בע"ה י"ט אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ביטוח לרכב משפחתי – מה חשוב לדעת?

  • תוכן שיווקי
  • ג' תשרי תש"פ - 17:11 02/10/2019
גודל: א א א

רכשתם רכב חדש למשפחה? חשוב להכיר את החוקים בארץ הנוגעים לביטוח הרכב, הנוסעים בו ואנשים העשויים להפגע מסביבתו. במאמר זה נדון בקצרה בהבדלים בין ביטוח החובה, ביטוח צד ג' ובביטוח מקיף. כמו כן נכיר את הדרך בה מחושב התשלום השנתי של הביטוח המכונה "פרמיה" וכיצד ניתן להוזילו?

ביטוח חובה לרכב

ביטוח החובה הנרכש על ידי הנהגים אינו מכסה כלל את הרכב עצמו. במקרה של תאונה ביטוח החובה יכסה עלויות טיפולים רפואיים (נזקי גוף) של אדם שנפגע בתאונה שנגרמה על ידי בעל הפוליסה. הסיבה שהמדינה מחייבת רכישה של כיסוי כזה היא שאמנם פגיעות קלות יחסית מכוסות על ידי קופות החולים (כמו רגל שבורה) אך הנזקים הנלווים כמו נכות או פגיעה קשה יותר לא מכוסים. במקרה זה, נהגים רבים עשויים למצוא עצמם חייבים לשלם מאות אלפי שקלים לאדם שנפצע קל או בינוני או מיליוני שקלים לאדם ששותק כתוצאה מהפגיעה. ביטוח החובה יכסה את הנזקים הללו עד לתקרת הנזק הקבועה בפוליסה.

ביטוח צד ג'

ביטוח צד ג' נועד להוסיף כיסוי לרכושו של אדם שנפגע כתוצאה מהתאונה. לדוגמה: אם הרכב המשפחתי שלכם פגע ברכב אחר, הביטוח יכסה את הנזקים לרכב האחר. חשוב לדעת, כי ביטוח צד שלישי אינו מכסה את הרכב שלכם. הכיסוי היחיד לנזקים של הרכב שבו אתם נוהגים הוא חלק מהביטוח המקיף.בוודאי תשאלו: למי מתאים לעשות ביטוח צד ג'? כיסוי זה מתאים למי שאין באפשרותו לעשות ביטוח מקיף או למי שיש בבעלותו מכונית ישנה מאד שחברות הביטוח אינן מעוניינות לכסות בביטוח מקיף. הכיסוי מעניק מטריה רחבה יותר של הגנה כנגד נזקים לאדם אחר ומשלים את ביטוח החובה.

ביטוח מקיף

הביטוח המקיף כולל את כל הכיסויים של ביטוח צד ג' בתוספת נזקים שעשויים להגרם בעקבות תאונה גם לרכב שלכם. מלבד זאת הוא כולל פיצוי במקרה שהרכב נגנב, נפגע מנזקים שונים של מזג אוויר או אפילו (במרבית הפוליסות) אם נפל עליו עץ. חברות ביטוח רבות מוסיפות גם כיסויים נוספים כמו שבר של מראה או שמשה או גניבה של מפתחות הרכב. אם ננעלתם מחוץ לרכב תוכלו להשתמש בביטוח המקיף להזמין פורץ או להחליף את מפתח הרכב במידה ומפתח זה אבד.

הרחבות לביטוחים

פוליסות ביטוח באופן כללי ובכללן גם פוליסות ביטוח רכב מאפשרות להוסיף לפוליסה הבסיסית המוצעת במחיר קבוע תוספת "הרחבות". "הרחבות" הן כיסויים שאינם חלק מהפוליסה הקבועה וניתן להוסיפם לשנה אחת בלבד, להסירם מהפוליסה בעת הצורך או לשנותם קמעה. הרחבות אלה יכולות להיות כיסוי כנגד נזק שהתרחש במהלך "מחאה אלימה" למשל או כיסוי כנגד רכב שנפגע במהלך רעידת אדמה.

במידת האפשר, כדאי להוסיף הרחבות משום שאם התרחש מקרה ביטוח ולא הייתה לכם ההרחבה המתאימה לא תוכלו לקבל את הפיצוי על הנזק שנגרם לרכב גם אם אבד לחלוטין.

תמחור הפוליסות

תמחור הפוליסה השנתית מתבצע על פי מספר פרמטרים המאפשרים לחברת הביטוח לשקלל מבחינה סטטיסטית - מה הסיכוי שהרכב שלכם יהיה מעורב בתאונה? בין השאר נבדק מין הנהג (נשים מועדות פחות לתאונות), גיל הנהג, וותק הנהיגה, סוג הרכב, שנתון הרכב ואפילו הצבע של הרכב. בהקשר זה, הידעתם כי רכבים שחורים ואדומים מועדים יותר לתאונות?  

כל חברת ביטוח מתמחרת באופן שונה את הפוליסה (במיוחד את הביטוח המקיף) ולכן כדאי לפנות לחברות הביטוח ולקבל מספר הצעות שונות. בנוסף, חברות הביטוח הגדולות מאפשרות להזמין פוליסת ביטוח באמצעות האינטרנט ומעניקות הנחה על הזמנה זו. מדוע? משום שהן אינן צריכות להשקיע משאבים בנציג מכירות טלפוני האוסף מכם את הפרטים.

האם חייבים לדווח לחברת הביטוח מי הנהגים ברכב?

אם מדובר בנהגים וותיקים ללא היסטוריה של תאונות וסירובי ביטוח תוכלו לעשות ביטוח לכל נהג מגיל 24. אם יש במשפחה נהגים צעירים או חדשים יש לרכוש הרחבה מיוחדת בפוליסה עבורם. במקרים מסוימים אם אתם מציינים את שמות הנהגים ("נהג נקוב") תוכלו להוזיל את עלות הפוליסה. כיצד? אם נהגים אלה מועדים פחות לתאונות חברת הביטוח תשקלל את הנתונים בעלות הפוליסה ותוזיל את הביטוח.

דרך נוספת להוזיל את הפוליסה היא התקנה של מערכות הגנה לרכב אזעקה למשל: מערכות חכמות להגנה על הנהג ולמניעת תאונות (מבית מובילאיי) וכן לשמור את הרכב בחניון סגור ומאובטח.

לסיכום, לפני שאתם רוכשים ביטוח רכב מומלץ להתקשר למספר חברות ולברר הצעות מחיר או לבצע את הרכישה באמצעות האינטרנט.

***

*מערכת הקול היהודי אינה אחראית על התוכן הפרסומי באתר, האחריות הינה על המפרסם בלבד

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד