכן, העבודת ה' של חודש אדר, מתבטאים בעיקר בשמחה. כל מצווה בכל זמן צריכה להיות בשמחה גדולה, אך בחודש אדר העבודת ה' היא הכי בדרך של שמחה - ''משנכנס אדר מרבין בשמחה". אך צריך לזכור ששמחה אמיתית של יהודי יכולה להיות רק עם עוד יהודי. לא שאם אין לידי יהודי אני לא יכול להיות שמח - אלא שהשמחה שלי היא שמחה כללית של כל עם ישראל. גם אם אני שמח ממשהו פרטי שקרה לי, אני חייב לזכור שהשמחה שלי היא לא רק שלי, אלא היא של כל היהודים. ברגע שכל דבר שמשמח אותי יהיה בשבילי שמחה של כל עם ישראל - אני כבר יקבל כל אדם בסבר פנים יפות, תהיה שמחה פורצת גדר, "חיוך מביא חיוך" :-) ועל ידי כך נזכה לחוש של חודש אדר - חוש השחוק, כאשר יבוא משיח צדקנו בזכות השמחה והאהבה בין כל היהודים, ו"אז ימלא שחוק פינו".

*** 

המאמר פורסם לראשונה בעלון "לכתחילה" היוצא ביישוב בת עין וביישובי גוש עציון כחלק מפעילות תורנית שוטפת שמקיים ארגון "צעירי בת עין". 

הארגון עורך פעילויות לנוער וילדים ופועל לחיזוק הזהות היהודית ברחבי גוש עציון.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד