בע"ה י"ז אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קונים עצי פרי? כדאי שתדעו

צפו בסרטון של מכון התורה והארץ על המשתלה הביתית המפוקחת הראשונה - משתלה כהלכה

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"א אב תשע"ז - 11:22 13/08/2017
גודל: א א א

כלאיים? ערלה? הרכבות מותרות ואסורות? הא העץ הונח על הקרקע או על משטח בטון? לא רבים יודעים אך נושא קניית עצי פרי במשתלות לציבור הפרטי פרוץ ביותר וטומן בחובו בעיות הלכתיות רבות. לצורך כך החלו במכון התורה והארץ לפקח על משתלת מרמלשטיין של מגורשי גוש קטיף, אשר עשתה מהפך ועברה לעמוד בכל הסטנדרטים ההלכתיים בפיקוח אגרונום מכון התורה והארץ מרדכי שומרון.

צפו:

משתלת מרמלשטיין הנמצאת בצומת גני טל סמוך לגדרה, שייכת למשפחת מרמלשטיין ממגורשי גוש קטיף. בעקבות שאלות הלכתיות רבות של לקוחות המשתלה, יצר מורדי מרמלשטיין בעל המשתלה, קשר עם מכון התורה והארץ, מה שהבשיל בסופו של דבר לפיקוח הלכתי של ממש בכל הנוגע לערלה וכלאיים.

פיקוח ערלה אמנם קיים כיום בחלק מהמשתלות הסיטונאיות, אולם מדובר במשתלות בהן לא קונים לקוחות פרטיים. פיקוח בנושאי כלאיים לא קיים כיום באף משתלה, וכך הלקוח הפרטי עומד אובד עצות כשכמעט ואין דרך לדעת האם העץ הורכב על כנה כשרה או פסולה, וכן את המניין המדוייק של שנות הערלה.

על פי הערכות מכון התורה והארץ, עשרות אחוזים מעצי הפרי במשתלות כיום הם עצי כלאיים המורכבים באיסור. הבעיה ההלכתית החמורה ביותר בנושא הכלאיים הוא קיום העץ, אותו בסופו של דבר מבצע הלקוח ששותל ומגדל אותו.

בנוסף ישנן בעיות ובלבול גדול בכל הנוגע לנושא הערלה. "רוב האנשים בטוח שאם העץ בן 3 ומעלה, אזי אין בעיה של ערלה", אומר אגרונום המכון מרדכי שומרון, "אלא שזה נכון רק בתנאים מסוימים של גידול העץ. אבל אם לדוגמא העץ יושב במשתלה על בטון, הרי גם אם הוא בן עשר - צריך לחשב את שנות הערלה מחדש. בנוסף ישנן הוראות מיוחדות להעברה ושתילה של העץ, אשר אם לא יתבצעו ספירת הערלה תעשה מחדש".

"במהלך תהליך הפיכת המשתלה למפוקחת התברר ל שלמרות שניסיתי להביא עצים ללא כלאיים, בלי ידיעתי היו לי המון עצי כלאיים במשתלה", מספר מורדי מרמלשטיין בעל המשתלה."בנוסף התברר לי שמחוסר ידיעה אמרתי לאנשים דברים לא נכונים לגבי ערלה. כיום אנחנו יודעים להסביר הלכתית את המצב לאשורו ויודעים מה לבדוק בכל התהליך".

במכון התורה והארץ מסבירים כי המטרה בפיקוח, הנעשה אגב ללא מטרות רווח, היא שלקוח יוכל לקנות עץ ללא כל שאלה, ויוכל לדעת את כל גלגוליו מאז יצירתו במשתלה הסיטונאית ועד להגעה אליו הביתה. הקונים במשתלת מרמלשטיין אף מקבלים במסגרת הפיקוח דף הנחיות המפרט את צורת השתילה הנכונה, את הבעיות השונות העלולות להיווצר ואת הפתרונות להם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד