בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אוהב צדיקים" -סיפור שבועי

  • איל מימון
  • כ"ח אב תש"ע - 13:39 08/08/2010
גודל: א א א
מתוך העלון "הרכבת נוסעת"

רבי שלמה מקרלין נדד תקופה ארוכה בין עיירות שונות ברוסיה בחפשו אחרי מקום מתאים להתיישב בו. באחת מנסיעותיו הוא הגיע לעיירה בשם פוסטוב. באותה עיר היה יהודי חשוב – שעדיין לא היה חסיד – בשם ר' יהודה פוסטובער, ורבי שלמה התאכסן בביתו. כאשר רבי שלמה הגיע לשם, הוא שאל את מארחו, ר' יהודה, היכן נמצא המקווה של פוסטוב. ר' יהודה ענה, קצת בציניות, שאין בפוסטוב מקווה לגברים.

רבי שלמה שאל אותו אם יש כאן נהר, ושוב הוא ענה בציניות שזה מקום בלי  נהר. שאל רבי שלמה "אולי באר, משהו ששותים ממנו?" – ענה לו ר' יהודה, שוב בנימה מזלזלת, שיש כאן כומר רשע, שונא יהודים כהמן, ובחצרו יש באר מים...

כאשר רבי שלמה שמע זאת, הוא ביקש מר' יהודה מספר סדינים – לצניעות, לקח את חסידיו ויחד צעדו לחצר הכומר. החסידים כמובן לא דפקו בשער של החצר, אלא נכנסו יחד עם הרבי לחצר הכומר הרשע, פרשו את הסדינים מסביב לבאר – והרבי פושט בגדיו, יורד וטובל.

במקביל, כל אנשי  העיירה באו לצפות במחזה המופלא – של יהודי הטובל בבאר שבחצר הכומר. הכומר ובני-ביתו יושבים להם במרפסת ורואים את כל אנשי העיר מצטופפים סביב הבית, שואלים אותם מה קרה ולשם מה הם באו הנה. ענו האנשים: "וכי אינך רואה? מול עיניך יש יהודי שטובל בבאר שלך!".

הכומר ובני ביתו פשוט לא ראו זאת עד כה, אך כעת, כאשר הוא שמע את הסיפור מהאנשים, לפתע נפקחו עיניו והוא ראה את רבי שלמה. הוא רצה לתפוס אותו ולהרוג אותו, אך כאשר התקרב אליו נפל עליו פחד נורא. הוא שלח אנשים שילכו לאכסניה של רבי שלמה כדי להביא אותו, אך גם עליהם נפל פחד נורא – והם חזרו בידיים ריקות.

הכומר הבין שמדובר באדם קדוש, שאי אפשר להתקרב אליו (בנוסף לפלא העצום – שהוא לא ראה אותו), ולאחר כל זה הוא בא בהכנעה לביתו של ר' יהודה ובקש מבעל הבית שיאמר לצדיק שהכומר רוצה לראות את פניו. ר' יהודה פוסטובער העביר את הבקשה, אך רבי שלמה ענה שבשום פנים ואופן לא יסכים שערל טמא ורשע ככומר יראה את פניו.

לאחר כל הסיפור, ניגש ר' יהודה לאורחו ושאל: "רבי! למה הכומר הזה, שהוא איש רשע, שונא ישראל כהמן, ערל טמא, הכיר שאתה איש קדוש, ואילו אני היהודי לא מכיר את זה?" – ענה לו רבי שלמה בפשטות נוראה: "כי אתה לא שייך אלי אלא לאדמו"ר הזקן". ואכן כך היה, ר' יהודה נסע לליאזנא, לאדמו"ר הזקן, ונהיה לאחד מגדולי החסידים.

מסיפור זה רואים שגם הרשעים הגויים הכי גדולים בעולם, שייכים לאיזה צדיק. זה חלק מהתיקון – שגם הדבר הכי טמא בעולם שייך לתיקון של איזה יהודי. רבי שלמה לא התיישב בפוסטוב, אבל למה ה' הביא אותו לשם במסעותיו? אפשר לומר שכדי לשלוח ר' יהודה לאדמו"ר הזקן, אבל גם כדי לתקן את הכומר הרשע המרושע, שיכיר שיש יהודי קדוש.

[ע"פ שיעור מכ"ד תמוז תשס"ז]

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד