בע"ה ט"ז ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

70,000 בריתות ברחבי הגלובוס: "לא מוותר על אף יהודי"

ארגונו מל יהודים מגיל 8 ימים ועד 93 שנים מאיים נידחים באוסטרליה ועד לאלסקה – עם זאת: "רבים, בהם יוצאי הציבור הדתי לא עורכים ברית מחוסר מודעות לחשיבותה" – הרב ירון עמית בראיון מיוחד

  • דוד אור שחר
  • כ"ה אדר ב תשע"ט - 12:34 01/04/2019
גודל: א א א
הרב ירון עמית (צילום מסך)
הרב ירון עמית (צילום מסך)

הרב ירון עמית חזר בתשובה באורח פלא לאחר שירותו הצבאי והכיר את אשתו, בעלת תשובה אף היא. כיום רווים השניים נחת מילדיהם אשר ב"ה נישאו כולם, וכן מנכדיהם הרבים.

הרב ירון זכה להקים בעזרת ה' ובשליחות הרבי מליובאוויטש לפני כשלושים שנה את ארגון "ברית יוסף יצחק" העוסק בקיום בריתות ליהודים שלא זכו למילה בזמנה. כמו כן  עורך הארגון בריתות בכל רחבי גלובוס. עד היום ערכו כ-70,000 בריתות ליהודים, מגיל 8 ימים ועד גיל 93. מאיים נידחים באוסטרליה ועד כפר נידח באלסקה הקפואה.

ההתחלה:

הכל התחיל בשנת תשמ"ט, לפני שלושים שנה בדיוק. באו אלי ואמרו לי שישנם עולים חדשים מרוסיה, שעלו כעת ארצה ורוצים ברית מילה. רצו שאארגן את הכסף לחדרי ניתוח.

הייתי אז בקבר יוסף הצדיק בשכם, ומהחבר'ה שם ארגנתי את הכסף. אחרי שבוע באו אלי שוב ואמרו לי שיש עוד פעם שבעה יהודים שצריכים לעבור ברית. מכאן הארגון התחיל לצמוח.

ברית מילה:

בשו"ע כתוב שזו המצווה הגדולה ביותר. גם כפשוטו - זה החיבור לה' יתברך. ברית של חיים. על ידה יהודי מתחבר לחי החיים.

ניסים ונפלאות:

יש המון ניסים סביב העיסוק הזה. המצווה הזו יש בכוחה לשנות את הטבע. יציאת מצרים, שבת, קריעת ים סוף,  וקריעת הירדן, כניסת כהן גדול לקודש הקודשים, כל הדברים האלה היו בזכות ברית המילה כפי שאומרים חז"ל.

ההמשך הוא כמובן גם בדורותינו אצל האנשים שבאים לעשות את הברית, המוהלים, והסנדקים -  רואים ניסים ונפלאות.

התשובה:

הקב"ה הציל לי את החיים פעם אחר פעם. בעיקר בצבא, כאשר הג'יפ שלי נעצר מילימטר לפני שני מוקשים נגד טנקים. פעם אחרת 11 טנקים ירו על היחידה שלי ולא פגעו. טרקטור התהפך ונפל עלי, פגיעה ישירה של פגז בחדר בו הייתי ולא נפגעתי, ועוד ניסים רבים. זה על רגל אחת וכל אחד מהם יש לו סיפור גדול מאחוריו והם כתובים בספר שלי - "נפלאות הברית".

קבר יוסף הצדיק:

כל הבריתות שלנו החלו משם. לפני זה במשך שמונה עשרה שנה הייתי נוסע כל ליל שישי ומתפלל שם בעזרתו יתברך. היו שם ניסים ונפלאות אדירים. שם התחזק הקשר שלי עם הרב יצחק גינזבורג.

ליוסף יש קשר מיוחד לברית כשעל פי הקבלה הוא המרכבה למידת היסוד שהיא ברית המילה.

הנימול המבוגר ביותר:

הנימול הכי מבוגר בחוץ לארץ הוא היה יהודי בן 93, והכי מבוגר בארץ היה בן 92.

לפני שהולכים להחזיר את הפיקדון חושבים על החיים. זה מפריע להם כל החיים, זו לא התעוררות פתאומית. רק שעכשיו יש אפשרות לעשות מה שלא היה קודם. כי בברית המועצות מאחורי מסך הברזל הרגו את המוהלים או הגלו אותם לסיביר.

מיליונים ללא ברית:

יש כשישה מיליון יהודים שנמצאים בכל רחבי העולם ועדיין לא נימולו.

כחמישה מיליון יוצאי רוסיה, ועוד מיליון משאר המדינות. לחשבון הגענו לאחר דברי הרבי מליובאוויטש ודבריו של האדמו"ר מסדיגורא שיש ברוסיה 11 מיליון יהודים, שזה מספר היהודים שיש גם בשאר העולם.

היות ומעל 50 אחוז מהם הם נשים, ומהגברים שנשארו 90 אחוז מהם לא זכו לברית בזמן שלטון סטאלין ימ"ש הגענו לחשבון של כ-5 מיליון ברוסיה ומיליון בשאר העולם.

למרות הסיפורים המופלאים והיקף הבריתות העצום מגלה הרב עמית נתון מדאיג. יהודים רבים כיום, בהם גם כאלה שקיבלו חינוך דתי למהדרין לא עורכים ברית מילה לילדיהם. לדבריו התופעה הולכת וגדלה בעקבות כך שבחינוך לא מוצגת המילה כערך יסוד שעליו אין שאלה.

הנושא המדאיג הוא של תינוקות בני שמונה ימים שבין אחוז לשניים - גם בנים לדתיים לשעבר, לא נימולים היום. ההורים לא מלים את הבנים שלהם.

אני רוצה לעורר את הרבנים ואת הציבור לדבר. אסור לסתום פיות בדבר הזה. אף אחד לא יודע מזה ולא פועל בעניין. אם הם היו מקבלים בחינוך שלהם שברית עושים יהיה מה שיהיה ולא משנה אם אתה דתי או לא דתי.

נושא הברית צריך להיות מוחלט יהודי עושה ברית ולא משנה מה הוא כרגע.

יש לנו אינסוף סיפורים. אחד מהם: יהודי בפלורידה בשם מכלוף. אמא שלו הייתה ב"קומה" בארץ כמעט שנתיים. הרופאים אמרו לאחים לבוא להיפרד מהאמא כי הדבר היחידי שעובד בגוף שלה זה המכשירים.

האחים התקשרו למכלוף ואמרו לו בוא להיפרד מאמא. הוא הלך ברחוב אחר כך ואז אשה רואה אותו ושואלת אותו, אתה יהודי? הוא עונה כן. היא משיבה, אני יהודיה מוונצואלה ויש לי בן 3 שלא מלתי אותו כי אבא שלו היה נוצרי ואמר לי שאם את מלה אותו אני שוחט אותך.

 האשה סיפרה למכלוף שנפרדה מהגוי וכעת היא מתגוררת בפלורידה. "אני מבקשת ממך אם אתה יכול לארגן לי ברית" . מכלוף התקשר אלינו. ילד בגיל הזה עובר את הברית בחדר ניתוח ואפילו לרוב בהרדמה כללית. ארגנו לו את הברית, ותוך כדי מכלוף מקבל טלפון מישראל מאחיו. הוא אמר אני באמצע ברית, לא עונה. הוא מקבל עוד טלפון ועוד אחד ועוד אחד אחרי שהברית נגמרה הוא עונה לו.

הוא לא רצה לענות באמצע ולשמוע בשורות עצובות. אח שלו אומר לו אתה לא תאמין! בטלפון הראשון שהתקשרנו אליך אמא התעוררה. אחרי כמה דקות שאלו אותה את רוצה לדבר עם הבן שלך מכלוף? היא אמרה לא. אל תפריעו לו. הוא עכשיו עם אברהם אבינו ואליהו הנביא".

המקום הנידח ביותר:

הייתה פעם ברית בפסח באלסקה לברית של בן של חייל מצבא ארה"ב שהוצב שם, והמוהל הגיע מישראל. טיסה של למעלה מ-40 שעות להגיע לשם.

הטיסה הכי ארוכה שמוהל עשה לברית היא של 60 שעות לאיי מיקרונזיה בדרך לאוסטרליה. המטוס שם זה כמו אוטובוס - יורד באיים, מוריד אנשים ומעלה אנשים.

ובמספרים?

בשלושים שנה עשינו למעלה מ-70,000 בריתות בלמעלה מחמש מאות מקומות. הארגון נתמך בידי תורמים ואם היו יותר תורמים היו היום מיליון בריתות בעם ישראל, ולא "רק" 70,000. מה יותר טוב לעם ישראל? מיליון בריתות או 70 אלף?

 

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 1 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד