בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקשר בין דליפת שתן לדיכאון

  • תוכן שיווקי
  • ו' אדר תש"פ - 09:49 02/03/2020
גודל: א א א

מה זה דליפת שתן?

דליפת שתן או בריחת שתן היא תופעה נפוצה אשר שכיחותה עולה בקרב אנשים מבוגרים. נתונים מראים כי עד כשליש מהאוכלוסייה יסבלו בשלב כזה או אחר מבריחת שתן ברמות שונות של חומרה. התופעה מתבטאת בתחושה של דחף חזק למתן שתן, באופן תדיר מאוד, וכן בשליטה חלקית או בחוסר שליטה מוחלט בשלפוחית השתן. הסיבות לתופעה הן משתנות ונובעות בעיקר מהיחלשות השרירים האחראים על הסוגרים או בגלישה של שלפוחית השתן כלפי מטה מסיבות ביולוגיות כמו הריון, לידה או הפסקת מחזור.

הסיבות לדליפת שתן

אמנם ישנן סיבות ביולוגיות שונות המובילות לדליפת שתן אך אף אחת מהן לא מהווה גורם ישיר לתופעה ואפשר שהן יקרו גם בלי להוביל לבריחת שתן. כמו כן, יש להבדיל בין שתי תופעות דומות אך שונות - האחת דליפת שתן במאמץ והשנייה דחיפות במתן שתן. הראשונה מתבטאת בבריחת שתן עקב פעולות הכרוכות במאמץ של שרירי הליבה המגדילים את הלחץ התוך בטני ומובילים לדליפת שתן. במקרה הזה הסיבה העיקרית היא אכן היחלשות של שרירי רצפת האגן ואכן הפתרון הטוב ביותר לכך הוא חיזוק השרירים האלו באמצעות תרגילים ייעודיים כמו פיזיותרפיה לרצפת האגן או שיטת פאולה. התופעה השנייה, דחיפות במתן שתן, מתבטאת בהתכווצויות חוזרות של שלפוחית השתן היוצרות תחושה של דחף במתן שתן וכן בבריחה של שתן. ההסברים לתופעה זו מעורפלים יותר והם קשורים גם בבעיות ביולוגיות ושינויים נוירולוגיים הכוללים לחץ נפשי גבוה ודיכאון.

הקשר בין דליפת שתן לדיכאון

הקשר בין התופעות מתקיים באופן דו כיווני. דיכאון ממושך ומצב של לחץ נפשי מתבטא בשינויים נוירולוגיים וכימיים המשפיעים על פעילות שלפוחית השתן ויכולים להוביל לתופעות של דחיפות במתן שתן ובריחת שתן. כמו כן, קיים גם קשר הפוך - הסובלים מבריחת שתן בדרך כלל מרגישים בושה, התפקוד היום יומי שלהם נפגע והדבר עלול להוביל גם לחרדה חברתית ודיכאון.

איך ניתן להתמודד עם הבעיה?

ראשית, חשוב לעבור אבחון רפואי ולזהות האם מדובר בתופעה של דחיפות במתן שתן או דליפת שתן במאמץ, שכן מדובר בתופעות שונות ולכן גם האפיק הטיפולי שלהם שונה. עם זאת, נמצא כי שינוי אורח חיים הכולל הורדה במשקל והימנעות ממשקאות המגבירים את הגירוי בשלפוחית השתן כמו קפה ותה מסייעים בהקלה לסובלים מהבעיה. כמו כן, לחיזוק שרירי רצפת האגן ישנה השפעה גדולה על יכולת השליטה במתן השתן וזו דרך מומלצת להתמודד עם הבעיה. בנוסף, ישנו גם אפיק תרופתי הכולל כדורים המקלים על תחושת הדחיפות ומגבירים את סף הגירוי של שלפוחית השתן. טיפול נוסף העשוי לסייע בתחושת המבוכה הנובעת מהתופעה הוא שימוש באמצעי ספיגה מתקדמים כמו תחתונים רב פעמיים או תחבושות. מדובר אמנם בפתרון לבעיית המבוכה ולא לתופעת הדליפה בכללותה אך הדבר יכול להוביל לשיפור ניכר במרגש ולשפר את חייהם של הסובלים מהתופעה בצורה ניכרת.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד