בע"ה ה' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"יישוב הארץ של אדם אחד על מאות דונמים"

ארז וורד בן סעדון הקימו את יקב 'טורא' המצליח בשומרון. על חיים של שליחות גדולה בפיתוח חקלאות יהודית בארץ ישראל: "היינות הם שגרירים של עם ישראל"

  • דוד אור שחר
  • ט"ו שבט תשע"ט - 09:47 21/01/2019
גודל: א א א
בן סעדון בכרם (יקב טורא)
בן סעדון בכרם (יקב טורא)

ורד וארז בן סעדון וחמשת ילדיהם מתגוררים ביישוב רחלים שבשומרון. השניים הקימו את יקב היין המשובח 'טורא' ובנוסף, הקימו בית בד לייצור שמן זית איכותי וייחודי.

לרגל חגם של החקלאים תפסנו את ארז לראיון קצר ולעניין על חייו של חקלאי יהודי בשומרון.  

ט"ו בשבט:

עבורי זה חג. זה ראש השנה במידה מסויימת לחקלאות וליינות. אהבה גדולה ותחושה של יציאה מעבדות העבודה החקלאית של השנה החולפת לשחרור של השנה החקלאית הבאה.

יישוב הארץ:

עבורי יישוב הארץ זו חקלאות. דבר ראשון לפני בניה לפני הכל. יישוב הארץ של אדם אחד שיכול להתפרס על מאות דונמים. שאדם בונה בית יכול להתפרס על מאה מטר חצי דונם. אבל נטיעות זה חלק מהיופי של הארץ חלק מהתגשמות הנבואה. חלק מההוכחה שא"י נותנת פירותיה בעין יפה. חיזוק באמונה והבנה שנבואות התנ"ך מתגשמות

הר ברכה:

זה הר שכשמו כן הוא: הר של ברכה חקלאית גדולה. הגובה ועצם העובדה שהברכות נתנו על ההר הזה כל הדברים האלה יחד נותנים תוצאה יוצאת דופן. עבורי ההר הזה הוא גם הר של ילדות של נערות אני במחזור הראשון של הישיבה שם וההר הזה השקעתי בו את מיטב שנות צעירותי. אני מתפלל שהחקלאות תמשיך לשגשג בו עוד שנים רבות קדימה

גפנים:  

זה הפרי היחידי שקיבל ברכה מיוחדת עבור הנוזל שיש לו. מגפנים ניתן להפיק יין משובח ביותר

יינות:

יינות ובמיוחד יינות פה מהרי השומרון, כל הזמן מהדהדים בראשנו הפסוקים "עוד תטעי כרמים בהרי שומרון נטעו נוטעים וחיללו". זה פשוט תחושת שליחות, של שיתוף בגאולת ישראל ובהגשמת הנבואות.

בנוסף לכל זה במסגרת המאבק על ארץ ישראל היום אנו מרגישים שעשיית היין זה בעצם תרומה משמעותית ביותר להסברה להחזקה של חבלי הארץ האלה והאחזקה בהם. היינות הם שגרירים של עם ישראל והם עושים את העבודה בצורה מצוינת.

שמן זית:

אנו מגדלים זיתים כבר 11 שנה ואחרי כמה שנים הגענו למסקנה שאם אנחנו רוצים גם להתפרנס מזה וגם לעשות את זה בצורה מקצועית אנחנו חייבים להקים בית בד קנינו את בית הבד של משפחת שוקר שיפצנו אותו והתחלנו לייצר.

תחרויות בינלאומיות:

תחרויות בינלאומיות והזכייה בהם זה שוב ההוכחה שא"י נותנת פירותיה בעין יפה. יין טוב קודם כל מתחיל בכרם.

כשהכרמים מניבים פירות מעולים גם היינות מעולים. הזכיה במדליות זו הוכחה לכל העמים בעולם שעם ישראל חי בארץ שלו והארץ שלו נותנת לו פירות בעין יפה ובצורה איכותית מאוד.

טעימה עיוורת:

שמשתתפים בטעימות עיוורות מה שנקרא, בלי ידיעה מאין הגיע היין, גם זוכים במדליות גדולות. ארץ ישראל היא לא רק מה שומעים בתקשורת, אלא גם ארץ של חיים יפים, חיים טובים חיים נורמליים. חיים של עונג וכבוד.

עבודה עברית:

אנחנו מאמינים בחקלאות יהודית. כמובן עם ערבים לא עובדים בכלל. אבל לא כל העובדים בכרם יהודים, יש תאילנדים.

ניסינו מאוד להשיג רק יהודים אבל לצערי לא הצלחנו. גם התאילנדים שיש לנו מתוך 20 עובדים יש רק שלוש...

האישה שלצידו:

אשתי היא נכדה לניצולי שואה, מצד אבא. מצד אמא להולנדים גויים שחלקם שיתפו פעולה עם הנאצים.

כשהייתה ילדה קטנה עלתה לארץ עם ההורים שלה שכיום גרים בכוכב השחר הם התגיירו אצל הרב גורן זצ"ל. היא שרת החוץ של היקב אחראית על כל השיווק והמכירות של היקב והיא מקבלת את כל האורחים החשובים של המועצה האיזורית שומרון.

עברו פה כל המי ומי של המדינה. מבנימין נתניהו ועד אחרון העיתונאים והפובליציסטים. גם אנשים ודמויות מחו"ל כל מי שהיא נפגשת איתו מתחבר לאמירה שלנו לזה שאנחנו חלוצים ואידיאליסטיים שומרי חוק וכו' ממש כל המי ומי. הדבר יוצר שינוי תודעתי.

BDS:

הוא עושה לנו נזקים בשוליים. ב"ה הציבור שלנו וגם עם ישראל בארץ ובחו"ל ממשיך לקנות את היינות שלנו אנחנו ברוך ה' הולכים גדלים ומתפתחים ומאמינים שהכל יתהפך ויהיה לטובה

 

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 36 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד