בע"ה כ"ד אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כמה מטעי עצים יש בישראל?

ט"ו בשבט; ראש השנה לאילנות

  • י"ג שבט תשע"ז - 20:23 09/02/2017
גודל: א א א
(מרים פייגא בונימוביץ, tps)
(מרים פייגא בונימוביץ, tps)

לרגל ט"ו בשבט פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נתונים על מטעים ברחבי הארץ. נתונים על מטעי עצי הפרי ועל עצי יער. כמו גם על מצבו של שוק הפירות היבשים בארץ. הנתונים שפורסמו מתייחסים לשנת תשע"ו בהשוואה לשנת תשע"ה שהייתה שנת שמיטה ולשנים קודמות.

מטעי עצי הפרי כוללים את פירות ההדר כקבוצה אחת גדולה, ופירות נוספים המאפיינים את מטעי הארץ. כמובן, שבהשוואה לשנת תשע"ה ישנה עלייה משמעותית במספר הנטיעות החדשות מכיוון ששנת תשע"ה הייתה שנת שמיטה, אך ישנה ירידה, כמעט רצופה, במספר הנטיעות החדשות ברחבי הארץ משנת תש"ע.

הירידה החדה בכמות הנטיעות החדשות קיימת בעיקר בעצי ההדר ככל הנראה בשל הידלדלות השטח המתאים לגידולם. עם זאת, נתוני תפוקת המטעים מגלים כי על אף שישנה ירידה בתפוקת פרי ההדר, ירידה זו היא מזערית. במטעי פרי אחרים לעומת זאת, נרשמה עלייה בעיקר בתפוקת המנגו, הבננות והאבוקדו.

בנוגע לנטיעות היער המבוצעות על-ידי קק"ל, בשנה החולפת הייתה עלייה משמעותית במספר הדונמים שניטעו. בסך הכול, ניטעו 4,700 דונם של עצי יער בשנת תשע"ו, כאשר 1,000 דונם ניטע בשטחים חדשים ואילו היתר ניטעו כחלק מחידוש יערות. רוב הנטיעות של עצי היער היו של מינים 'רחבי עלים' ואילו מיעוטם היו 'עצים מחטניים' כאשר רוב המחטניים היו עצי אורן למיניו השונים.

נתונים נוספים פורסמו לגבי שוק הפיצוחים והפירות היבשים בארץ. על אף הירידה במחירם בשנה החולפת ב-5% לערך, ניתן לראות כי עדיין פירות אלו הם 'עסק לעשירים'. בחלוקה של משקי הבית לישראל ל'חמישונים' ניתן לראות כי החמישון התחתון מוציא כ-33 ₪ בחודש על פיצוחים ופירות יבשים, בעוד שהחמישון העליון מוציא כ-77 ₪ בחודש.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד