בע"ה י"ח אדר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"עד עכשיו היא בכתה - עכשיו רחל מחכה לבניה"

מרים עדני מנהלת הקרן למורשת קבר רחל מספרת על 25 שנים של פעילות למען החיבור בין האם האוהבת לבניה, ומשתפת בסיפורי ניסים מדהימים

  • דוד אור שחר
  • ט' חשון תשע"ט - 20:25 18/10/2018
גודל: א א א
קבר רחל בהילולא צילום: מוסדות קבר רחל
קבר רחל בהילולא צילום: מוסדות קבר רחל

מרים עדני, תושבת ירושלים, נשואה, אם לשבעה ("אחד לא נמצא איתנו פיזית, מנחם ציון ז"ל שנלקח מאיתנו בחטף לפני שבע וחצי שנים"), מנהלת הקרן למורשת קבר רחל.

הקרן למורשת קבר רחל:

מנהלת את הקרן למורשת קבר רחל 25 שנים. המטרה להחדיר את מורשתה של רחל בעשיית חסד ושמירה על כבוד הזולת באשר הוא, אחדות ואהבת ישראל. הקמנו כולל בקבר רחל והתחלנו עם כנסי נשים שמילאו את בנייני האומה ביותר מ-3000 נשים.

הצלחנו להביא לקבר רחל אנשים מיותר ממאה מדינות בעולם. אנו עורכים כנסים ביום פטירת רחל אמנו, וכמעט שאין שכונה בית ספר או סמינר או אולפנה שלא מציינים כיום את יום הילולת רחל.

תפילה:

הרבה אנשים שואלים אותי למה דווקא קבר רחל, הרי אפשר להתפלל בכל מקום: בכותל או בבית הכנסת בדרך. אז למה דווקא קבר רחל? אלא שבקבר רחל מרגישים משהוא אחר. איך אפשר לפרש את זה? יש מאמר חז"ל שאומר שכל השערים ננעלו לבד משערי דמעה שלא ננעלו.

יש משהו כשמגיעים לקבר רחל ופשוט כולם בוכים שם. נשים, גברים, ילדים, קצינים וחיילים. כולם בוכים.

כולם מרגישים איזה ופרקן שמותר להם לספר לאמא סוד אישי ולהתפרק, לגלות כל מה שמעיק על ליבם. כשננעלו שערי תפילה שערי דמעה לא ננעלו, וזה המקום שקיבל את דמעות עם ישראל בכל שנות הגלות.

בית המדרש: 

אנו בקרן למורשת קבר רחל, היינו הראשונים להקים כולל בקבר רחל. לפני 25 שנה הקמנו את הכולל בעצת הרב יצחק גינזבורג ובראשות הרב עודד כי טוב.

בית המדרש הזה הלך וגדל וחוץ מבית המדרש שלנו ישנם כיום עוד כמה בתי מדרש.

יש קבוצת בחורים מישיבת מרכז הרב, יש חסידים שלומדים שם. יש שם גם כולל בין הזמנים וכולל ערב וכולל חצות שאנחנו מחזיקים, ועוד הרבה יהודים שלומדים וברוך ה' קול תורה וקול תפילה נשמעים יומם ולילה בקבר רחל.

פרוייקט התיעוד:

באחת הפעמים שהייתי אצל הרב יצחק גינזבורג הרב אמר לי "תצלמי כל מה שאת עושה בקבר רחל".

אני הייתי עסוקה בהמון המון דברים ולא היה לי זמן כל כך לעשות את זה. בשלב מסויים הבנתי שדברי הרב הם ממש הוראה עבורי והתחלתי לצלם. היום יש לי 25 שנות צילום בקבר רחל וזו פשוט היסטוריה של כל מה שעבר בקבר רחל כל השנים האלה. יש לי חלום לעשות מוזיאון מכל ההסטוריה הזו בהווה ובעבר ועם תקוות לעתיד. יש לי חומר אדיר שאני באופן אישי צילמתי וברוב הפעמים השתדלנו שהצילום יהיה ממש מקצועי בגלל שהרגשנו שזה חשוב.

השיפוץ:

השיפוץ הגדול, היה חזון והיום ב"ה כבר התגשם. היה לי חזון לשפץ את קבר רחל ואני הכנתי תכנית ביחד עם משרד הביטחון לגבי השיפוץ של קבר רחל.

בעיקרון משרד הביטחון תכנן לממן את זה גם כן. בעיקר כחלק מבניית החומות רצינו ליצור אווירה ידידותית יותר לקבר רחל.

 כמו שאנחנו מכירים ישנם מבצעים בטחוניים שמאלצים להעביר תקציבים למקומות אחרים וזה מה שקרה. אבל התכניות היו ביד שלי ואני לא התייאשתי וניסיתי לחפש תורמים ואיכשהו הקב"ה עזר.

 הצלחתי למצוא תורם שתרם חמישה מליון דולר לשיפוץ של קבר רחל והיום קבר רחל משופץ.

השיפוץ נעשה לא דרך ארגוננו אלא דרך הסוכנות והמשרד לפיתוח המקומות הקדושים והוא זה שביצע בפועל את הפרוייקט, אבל התכנית החזון, חלק מהתכניוית האדריכליות והכסף, המימון, נעשה על ידי הארגון שלנו.

התורם:

 לתורם קראו מענדי קליין, הוא גר בקליבלנד ונפטר בשנה שעברה בפתאומיות בל"ג בעומר. המשפחה שלו ממשיכה לממן את הכולל.

מנחם ציון ז"ל:

כשהתחיל פרוייקט השיפוץ לצערנו הרב איבדנו בן שקראנו לו מנחם ציון, כי נולד בר"ח אב והברית הייתה ערב תשעה באב. איבדנו אותו בכ"ח ניסן לפני כ-7 וחצי שנים. הוא טבע ביהודיה במסגרת טיול משפחתי.

התורם מיד בא ואמר שבית המדרש שאנחנו מקימים יקרא על שם הבן שלנו מנחם ציון ואכן היום הכולל וביהמ"ד נקראים כולל 'מנחם ציון' וביהמ"ד נקרא 'היכל מנחם ציון'. זה מה שהיה חשוב לו כל החיים.

בנימין נתניהו:

שמו מדבר בעד עצמו. ואני קוראת לבנימין נתניהו להגיע לקבר רחל. קוראים לו בנימין והוא מדבר על קבר רחל בכל מקום. בנאום שלו באונסק"ו הוא סיפר איך הלך עם כל ההמון אחרי ששת הימים לקבר רחל.

הוא מאוד מאוד מבטא את החרפה שיש מאחורי הכרזת אונסק"ו שמערת המכפלה אינם שטחים יהודים כמו שאונסק"ו הכריזו לאחרונה, ואני חושבת שזה מאוד טוב שהוא מציין זאת בנאום שלו מעל בימת האו"ם.

אבל אני חושבת שלא פחות חשוב ואולי אפילו יותר, שבנימין נתניהו יגיע למקום בו נולד בנימין בבית לחם מקום קבורת רחל. רחל שבמיתתה נולד בנימין, ציוותה עלינו במותה להמשיך באון ובחיל ובכוח את השמירה על ארץ ישראל ואת השמירה על מורשת ישראל.

י"א בחשוון:

אלפי אנשים פוקדים את האתר מדי יום ובימי אלול ועשרת ימי תשובה הגיעו עשרות אלפים כל יום, ולקראת ההילולא מצפים ללמעלה מ 100.000 יהודים שיבואו לבקר את אמא רחל.

הסכמי אוסלו:

לפחות הצלחנו להציל את קבר רחל. ההצלה של קבר רחל בהסכמי אוסלו מיוחסת לחנן פורת ז"ל ומנחם פורוש ז"ל ששניהם היו אצל רבין ובכו.

במיוחד מספרים על מנחם פורוש שהוא בכה על צווארו של רבין והוא שאל אותו למה אתה בוכה? הוא החזיר לו בשאלה איך מפקירים את אמא?

שוטרים 'פלסטיניים':

יצא לי לאחרונה ממש לפני שנה לראיין את הרב ישראל מאיר לאו, רבה הראשי של ישראל לשעבר והוא סיפר שמעבר לזה שהכניסו את קבר רחל לתוך המתחם של ירושלים והמסגרת של "השטח הישראלי", הייתה בעייה נוספת שרבין תכנן שחיילים פלסטינים יאבטחו את הדרך מירושלים לקבר רחל.

כשהוא שמע את זה ואנשים דיברו איתו על זה הוא פנה מיד לרבין בבקשה שישנה את החלטה הזו.

אז זו הייתה החלטת קבינט. והרב לאו סיפר שרבין נתן לו את המספר האישי שלו ואמר, אם אתה צריך משהו תדבר איתי במספר הזה. זה המספר האישי שלי רק אני עונה בו.

והרב לאו סיפר שפעם אחת יצא לו להשתמש במכשיר הזה בחיים. כשהיה צריך להציל את הדרך לקבר רחל. הוא התקשר אליו ביום חמישי, וביום א' הייתה ישיבת ממשלה ואחריה רבין התקשר לרב לאו ואמר לו - קיבלתי את בקשתך, והדרך תהיה בליווי צה"ל.

 השותפות שלנו באישור הזה היא שאברכי הכולל הגיעו במסירות נפש שאין לתאר אותה. הכל ממש מתועד איך חיילים מאבטחים את עשרת האברכים מכל הכיוונים. המח"ט הבטיח לי שהוא לא יבטל ליום אחד את הלימוד בקבר רחל כי הוא אמר שהם רואים ממש ניסים גלויים שקוראים לחיילים במניעת פיגועי טרור יום יום בסמוך לקבר רחל.

הוא דאג שלא יהיה מצב שלא יהיה לימוד בקבר רחל. וב"ה המשכנו עם כל המאמצים מול החיילים וגורמים בממשלה ועד היום אנחנו עם יד על הדופק, למרות שהמצב לכאורה מעולה, שלעולם לא תמנע כניסת יהודים לקבר רחל. ב"ה בניה של רחל מתדפקים על דלתותיה.

סיפור מיוחד מרחל אמנו:

יש לי המון סיפורים שאני מכירה באופן אישי. אבל קודם כל אני ממליצה לכל האנשים, שיגיעו באופן אישי להתפלל ולא לסמוך על אחרים שיתפללו עליכם. רחל היא כמו אמא ואמא שיש לה ילד במצוקה, לעולם לא תשאר אדישה וה' נענה לה.

אחד הקצינים שליווה אותנו בכל הפעילות בתקופה מסויימת אמר לי: "תקשיבי אנחנו באים לקבר רחל ושומעים את כל ההרצאות, ומבחינת הצבא קבר רחל זה מקום אסטרטגי וחשוב. וממך בהרצאות שאת מעבירה אני שומע כמה ניסים קורים בקבר רחל".

תוך כדי השיחה הוא מספר לי שאין לו ילדים. קוראים לו ליאור צדוק והוא ביקש לפרסם את הסיפור שלו. הוא אמר שהם ניסו הכל והרופאים אמרו שאין להם יותר מידי סיכוי לילדים. ואז אמרתי לו ליאור אתה יודע שאתה נמצא בקבר רחל? אתה יודע כמה סיפורי ניסים אנשים מספרים לי מקבר רחל? כל הזמן זה קורה.

ואז הוא אמר לי את יודעת מה. אני חילוני אבל אני מאמין, והוא סיפר לי שאיזה חודש אחר כך יצא לו להיות שוב להיות בקבר רחל ולהתפלל. הוא אמר שהוא לא ידע איך להתפלל אבל הוא עשה את זה במילים שלו. אמרתי לו שהקב"ה מבין כל אחד בשפה שלו. העיקר שהתפללת בקבר רחל.

חודש אחרי זה אשתו מתקשרת אליו ואומרת לו שהיא עכשיו יצאה מהרופא והוא אמר לה שהיא בהריון. ואז הוא אומר לי "מרים, מה לא עשינו ומה לא ניסינו. אני הייתי בקבר רחל ומיד מיד אחר כך זה קרה. מאז הוא אומר כל הזמן "אני חייב את הילדים האלה לרחל אמנו".

זוגיות ומשפחה:

הנושא של זיווגים בדורנו ממש צו השעה וחשוב לפרסם על זה.

בחורות ובחורים רבים מצאו את זיווגם אצל רחל אמנו. לפני שנתיים פגשתי את אחיין שלי והוא אמר לי דודה מירי יש לי איזה שהוא סיפור לספר לך.

הוא מספר שביום ההילולא למרות שבדרך כלל לא נותנים לאנשים לעמוד ליד הקבר הוא הצליח איך שהוא לעמוד שם.

הוא אמר "אני הצלחתי לעמוד ליד המצבה ולא זזתי וסיימתי שם את כל ספר התהלים והתפללתי על הזיווג שלי".

הוא אמר לי תברכי אותי גם. אמרתי לו היית אצל אמא אתה לא צריך את הברכה שלי. אחרי חודש הוא התארס והוא מתקשר אלי ואומר "דודה אני רוצה להגיד לך שממש יום אחרי התפילה בקבר רחל הגיעה אלי ההצעה של הבחורה שאיתה אני מתארס".

מילה אחרונה:

אני קוראת לכולם פשוט באו לקבר רחל היא מחכה לכולם. רחל מחכה לבניה. ומרים שרחל מבכה על בניה אבל מתי שהם מגעים אליה היא הופכת להיות אם הבנים שמחה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד