בע"ה ח' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"לעתיד כל העולם יהיו אנשי ברסלב" - מה הכוונה?

כיצד צץ המיזם 'נהר דעה' שמצליח לאגד סביבו רבים הנמשכים לחסידות ברסלב ומהי היוזמה שמבקשת להפוך את הביקור הראשון של הילדים באומן לחווייתית ורבת עוצמה?

  • תוכן מקודם
  • ד' אדר ב תשע"ט - 10:51 11/03/2019
גודל: א א א

בטח נתקלתם לא פעם בתופעה הדתית-לאומית חסידית, אבל לא בטוח ששמתם לב כיצד התופעה הזו התפשטה לכל עבר. בשביל לעשות לכם קצת סדר תפסנו לראיון קצר את מייסד בית המדרש נהר-דעה- בית מדרש ללימוד תורת רבי נחמן בציבור הדתי לאומי- נפתלי פומברג אב ל-7 ומתגורר בישוב יצהר שבשומרון.

בעיה האישית שנהפכה לבשורה להמונים

"בשנים האחרונות רבים וטובים מהציבור הדתי  מתקרבים לחסידות ונוצר ציבור חדש דתי-לאומי-חסידי. כשאיך לא, חסידות חב"ד וברסלב מובילות בראש" אומר פומברג לקול היהודי.

"בעוד שבחב"ד יש מענה נרחב לציבור- תורת חב"ד לבני הישיבות, אירועי י"ט כסלו והרב גינזבורג, הרי שבברסלב במבט ראשון הכל היה נראה כתופעה של יחידים ולא התעוררות ציבורית". 

"גיליתי את רבי נחמן בגיל 16 והייתי בטוח שתוך שנה שנתיים אני מתברג בקהילת ברסלב כזו או אחרת" אומר פומברג "כשבפועל החלתי במסע חיפוש ארוך ומפרך בתחילה לבד ומהר מאוד עם אשתי והילדים אחרי קהילה כלבבינו".

"איפה לא ביקרנו או גרנו- בביתר ובת עין, בהוד השרון, צפת , חוות גלעד וירושלים. כל מקום הוא טוב ומיוחד אבל את המקום שלנו לא מצאנו והתסכול היה גדול" הוא אומר.

"מצד אחד היה ברור לנו שרבי נחמן זו הדרך שלנו, מצד שני לא מצאנו לזה ביטוי במציאות". 

בעקבות תחושות אלו ואחרות, החליטו פומברג וחבריו כי ה"האוצר הוא אצלם" ובמקום לחפש כל הזמן בחוץ הם פתחו מפגש לימוד שבועי שנתן מענה חברי ולימודי למי שרצה ללמוד רבי נחמן.

המיזם שהוקם בתחילה כמפגש שבועי בירושלים עם שיעורים וסדנאות, הפך אט-אט לפעילות נרחבת וכיום ישנם למעלה מ-10 סניפים המפוזרים ברחבי הארץ- באריאל, רבבה, לשם, יצהר, רעננה מודיעין, ירושלים, שבי-דרום, שומריה ועוד עשרות מקומות המארחים שיעורים חד פעמיים.

נהר דעה מארגנת ימי עיון וכנסים לקראת ימים מיוחדים ומפעילה קהילת לימוד אינטרנטית למעל 150 משפחות כשעל המיזם מנצחים נפתלי ותהילה אשתו.

"כך נוצר מצב" מסכם פומברג "שהבעיה האישית שלי ושל חברי נהפכה לבשורה להמונים- ונותן אפשרות לכל מי שרוצה ללמוד וליישם את תורת ברסלב בחייו, לעשות זאת ללא מאמץ נפשי מעברי דירות או שינוי מנטליות מיותרים לחלוטין"

אז אתם רוצים להפוך את כולם לברסלברים?

רבי נחמן אמר כי "לעתיד כל העולם יהיו אנשי ברסלב כמו שכתוב והסירותי את לב האבן מבשרכם ונתתי לכם לב בשר". אומר פומברג 

"אך אין הכוונה שכולם יהיו 'ברסלבריים' עם השתייכות לחסידות בחיצוניות ובמנהגים" הוא אומר  "הכוונה  היא שכל יהודי יחפש קשר חי ואמיתי עם ה' יתברך - בקצב שלו ובכלים שלו.. כשהכתובת הטובה ביותר שאני מצאתי נמצאת בתורת רבי נחמן ובקיום עצותיו בבריאות הנפש ושמחה"  מסביר פומברג בלהט, ונראה כי הנקודה הזאת בוערת בו מאוד.

מסע אבות ובנים חוויתי לאומן

"בעוד שהמבוגרים נהנים מלימוד עיוני עם בני חבורה בדרך שלהם בעבודת ה', נוצר צורך לתת מענה גם לילדים ולהעניק להם את תורת רבי נחמן בכלים ובסגנון המתאים להם".

פומברג סובר שאין שום צורך להקים מוסדות חינוך נפרדים למתקרבים לברסלב אלא לתת ולהעניק לילדים מהבית- "שמחה ואמונה שהם טובים תמיד, שיחה עם ה' כדרך חיים, מוטיבציה ותקווה בכל מצב גם כשלא מצליחים להיות צדיקים". 

נפתלי עצמו היה מלמד של ילדי כיתה א' בתלמוד תורה ביצהר למעלה מ-8 שנים ובמקביל פיתח את מיזם בית מדרש נהר דעה, כך שהחיבור בין שניהם יצרו אצלו את המיזם "מסע אבות ובנים לאומן".

"בשנת תשע"ח פנה אלי ידיד בשם יוסף ארנפלד עם בקשה: להוציא מסע ייחודי לאומן לילדים" מספר פומברג. "המסע שרקם עם הזמן עור וגידים, כלל בין השאר שיעורים לאבות והצגות לילדים, משחק גיבוש של אבא ובן וסוג של תלמוד תורה של 3 ימים עם מסרים משמעותיים לילדים- אמונה בעצמם, שמחה בנקודות טובות ומוטיבציה בחיים". 

ודבר נוסף - זמן איכות ללימוד וחיבור בין האבא והילד" מחדד נפתלי "זמן שנדיר למצוא ביום יום ואבות רבים העידו שהוא היה מפתיע עבורם והותיר בהם רושם הרבה הרבה זמן מסיום המסע". 

הבטחת רבי נחמן לשמירה מן החטא

""סיבה נוספת שגרמה לנו להוציא מסע שכזה לאומן היא הבטחת רבי נחמן שאמר 'אני בטוח בהשם יתברך, שכל תינוק שיבוא לפני קודם שיגיע לבן שבע שנים, בוודאי יהיה נקי מן החטא עד יום חתונתו'", מצטט פומברג.

"הרצון של חסידי ברסלב להביא את בנם לאומן גורמת לרבים לקחת את הילד בימי ראש השנה בתקופה העמוסה ביותר באומן, כשהלחץ במקום וכשהאבא עסוק בתפילות החג ובלשרוד את החג". מוסיף פומברג בחיוך.

 "המצב שנוצר הוא שבמקום שהנסיעה לרבי נחמן תהיה מאורע מרגש וציון דרך משמעותית בילדות, הוא נהפך למסע מעייף וכבד, שלא נדבר על המחירים הגבוהים באותה תקופה".

"מבחינתי המסע הזה הוא הגשמת חלום"

"התגובות למסע מפרגנות מאוד, כולם נהנים" אומר פומברג. "אבא אחד כתב לי - מבחינתי זה היה הגשמת חלום. המון זמן רציתי את זה ולא היה לי מושג איך עושים את זה. והנה אתה מארגן לנו הכל כולל פעילות לילדים, כולל תפילות, כולל הדרכות, נתת לנו שלושה ימים של חסד" אבא אחר אומר לי - "תקשיב, בחיים לא הייתי מדבר עם הילד שלי כאלה דיבורים חווינו רגעים כל כך משמעותיים "! "וזה הכיף הגדול שלי לתת ממה שלמדתי בתורת רבינו ומהנסיון החינוכי שלי את המתנה הזאת לילדים". מסכם נפתלי.

כיצד נוכל לטעום מהמסע גם בלי שהיינו שם?

"בתוך המסע האבות והילדים חווים לימוד משותף עם ערכת לימוד מיוחדת על דמותו של רבי נחמן, קשייו הגדולים בלימודים ועל הדרך שעשה כדי להגיע לאן שהגיע, דבר שנותן הרבה כוח וחיזוק לילדים" אומר פומברג לסיום ומבקש לתת מתנה למי שקרא את הכתבה עד לכאן: ערכת לימוד אבות ובנים על רבי נחמן . מי שירשם בקישור הזה, יוכל להוריד את הערכה במתנה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד